На відкритті підземної школи в центральній частині міста, напевне, найбільше раділи учні та вчителі Оріхівського “Сузірʼя”.
І їх радість можна зрозуміли — після переміщення у Запоріжжя ще на початку повномасштабного вторгнення росіян КЗ “Опорний заклад загальної середньої освіти “Сузірʼя” Оріхівської міської ради не мав умов для повноцінного функціонування.
В Оріхові від школи вже практично нічого не залишилося. Як розповідала “Новинам Оріхова” директорка учбового закладу Наталія Кудіна, в травні 2022 року ворог влучив у будівлю школи. Після того було ще кілька прильотів.
А нещодавно дві керовані авіаційні бомби розкололи навпіл будівлю, яку протягом багатьох років учні, їх батьки і педагоги облаштовували з величезною любов’ю. Такою школу побачив чоловік директорки, коли був в Оріхові три тижні тому і зробив фото зруйнованого «Сузірʼя».
Майже три роки учні навчалися онлайн (у тому числі під’єднувалися і ті, хто виїхав за кордон), час від часу вчителі проводили очні консультації для тих, хто переїхав з батьками до Запоріжжя.
Варто зазначити, що не зважаючи на такі умови, учні “Сузір’я” демонстрували і продовжують показувати досить високий рівень знань. Вони перемагають і займають призові місця на різноманітних конкурсах та предметних олімпіадах різного рівня, включаючи національний і навіть міжнародний, щороку заклад випускає чимало медалістів. Так, у минулому році 13 випускників отримали медалі, з яких 12 — золоті.
“Школа — це не просто будівля. Це колектив - учні, батьки, вчителі. Ми вже три роки перебуваємо у Запоріжжі і стараємося зберегти нашу школу», - підкреслює Наталія Кудіна.
А 11 лютого у учнів та вчителів було справжнісіньке свято - «Сузірʼю» виділили дві аудиторії (одна більше, друга трошки менше) в підземній школі і в учбовому закладі стартувало очне навчання.
Підземну школу у центральній частині міста будували для Запорізького Січового колегіуму, навчатися тут також будуть юні оріхів’яни та вихованці одного з найбільших закладів позашкільної освіти «Грані».
Перед відкриттям підземної школи Наталя Степанівна провела батьківські збори, показала нову школу. Оцінивши безпечність закладу, батьки сказали, що готові аби діти виходили на заняття очно.
До початку повномасштабного вторгнення в Оріхові в «Сузірʼї» навчалося 823 дитини. Це опорний заклад, і в гімназії було ще чотири філії, зараз залишилося дві. На сьогодні навчається 621 дитина, з них у Запоріжжі перебувають 376. У “Сузір’ї” працюють 37 вчителів, з яких 3 — дистанційно.
«Трошки місця малувато — 29 класів на дві аудиторії лише, але ми спланували навчання в дві зміни, - розповідає директорка “Сузір’я”. - Чітко розписали перебування наших дітей вже на повному навчанні. Навчання щоденне! Але — по графіку.
Початкова школа навчається до 12:00, з 13:00 - консультації з основних предметів для середньої і старшої школи. Деякі класи початкової школи, всього їх у нас 9, перебувають у будівельному коледжі, для 1-4 класів там проводимо розвиткові заняття. У коледжі навчаються і учні філії №3, теж початкові класи.
У підземній школі плануємо навчання учнів чотирьох класів початкової школи і 5-10-х класів. Звичайно, зводимо класи по паралелях, підготували розклад.
Залишається і онлайн навчання, адже у нас є учні, які виїхали за кордон. Поєднуватимемо дистанційне навчання і офлайн. Основні предмети будемо викладати тут. Спортивні заняття проводимо в металургійному коледжі, в будівельному — де нас приймають, туди і йдемо.
Задоволення від повернення очного навчання, яке проходитиме в новій підземній школі, величезне — як у дітей, так і у вчителів та батьків. Велика подяка владі, що звернула увагу на тих, хто виїхав з зони бойових дій”.
Ця підземна школа — третя у Запоріжжі, але перша в центральній частині: першу збудували в Космічному мікрорайоні, другу — в Південному.
Вони усі збудовані за одним проєктом, на глибині 7 метрів. Але школа на Пісках трохи відрізняється — у зв’язку з піщаним рельєфом, там збудували ще й довгий тунель.
Проєкт розроблено спільно з ЮНІСЕФ і Міністерством освіти і науки України, вартість об'єкту – 116,9 млн грн. . У школі зможе навчатись тисяча дітей. Просторі класи, мультимедійні дошки, зручні меблі - все це є у школах. А також медичний кабінет, зона для відпочинку, спортивний куточок та інші зоновані простори для учнів.
Усі школи обладнано з урахуванням навчання дітей з особливими освітніми потребами. У приміщенні встановлені підйомники, облаштовані дві санітарні кімнати з необхідними пристосуваннями, біля аудиторій розміщена навігація шрифтом Брайля.
Основний контингент цієї школи, понад 200 осіб, — учні Запорізького Січового колегіуму, який розташований у Хортицькому районі. Дітей будуть підвозити шкільним автобусом. Оскільки він невеликої місткості, то водій робитиме кілька рейсів.
Щодо навчання дітей з Оріхова та вихованців “Граней” директорка Запорізького Січового колегіуму Валентина Єршова сказала так: “У нас одна біда на всіх, ми обʼєднаємо зусилля, аби навчалися разом учні, які зможуть розміститися в цій підземній школі».
До речі, в підземній школі навчатимуть дітей керувати дронами та накладати турнікети
На уроці «Захист України» вивчатимуть тактичну медицину, правила дії в екстрених ситуаціях, управління та складання дронів.
Один із 14 кабінетів обладнаний: манекенами, медичним інвентарем, літературою та стендами. Для учнів 9, 10-11 класів викладатимуть курс тактичної медицини.
Для вивчення роботи з дронами школі виділили: комп'ютери, планшети, дрони різних модифікацій.
"У рамках курсу передбачається навчання роботі з дронами та збірка. Завдяки тим навичкам, які отримують у нас діти, вони зможуть уже допомагати збирати дрони для військових", - пояснив керівник гуртка Олександр Горошко.
Першу підземну школу у Запоріжжі відкривав Президент Володимир Зеленський, другу — прем’єр-міністр Денис Шмигаль. У третій почесними гостями на відкритті стали віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров (він, нагадаю, з тимчасово окупованої Василівки, випускник ЗНУ) і американський історик, професор Єльського університету, амбасадор UNITED24 Тімоті Снайдер, який допоміг зібрати понад 4 мільйони доларів.
Снайдер, як відомо, підтримує нашу країну з перших днів повномасштабного вторгнення. Публічно розповідає про злочини росії, дає інтерв’ю, читає лекції та пише книги, які знають в усьому світі. Тімоті привертає увагу мільйонів людей до України.
«Дуже багато емоцій, тому що сьогодні діти, які 3-4 роки не навчалися офлайн, нарешті повернулися до звичного навчання. Бачити їхні очі, їхню радість від того, що вони зустрілися один з одним – безцінно. Для нас важливо, щоб це відбувалося не просто так, а в безпечних умовах.
Для того, аби українські діти були конкурентоспроможними, зараз втілюються такі проєкти, як «підземні школи». Запорізька область зараз – лідер у країні за темпами будівництва підземних шкіл, і це надзвичайно важливий крок для всієї держав.
Перший етап - трансформація системи освіти - починається з того, що діти повинні вийти в офлайн, почати працювати з вчителями і бути в безпечних школах. Важливо не просто десь відкрити школу.
Перш ніж почати будівництво, була проведена аналітична робота, ми вивчили, скільки залишилось дітей і батьків на тих чи інших територіях, де є місця для будівництва шкіл, скільки потрібно автобусів аби підвозити дітей», - зазначив на брифінгу Михайло Федоров.
«Освіта – це те, що формує майбутнє країни та нації», - підкреслив відомий американський історик та письменник, професор Єльського університету Тімоті Снайдер, який вперше завітав до прифронтової Запорізької області.
– Для мене, як історика і як батька, немає нічого важливішого за школу. Враження від цієї школи надзвичайно позитивні, і я бачу, що учні теж щасливі повернутися до навчання, – поділився Тімоті Снайдер.
Безпечна освіта – це не просто потреба, а стратегічний виклик, який Запорізька область успішно долає. Голова ОДА Іван Федоров повідомив, що робота в цьому напрямку триває.
– Дякую, що підтримали нашу ініціативу зі створення екосистеми безпечної освіти. Сьогодні Запоріжжя показує всій країні, як працювати в нових реаліях. Наша мета – до 1 вересня забезпечити можливість одночасного офлайн-навчання для понад 30 тисяч учнів, – зазначив він.
Варто підкреслити, що у документах усі вже збудовані об’єкти і ті, які будуються, називаються не “підземними школами”, а протирадіаційними укриттями.
Так, директорку гімназії № 107 Галину Ємельянову керівництво департаменту освіти і науки Запорізької міської ради примусило написати заяву на звільнення через те, що ввечері під час повітряної тривоги чергова не пустила журналіста Костянтина Алєксєєнка в підземну школу, тобто не дала можливості скористатися нею як укриттям.
Справедливості ради зазначимо, що в жодній підземній школі, які буквально “нашпиговані” дороговартісним обладнанням, інтерактивними дошками та гаджетами, укомплектовані новенькими яскравими м’якими меблями та етажерками з цінними книгами вартістю не одну сотню гривень, немає спеціальної локації для прихистку запоріжців і гостей міста під час повітряної тривоги.
Директорка Запорізького Січового колегіуму Валентина Єршова запевнила журналістів, що разом з місцевою владою вони обов’язково займуться вирішенням цього питання.
Своєю чергою Іван Федоров зазначив, що у разі необхідності тут можуть знайти прихисток місцеві мешканці.
«Ми маємо надати можливість мешканцям укритися під час повітряної тривоги. Ми маємо забезпечити безпечні умови перебування мешканців навколишніх будинків. Навіть якщо хтось їхав на автівці, зупинився і захотів укритися, ми маємо забезпечити таку можливість.
Тож, дійсно, де-юре — це протирадіаційне укриття, в якому тимчасово розміщується школа. І це той критерій, який доведений до всіх директорів. Це, до речі, стосується і найпростіших укриттів, де сьогодні проходить освітній процес.
Тому що найцінніше — це людське життя. Ми не маємо права прикриватися за формулюваннями. Яка наша мета? Захистити життя. Цю мету ми й будемо переслідувати», - сказав Іван Федоров.
За словами очільника ОВА, до кінця лютого в області буде відкрито ще дві підземні школи - у Балабине і Петрополі Запорізького району, у березні ще одна школа відкриється у Запоріжжі. Будівництво підземних шкіл в Запоріжжі стартувало у червні 2024 року.
Факти
- На сьогодні найбільш проблемним було питання з будівництвом підземної школи у Комишувасі, яку регулярно обстрілює ворог. Інформація про будівництво викликала великий суспільний резонанс, переважно негативного відтінку. Обласна влада навіть взяла тайм-аут на місяць для прийняття рішення.
- Протягом цього часу у Запорізьку ОВА надійшли три звернення з проханням, а то і вимогою розпочати будівництво - від батьківської спільноти, вчителів та депутатів Комишуваської селищної ради.
- 29 січня відбувся тендер з єдиним учасником. Переможцем оголошено ТОВ "ВІВАТ БУД".
- Строк виконання робіт - 31 грудня 2025 року