На черговому засіданні міської комісії з питань надання компенсації за знищене ворогом нерухоме майно було задоволено 9 заяв щодо надання компенсації за зруйноване обстрілами житло, яке не підлягає ремонту.

Після проходження всіх передбачених законодавством процедур власники зруйнованого житла отримають житлові сертифікати на суму 13 мільйонів 186 тисяч 930 гривень. Зокрема, один власник отримає житловий сертифікат на купівлю нового житла на суму 875 тисяч 111 гривень.

Всього, як повідомляє сайт Запорізької міської ради, за час роботи комісії було розглянуто 215 заяв. 18 заяв знаходяться в обробці.

На відміну від запоріжців, мешканці Оріхівської та інших громад, які територіально знаходяться на лінії вогню, житлові сертифікати для придбання нового житла отримати не можуть. Причина — з безпекових умов члени комісії не можуть виїжджати для обстеження знищеного ворогом житла. І питання це на законодавчому рівні поки що не врегульоване.

Активно у Запоріжжі працює і міська комісія з питань нарахування компенсації власникам державної допомоги на ремонт пошкодженого російськими обстрілами житла. Так,, 10 квітня неа засіданні комісія погодила отримання компенсації ще 94 запоріжцям. Вони отримають 7 мільйонів 865 тисяч 738 гривень

. У Запорізькій міській громаді комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України була створена рішенням виконавчого комітету від 24.05.2023 № 325.

Комісія є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу - виконавчого комітету Запорізької міської ради. Для забезпечення роботи комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при районних адміністраціях створено робочі групи з обстеження пошкоджених об’єктів, до функцій яких входить, зокрема, фотофіксація пошкоджень об’єкта нерухомого майна, що свідчать про характер та обсяг руйнувань.

Спочатку до комісії входили 24 працівника уповноваженого органу, але згодом, на виконання Постанови КМУ №381, чисельний склад скоротили до 12 осіб, увівши до нього і представників громадськості.

У рішенні виконавчого комітету від 20.07.2023 № 451 зазначається, що питання щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна розглядаються з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення»».

Про її роботу розмовляємо з головою комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, заступником Запорізького міського голови Віктором Гординським.

- Який алгоритм роботи комісії? Люди подають запит на компенсацію стосовно пошкодженого житла через Центри надання адміністративних послуг або «Дію», члени комісії виїжджають на місця обстрілів, оглядають пошкоджене житло, складають акт, що воно може бути відновлене, і на засіданні розглядають ці запити? Чи якась інша послідовність?

- Так, все вірно. Члени комісії на засіданнях розглядають заяви, перевіряють наявність всіх документів відповідно до порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» та приймають рішення щодо надання компенсації.

 - Як вираховується сума компенсації? Вона, очевидно, перераховується на картку?

 - Розрахунок компенсації для проведення ремонту комісія здійснює в такій послідовності:

 

• визначає обсяг пошкоджень об’єкта нерухомого майна за даними акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до пункту 8-1, та/або звіту з технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку виконання невідкладних робіт з урахуванням результатів огляду;

• проводить у присутності власника/одного із співвласників або їх представника огляд пошкодженого об’єкта з метою встановлення факту виконання ремонтних робіт та відповідності даним акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження;

• здійснює фотофіксацію пошкоджень об’єкта нерухомого майна, що свідчать про характер та обсяг руйнувань, визначених у чек-листі, якщо результати фотофіксації не додано до акта комісійного обстеження;

• заповнює чек-лист.

Залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи, необхідні для відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна, поділяються на:

• ремонт категорії А - розрахована сума компенсації не перевищує 200 тис. гривень;

- ремонт категорії Б - розрахована сума компенсації становить:

- від 200 тис. гривень до 350 тис. гривень - для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені); або - від 200 тис. гривень до 500 тис. гривень - для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.

- Чи приймала комісія рішення про відмову? Якщо так, то яка причина?

- Так, комісією приймалися рішення щодо відмови у наданні компенсації. Підставами для відмови в наданні компенсації є:

  • виявлення факту недостовірності даних, зазначених у заяві про надання компенсації за пошкоджений об’єкт;
  • установлення факту розташування об’єкта нерухомого майна на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
  •   виявлення факту проведення на пошкодженому об’єкті нерухомого майна ремонтних робіт, в результаті яких ліквідовано пошкодження в повному обсязі;
  • виявлення факту пошкодження об’єкта нерухомого майна не внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації;
  •   виявлення, що об’єкт нерухомого майна не був пошкоджений;
  • подання заявником до комісії повідомлення у паперовій формі про відкликання заяви;
  • відсутність інформації про пошкоджений об’єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
  • повторне звернення заявником для отримання компенсації тієї ж форми щодо одного і того самого об’єкта нерухомого майна у разі, коли було прийнято рішення про надання компенсації;
  • невідповідність умовам надання компенсації.
  • встановлення факту отримання заявником грошової чи матеріальної допомоги для проведення ремонтних робіт від українських чи міжнародних організацій, зокрема благодійних, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

- Чи виникали труднощі в роботі комісії? Як часто вона засідає?

- Труднощів в роботі комісії не виникало. Засідання проводяться кожного тижня.

- Чому державну допомогу отримали не всі власники житла, які отримали позитивне рішення комісії щодо виплати компенсації?

- Перелік отримувачів компенсації формуються автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна в режимі реального часу з урахуванням обсягу наявного фінансування. Черговість проведення виплат компенсації визначається автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна з урахуванням черговості розгляду заяв та прийнятих щодо них рішень про надання компенсації з урахуванням пріоритетного права.

- Чи отримують компенсацію мешканці багатоповерхівок, які вже відновили або зараз відновлюються?

- Отримання компенсації мешканцями багатоквартирних будинків, які відновлюються в рамках капітального ремонту або реконструкції відповідно до вимог порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» не передбачено.

- Якщо можна, наведіть приклади, мешканці яких пошкоджених багатоповерхівок отримали компенсацію?

- Мешканці, житло яких було пошкоджено та відповідають вимогам порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» отримали компенсацію.

Це, зокрема, мешканці будинків по вулицях Космічна, Музична, Південноукраїнська, Незалежної України, Червона, Запорозького козацтва, Енергодарська, Миколи Демочані, Вишнівського Олександра, Чумацтва, Скельна, Оборонна, Новоселівська, Святоволодимирівська та інші.

- Чи повинні заявники звітувати про те, як вони витратили отримані кошти?

- Так, отримувач компенсації для проведення ремонту зобов’язаний після завершення ремонтних робіт, визначених у чек-листі, подати повідомлення у мобільному додатку Порталу Дія (Дія).

Тільки цифри

  • Загалом у Запоріжжі з початку роботи комісії державна компенсація погоджена 1801 власнику житла на загальну суму 132 мільйони 842 тисячі 151 гривню. На сьогодні 1479 власникам вже нараховано державну допомогу. Вони отримали 104 мільйони 774 тисячі 462 гривні.