У Запорізькій обласній філармонії відбулося перше засідання Філармонійного кластера партнерів.

Захід зібрав представників культури, освіти, громадських організацій та мистецьких формувань для обговорення подальших напрямків співпраці у культурно-мистецькому просторі, а також для обміну ідеями щодо підтримки та розвитку української культури, особливо в умовах війни.

Зазначу: єдина працююча прифронтова філармонія постійно радує слухачів чудовими концертними програмами та прем'єрами академічного симфонічного оркестру, академічного ансамблю козацької пісні і танцю “Запорожці”, солістів філармонії — Юлії Якси, Вікторії Шестакової, Миколи Квєткова, Анастасії Литвин та інших.

Колектив філармонії працює попри часті повітряні тривоги: проходять репетиції, проводяться концерти, на яких публіка психологічно перезавантажується, фокусуючись на музиці, піснях чи танцях. Практично усі мистецькі заходи проходять у цьому храмі культури з аншлагами.

Модератором засідання однодумців стала керівник Запорізької обласної філармонії, заслужений працівник культури України Ірина Конарева. Ірина Едуардівна привітала гостей, зазначила важливість співпраці у нинішніх умовах для збереження національної ідентичності та духовної стійкості українців.

«Понад 50 організацій співпрацюють з філармонією. Виклики сьогодення диктують нам об’єднання зусиль для розвитку українського мистецтва, створення сучасного культурного продукту для підтримання морального стану людей», - зазначила Ірина Конарева.

У рамках співпраці, за словами очільниці філармонії, було визначено 5 основних напрямків діяльності, це:

1. Розвиток професійного культурно-мистецького простору.  Це активна співпраця з національними та регіональними мистецькими установами: театрами опери та балету Дніпра, Харкова та Одеси, Національною філармонією країни та іншими мистецькими закладами, з обласним осередком Національної спілки композиторів України, тощо.

Спільно з департаментом культури і туризму Запорізької міської ради у 2024 році реалізовано грантовий проєкт «Мистецька брама юних», який спрямований на підтримку талановитої молоді та направлений на їх профорієнтацію. У 2025 році філармонія теж планує участь у конкурсах грантів Українського культурного фонду разом із партнерами.

2. Спільна праця зі спеціалізованими мистецькими навчальними закладами міста та області з метою профорієнтації дітей та молоді зосереджена на залученні молодих виконавців до творчої еліти професіоналів, задля їх подальшого профільного навчання та омолодження колективу філармонії.

З метою подальшого удосконалення кадрової політики філармонії укладено угоду з Дніпровською академією музики та у планах підписання Меморандуму з Національною музичною академією України.

3. Розвиток привабливості молодіжного та дитячого культурного простору щодо патріотичного та естетичного виховання.

Це співпраця з ГО «Всеукраїнська федерація «Спас», Молодіжною радою міста, Міським молодіжним центром, Запорізьким міським Палацом дитячої та юнацької творчості, Козацьким ліцеєм, ансамблями танцю «Дружба», «Сузір’я», «Посмішка» та багатьма іншими.

4. Інформаційна підтримка мистецтва - це співробітництво з журналістською спільнотою, що дозволяє активно висвітлювати події філармонії у ЗМІ та соціальних мережах.

5. Реабілітація ветеранів та підтримка військових засобами мистецтва – це співпраця з військовими частинами, волонтерськими центрами, благодійними фондами, громадськими організаціями. Філармонія веде активну волонтерську діяльність.

При філармонії працює волонтерський центр, смажили  смачні пиріжки, виготовляли державні прапори, зараз роблять окопні свічки.  Щотижня допомагають захисникам, проводять концерти в шпиталях, на їхніх локаціях та запрошують по можливості в концертний зал.

Заступник директора Світлана Івко поділилася інформацією про втілені напрацювання та перспективи подальшої співпраці з партнерами, з якими укладено 19 угод, меморандумів про співробітництво у різних сферах діяльності.

Представники усіх цих структур взяли активну участь у діалозі, розповіли про досвід співпраці з філармонією та подальші плани співробітництва.

Захід ще раз підкреслив важливість співпраці між культурними установами, освітніми та громадськими організаціями для підтримки та розвитку українського мистецтва, що є не лише важливим для національної ідентичності, але й для психологічної та культурної стійкості нації в умовах сучасних викликів.

Як акцентували учасники засідання, Філармонійний кластер партнерів — це об’єднання однодумців, які хочуть підтримувати творчі ініціативи та розвиток культури, залучення дітей і юнацтва до фахової мистецької освіти та подальшої професійної діяльності в галузі філармонійного мистецтва.

Кластер стане платформою для напрацювання спільних системних дій задля збереження і розвитку музичного мистецтва під час війни, що є одним з основних напрямків національної культури.

Учасники першого засідання отримали  Подяки від філармонії за активну співпрацю.

Говорять учасники

Тетяна Фурманова, старший викладач Бердянського державного педагогічного університету, представляла кафедру хореографії і фітнесу:

«Всім відомо, що ми працюємо онлайн, ми приїхали з окупації. Скажу і за себе і за багатьох бердянців: ваше мистецтво дуже нас підтримало і підтримує. Воно нам дало рух далі. Це правда. Особливо на першому етапі у вас було дуже багато заходів, спрямованих на підтримку переселенців. Велика вам вдячність!

Завжди на високому рівні мистецтво, подача, завжди повна глядацька зала... Впевнена, що це цінують на високому рівні, і будуть цінувати завжди. Ви лідери не тільки в Запоріжжі, області, а й в Україні.

Щодо співробітництва філармонії та кафедри хореографії і фітнесу. Ми почали співпрацювати в організації практики студентів 4 курсу. Одне із завдань практики — знайомство з професійною роботою балетмейстера. Практика студентів проходить на базі ансамблю “Запорожці”. Ми дуже задоволені, студенти дуже задоволені. Навіть наукову роботу писали, спираючись на доробок ансамблю. Дякуємо вам!

Галина Локарева, професор кафедри акторської майстерності Запорізького національного університету, доктор педагогічних наук:

“Наше співробітництво оформлено нормативно, у нас укладена угода і ми виконуємо усі позиції, які заплановані. Дуже вдячна Ірині Едуардівні, бо вона бере активну участь в розвитку освітньої програми. Вона її вивчила, дала рецензію, брала участь у засіданні кафедри, де ми обговорювали певні компетентності. Я дуже вдячна їй за цю роботу.

Вдячна адміністрації філармонії за організацію проходження практики наших студентів, за працевлаштування наших випускників. Ми дуже сподіваємось на вашу підтримку і в подальшому.

Оксана Губіна, директор Козацького ліцею:

“Наша співпраця почалася ще до повномасштабної війни. Більшість дітей сидить у телефонах і хоче, щоб їм ніхто не заважав. Організувати і вивезти учнів, у нас вчаться з 5 до 11 класу, в філармонію — справа непроста. Доводиться це робити в добровільно-примусовому порядку. А коли вони виходять з філармонії — багато емоцій, всім усе сподобалось.

Але зробити цей крок, виділити час їм важко. Я вдячна батькам, які підтримують, на мистецькі заходи приходять родинами, дякую філармонії за цікаві пізнавальні програми. Вдячна, що у філармонії знаходять можливість до нас приїхати з концертами. Сподіваємось і надалі тісно співпрацювати!

Людмила Маринюк, директор Запорізького міського палацу дитячої та юнацької творчості:

“У нас 2000 вихованців, які займаються у гуртках. Ми вдячні філармонії за те, що підбираєте різновікові форми. А “Філармонія — дітям” - це взагалі унікальний проєкт. Діти з задоволенням ходять на програми, знайомляться з музичними професіями.

Що ще хочеться відзначити — у вас багато патріотичних програм. Якісно, професійно, таплановито. Діти розвиваються. Вони дуже люблять ці походи у філармонію. Ми завжди поруч! Плануємо і надалі тісно співпрацювати!

Олександр Притула, президент Всеукраїнської федерації «Спас»:

“Мені дуже подобається поговірка: “Коли до тебе посеред ночі постукав друг, який прискакав на коні, з кинджалом, нічого у нього не питай, бери кинджал, сідай на коня і скачи за другом, у дорозі розберешся”. Ми з філармонією в особі Ірини Конаревої не партнери. Ми одна родина, ми друзі. Ірина Едуардівна є віце-президентом Всеукраїнської федерації «Спас» з питань культури.

Спільні проєкти з філармонією ми почали створювати ще, як кажуть, “за царя Панька”. Вона неодноразово була головним режисером нашого найстарішого фестивалю Запорізької області і України “Запорізький Спас” імені Анатолія Єрмака.

Разом готували і ще один знаковий фестиваль - “Покрова на Хортиці!”, який мав величезний резонанс не тільки в Україні, а й в Європі. Безумовно, їх треба буде відродити.

Вважаю, що ми недопрацьовуємо у напрямку патріотичного виховання. Я можу так говорити, адже займаюся цим 30 років. У 2013 році від деяких можновладців можна було почути фразу: ”Забагато патріотизму”. Сьогодні ми кров’ю платимо за неї... Багато патріотизму не буває!

Зараз  будемо співпрацювати з філармонією у проєкті, який, вважаю, спрямований на зміцнення національної безпеки. Адже відомий генерал-лейтенант, колишній керівник Антитерористичного центру при Службі безпеки України і перший командир української «Альфи» Василь Крутов свого часу зазначав, що “патріотичне виховання — основа національної безпеки”

Наталія Кузьменко, голова Запорізької обласної організації НСЖУ, заслужений журналіст України:

«Всі 40 років своєї журналістської діяльності завжди була разом із Запорізькою філармонією, слава про яку шириться в Україні та за її межами. Колеги-журналісти також постійно відвідували заходи, писали, отримували задоволення. Під час війни до Запоріжжя прибули 60 журналістів-переселенців з інших регіонів. Філармонія стала для них розрадою, а концерти - сеансом арт-терапії, адже у кожен виступ артисти вкладають свій талант, велику любов до рідної країни. Люди, які емоційно вигоріли, отримують неймовірний позитивний заряд, лікують свої зранені душі».

Фото: Запорізька обласна філармонія