29 січня на площадці Prozorro відбудеться електронний аукціон, переможець якого будуватиме у Комишувасі підземну школу.

Тендер «Нове будівництво протирадіаційного укриття Комишуваської гімназії "Джерело" Комишуваської селищної ради з очікуваною вартістю робіт 109 110 835,00 грн з ПДВ 14 січня оголосив замовник — ДП «Місцеві дороги Запорізької області». Про це журналістам повідомив голова Запорізької ОДА Іван Федоров.

Через відсутність сертифікованих укриттів освітній процес у загальних закладах середньої освіти Комишуваської територіальної громади, яка регулярно потерпає від ворожих обстрілів (у Комишуваху “прилітають” ракети, КАБи, ворог обстрілює селище з РСЗВ), з початку повномасштабної війни проходить виключно в дистанційному режимі.

Територія Комишуваської селищної територіальної громади з 18.07.2023 року віднесена до території можливих бойових дій.

Всього у громаді функціонує чотири освітніх заклади — Комишуваська гімназія “Джерело”, Новотавричеська, Зарічненська та Яснополянська гімназії. Ворог зруйнував вщент основний корпус “Джерела”, де розташовувалися початкові класи, а також Зарічненську гімназію, решта мають пошкодження. Тобто, дітям і ніде вчитися, і безпекова ситуація не дозволяє запустити офлайн навчання.

Тому і вирішено було будувати у Комишувасі підземну школу, яка б одночасно слугувала укриттям для мешканців від ракет і КАБів.

Про плани побудувати у Комишувасі підземну школу Іван Федоров вперше розповів у вересні 2024 року. А 11 вересня на сайті Prozorro була опублікована пропозиція на закупівлю робіт з розробки проєктної документації по об’єкту «Нове будівництво протирадіаційного укриття Комишуваської гімназії «Джерело» Комишуваської селищної ради.

Закупівля з очікуваною вартістю 529 036,61 гривень, як зазначалося на сайті, була проведена без використання електронної системи. Переможцем оголошено ТОВ "ГРАДПРОЕКТ-М", який запропонував вказану суму.

Уряд виділив кошти на будівництво підземної школи в Комишувасі, сума склала 111 млн 400 тис. грн, але обласна влада це питання у кінці минулого року поставила на паузу.

«На цю школу у нас є гроші, але ми ще не вирішили, будувати чи не будувати. Якщо міркувати логічно, то її треба будувати першою. Чому? Відповідна кількість учнів є, діти там живуть. І вони мають право навчатися в безпечних умовах. Тож ми як влада маємо це зробити”, - розповідав Іван Федоров представникам ЗМІ 14 грудня на брифінгу з нагоди відкриття першої підземної школи у Запоріжжі.

Але на той момент навіть до оголошення тендерних процедур замовник будівництва не приступав. Причина - інформація про намір збудувати підземну школу в селищі, яке у вересні ворог почав інтенсивно обстрілювати, викликала значний негативний резонанс у суспільстві.

“Тому, щоб не робити будівництво школи токсичним, ми поки що поставили питання на паузу, - зазначав Іван Федоров. - Що будемо робити, вирішимо у січні”.

Попри гучний суспільний резонанс, самі мешканці Комишувахи впевнені, що підземна школа у селищі потрібна, тому вони направили звернення до очільника ОДА Івана Федорова з вимогою розпочати будівництво.

Так, на початку січня на інформаційних ресурсах селищної ради з’явився матеріал “Будівництво «підземної школи» в Комишуваській громаді: бути чи не бути?». На сайті громади також розмістили звернення батьків, вчителів і депутатів селищної ради до керівництва ЗОДА.

«Селищна рада повністю розділяє думку жителів громади і розраховує на те, що керівництво регіону нас підтримає. Адже наші діти, як і всі діти Запорізької області, мають право отримувати якісну освіту в безпечних умовах... ..

.Для нас майбутнє укриття – це не просто освітній простір. Воно дасть змогу перебувати в безпеці під час ворожих обстрілів багатьом жителям Комишувахи – і дітям, і дорослим, адже в нашому населеному пункті наразі немає інших облаштованих сховищ. Однак будівництво протирадіаційного укриття досі не розпочато.

У зв’язку з цим батьки, вчителі та депутати Комишуваської селищної ради направили звернення до голови Запорізької ОВА. Просимо обласну та центральну владу дослухатися до думки жителів громади.

Розраховуємо на якнайшвидше вирішення даного питання, адже від цього залежить майбутнє наших дітей і нашої громади», - зазначалося у матеріалі.

До речі, на сайті не вказувалося, скільки батьків та вчителів підписали звернення з вимогою почати будівництво школи. На запит одного з місцевих ЗМІ облдержадміністрація надала відповідь, що від батьків свої підписи поставили 874 особи, від педагогів – 133.

«Надійшло кілька звернень — від депутатів селищної ради, від батьків школярів і від вчителів з вимогою розпочати будівництво, - розповів 16 січня на брифінгу голова ЗОДА, начальник ЗОВА Іван Федоров. - Мною було дано доручення ДП “Місцеві дороги Запорізької області”, яке виконує функцію замовника, розпочати тендерну процедуру для того, щоб розпочати будівництво”.

За словами Івана Федорова, на території громади знаходиться понад 500 дітей шкільного віку. Даних, скільки з них мешкає безпосередньо в селищі, голова ОДА не озвучив, зазначивши, що не бачить сенсу розділяти учнів по населених пунктах громади.

За його словами, з сіл до школи дітей будуть підвозити. Так, у 2024 році по програмі “Шкільний автобус” громада отримала 3 нових автобуси, кілька було закуплено ще до повномасштабної війни.

Підземна школа будуватиметься за типовим проєктом, згідно якого їх зводять і в Запоріжжі. Перші дві, нагадаємо, вже працюють в Космічному та Південному мікрорайонах. Кожна розрахована на 1000 учнів, які вчитимуться у дві зміни.

Іван Федоров повідомив, що підземну школу у Комишувасі планується збудувати до 1 вересня 2025 року.

“Школа вкрай потрібна”

Голова Комишуваської територіальної громади Юрій Карапетян вважає, що підземна школа у селищі потрібна з кількох причин. Про це він заявив у програмі “Акценти” телеканала “МТМ”

. “Цей заклад дозволив би нашій громаді перейти на очну форму навчання, проводити психологічні тренінги з дітьми, маємо багато пропозицій від міжнародних фондів і донорів. Також підземна школа могла б стати укриттям для всіх мешканців у разі тривоги, адже на території громади немає жодного сертифікованого укриття”, – зазначив Юрій Карапетян.

За його словами, ситуація з освітніми закладами у громаді “дуже складна”. А між тим у громаді продовжують мешкати 821 учень шкільного віку і 172 — дошкільного віку.

“На території громади немає жодного безпечного місця, де можна було б проводити очне навчання”, - підкреслив голова селищної ради.

Стосовно пропозиції обласної влади возити дітей на навчання у Запоріжжя, то батьки сприйняли її вкрай негативно, адже траса на Запоріжжя є досить небезпечною. Від цієї ідеї в громаді відмовилися, з урахуванням безпеки дітей. Натомість почали вимагати від обласної влади розпочати будівництво.

За словами Юрія Карапетяна, майже всі батьки підписалися під зверненням: “Підписи збирали самі батьки, ніхто нікого не примушував”. Здебільшого підписали його і всі вчителі громади, тому в укритті буде кому вчити дітей.

Ще однією з причин для будівництва підземної школи Юрій Карапетян вважає необхідність запобігти відтоку мешканців.

«Відсутність позитивних змін може спричинити новий відтік родин з дітьми та молоді. Вони змушені будуть покинути громаду задля того, щоб діти мали змогу отримувати повноцінну якісну освіту у безпечних умовах. Ми розуміємо, що будівництво підземної школи потрібно, щоб територія могла далі існувати, я скажу так”, - зазначив очільник громади.

В липні 2023 року окупанти частково зруйнували Комишуваську гімназію «Джерело». Від корпусу залишилися тільки вирви й цегла. Але саме на цьому місці хочуть розпочати будівництво підземної школи.

“На сьогоднішній день підготовлені всі необхідні документи. Фахівці провели геологічну розвідку й інші заходи, щоб можна було якомога швидше розпочати будівництво”, – каже селищний голова.

Юрій Карапетян сподівається, що підземну школу в Комишувасі можуть побудувати за 6-7 місяців, як це було в Запоріжжі.

"Хочу подякувати голові облдержадміністрації, що було прийнято рішення про будівництво - укриття нам дійсно дуже потрібно", - резюмував очільник громади.

Факти

  • До повномасштабної війни в 30 населених пунктах Комишуваської громади мешкало приблизно 13500 осіб.
  • На початку вторгнення армії рф у громаді був масовий відтік мешканців, керівництво громади пропонувало усім виїжджати, проводило евакуацію, оскільки було незрозуміло, де зупиниться ворог. Залишилося приблизно 3000 мешканців.
  • З часом люди почали повертатися, у тому числі і з-за кордону і на сьогоднішній день в Комишуваській громаді проживає близько 8000 осіб. Плюс приблизно 1500 переселенців і 300 дітей ВПО з Бердянська, Мелітополя, Оріхова, інших окупованих чи активно обстрілюваних ворогом населених пунктів.