У Дніпровській обласній філармонії імені Л. Когана відбулася церемонія нагородження переможців ХХХ Фестивалю-конкурсу на найвищу театральну нагороду Придніпров'я "Січеславна-2025".
У конкурсі взяли участь 16 театральних колективів з Дніпра, Запоріжжя, Кам’янського і Кривого Рогу, які подали для участі 28 вистав.
Фестиваль проходив у три етапи. Спершу експертна рада переглянула відео всіх заявлених вистав, далі — 20 найсильніших постановок побачили наживо. Фінальний етап відбувся з 20 по 25 травня: театральні вистави оцінювало професійне журі, до складу якого увійшли провідні театрознавці з Києва, Львова та Харкова.
Було визначено переможців у шести загальних номінаціях, семи індивідуальних та володаря Гран-прі.
Як і сам цьогорічний фестиваль, церемонія нагородження проходила в оновленому форматі. Був написаний і виконаний уперше Гімн Січеславни (текст Тетяни Поліщук, музика Дмитра та Віктора Назаренків).
Нагороди учасникам та переможцям вручали начальниця управління з питань культури та спорту Дніпропетровської обласної ради, депутат обласної ради Лілія Гиренко; заступниця голови Дніпропетровської ОДА Ірина Грицай; заступниця міського голови, директорка департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради Ксенія Сушко та члени ДМВ НСТДУ, які цьогоріч отримали почесне звання «Заслужений артист України» – Петро Желев, Аліна Вєрєтіна, Олексій Чорич, Юлія Жиліна, Наталія Зубик і Яна Козак.
Спеціальними преміями були відзначені досягнення поза номінаціями. Голова експертної ради фестивалю Наталія Ігнатьєва вручила нагороду «За найкращу театрознавчу роботу або роботу, пов’язану з популяризацією театрального мистецтва» авторкам книг «Стежками української культурології» та «Культурні традиції в контексті еволюції українського драматичного театру» Ларисі Порцевій та Катерині Матвєєвій.
Голова журі Сергій Васильєв вручив спеціальну премію «За втілення новаторських ідей для розвитку театру» директору – художньому керівнику Дніпровського міського театру «ДГУ» Григорію Гельферу.
Цього року на “Січеславну” свої вистави — їх було 5 - представили усі запорізькі академічні театри обласного підпорядкування. Український музично-драматичний театр імені Магара показував членам журі прем“єри останніх двох років - “Тіні забутих предків” і “Людожерчик”, театр юного глядача — моновиставу “Ісіда в Таврії”, театр ляльок - «Золоте курча» і «Козенята та сірий вовк».
Насолодитися смаком перемоги вдалося лише “магарівцям” - причому, обидві їхні вистави не залишилися без уваги членів поважного журі. Театр здобув дві нагороди!
Композитор, диригент, керівник музичної частини театру В'ячеслав Тодика визнаний переможцем в номінації "Найкраща робота композитора" за виставу "Тіні забутих предків", а провідний актор театру Костянтин Шадрін одержав Диплом переможця у номінації "Найкраща чоловіча роль" за роль Людожерчика в однойменній виставі!
А справжнім тріумфатором ювілейної “Січеславни” став відомий запорізький режисер, заслужений діяч мистецтв України Віктор Попов, який останні два роки ставить вистави у театрі імені Магара і “Домі актора”. В минулому Віктор Васильович, нагадаю, еілька років працював у театрі імені Магара режисером-постановником.
Цікаво, що у конкурсі брала участь його постановка з попереднього місця роботи - Кам’янського академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки. Вистава «Хто я є?» за п’єсою С. Мрожека «Емігранти» здобула три нагороди, включаючи Гран прі.
Нагороду отримував і ще один колишній досить відомий “магарівець” - Віталій Денисенко, який у 1978-1981 роках працював у театрі актором, а у 2005-2008 роках - художнім керівником, поки його посаду не скоротили.
Після звільнення у статусі “вільного художника” Віталій Іванович ставив вистави у театрах Запоріжжя, Дніпропетровська, Дніпродзержинська, Ніжина, Луцька, Рівного, Чернівців, Івано-Франківська та інших міст.
З січня 2017-го Віталій Денисенко — директор-художній керівник Дніпропетровського академічного обласного українського молодіжного театру.
Але і про колись рідний театр запоріжець не забув: головною прем’єрою наступного театрального сезону має стати вистава за п’єсою Ольни Кобилянської “У неділю рано зілля копала”, над якою працює режисер-постановник Віталій Денисенко.
Враження
Наталія Власова, директорка-художня керівниця Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру імені В.Г. Магара:
«В приміщенні Дніпровської філармонії пройшла церемонія нагородження переможців ювілейного XXX фестивалю-конкурсу на найвищу театральну нагороду Придніпровʼя «Січеславни–2025»! Гідне завершення великої справи, яку ми втілили всі разом, всією нашою театральною спільнотою на чолі з Кудіною Маргаритою Андріївною - головою Дніпропетровського міжобласного відділення Національної спілки театральних діячів України.
Було цікаво, було творчо і це була моя перша «Січеславна» як заступника голови правління ДМВ НСТД України та директора - художнього керівника театру Магара.
Дякую всьому моєму колективу за гідне представлення театру на фестивалі «Січеславна - 2025»! Ви творили, ви вірили, ви надихали, підтримували і ось результат: Костянтин ШАДРІН - переможець у номінації «Найкраща чоловіча роль» (за роль у виставі «Людожерчик»); Вʼячеслав ТОДИКА переможець у номінації «Найкраща робота композитора» (вистава «Тіні забутих предків»).
Впевнена, що разом ми зробили дійсно важливий крок у розвитку театрального мистецтва Придніпров’я і повернення нашого театру в театральний простір України.
Справжньою окрасою свята став виступ Заслуженої артистки України, нашої неперевершеної Олічки Беженарь!
Вітаю переможців і всіх учасників, а особливо нашого режисера-постановника Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру Магара Віктора Васильовича Попова, вистава якого «Хто я є?», поставлена в театрі м. Камʼянського, отримала Гран-прі фестивалю та була визнана найкращою режисерською роботою!»
Переможці “Січеславни-2025”
Загальні номінації:
- Найкраща драматична вистава - антиутопія за п’єсою К. Чапека «Біла пошесть» Дніпровського драматичного молодіжного театру «Віримо!»
- Найкраща вистава для дітей - казка-легенда за мотивами твору Р. Кіплінга «Мауглі» Дніпропетровського академічного обласного українського молодіжного театру
- Найкраща музична вистава - сучасна опера для сімейного перегляду на музику І. Небесного за мотивами поеми І. Франка «Лис Микита» «Хитрий Лис» Дніпровського академічного театру опери та балету
- Найкраща хореографічна (пластична) вистава - Пластична драма за повістю М. Гоголя «Записки божевільного» Криворізького академічного міського театру музично-пластичних мистецтв «Академія руху»
- Найкраща вистава камерної сцени - театральна провокація за п’єсою С. Мрожека «Емігранти» «Хто я є?» Академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки м. Кам’янського
- Найкраща лялькова (анімаційна) вистава - казка-містерія за п’єсою Г. Тюпіна «Цар лісу Ох!» Дніпровського міського театру ляльок «Театр актора і ляльки»
Індивідуальні номінації:
- Найкраща режисерська робота - Віктор Попов, режисер-постановник вистави «Хто я є?» Академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки м. Кам’янського
- Найкраща сценографія - Марія Пашкурова-Петренко, художник-постановник вистави «Біла пошесть» Дніпровського драматичного молодіжного театру «Віримо!»
- Найкраща жіноча роль - Тетяна Тушич за роль Мами у виставі «Молочайник» Дніпропетровського академічного обласного українського молодіжного театру
- Найкраща чоловіча роль - Костянтин Шадрін за роль Людожерчика у виставі «Людожерчик» Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. В. Г. Магара
- Найкраща жіноча роль другого плану - Анна Козлова за роль Дзеньки у виставі «Пітер Пен і Венді» Криворізького академічного міського театру музично-пластичних мистецтв «Академія руху»
- Найкращий акторський дует - Владислав Дубінін та Анна Макєєва за ролі Ромео і Джульєтти у виставі «Ромео і Джульєтта» Академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки м. Кам’янського
- Найкраща робота композитора - В’ячеслав Тодика за музику до вистави «Тіні забутих предків» Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. В. Г. Магара
Гран-прі
- Вистава «Хто я є?» Академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки м. Кам’янського
Фото з фейсбук-сторінок Наталії Власової, Віталія Денисенка і Дніпровського міжобласного відділення НСТДУ