Перша в Запоріжжі підземна школа відчинила двері для учнів 88-ї гімназії

Біля входу - табличка “Укриття – моя фортеця». Три сходові прольоти вниз — і ось він, простір, де діти вчитимуться в комфортних та безпечних умовах.

Просторі аудиторії (їх тут 16) з інтерактивними дошками та партами, які можна пристосувати під зріст дитини. Просторі коридори з тенісними столами, шахами та настільним футболом, а також місцями для проведення руханок, стильні етажерки з книгами, яскраві дивани, сучасне обладнання.

У підземній школі — система “тепла підлога”, вентиляція, пожежна сигналізація, камери відеоспостереження, медкабінет, ігрові кутки, новенькі просторі санвузли, у тому числі для учнів з особливими потребами.

"Для дітей на кріслах колісних є спеціальний підйомник. Для дітей з вадами зору – таблички-вказівники, написані шрифтом Брайля. Є спеціальні пристосування в санітарно-гігієнічних кімнатах і навіть кнопка виклику. Якщо в дитини виникнуть якісь проблеми, адміністратор, побачивши сигнал, прийде на допомогу.

Для психологічного розвантаження дітей сертифіковані тренери проводять заняття з хібукі-терапіі. Хібукі – це іграшкова собака, яка допомагає дітям заспокоїтися та зняти напруження", – повідомила директорка департаменту освіти і науки Запорізької ОДА Людмила Бухаріна.

Для учнів молодшої школи організоване харчування. У школі працює буфет, де розігрівають готову їжу. Її доставляє кейтерингова компанія. Є окремі приміщення для зберігання продуктів та запасу води. У новій школі, дійсно, багато такого, що може здивувати.

Як розповідає директорка навчального закладу Людмила Златова, будівництво розпочалося у червні, а вже 11 грудня школа була готова до відкриття. Будівельники працювали без вихідних, а інколи – цілодобово. Обласна та міська влада контролювали якість робіт. А колектив школи долучився до обговорення технічного оснащення школи і внутрішнього дизайну приміщень.

"Ми починали кожен свій робочий день з будівництва. Приходили, дивилися, як виконуються всі роботи. Брали участь у підборі меблів та в їх розташуванні. Потужно працював і технічний контроль, який перевіряв якість будівельних матеріалів – металу, бетону", – розповіла Людмила Златова.

12 грудня під час свого робочого візиту в Запорізьку область її відвідав Президент України Володимир Зеленський. Це був перший навчальний день для учнів гімназії за останні чотири роки.

«Школа може вмістити 500 людей в одну зміну. У дві зміни – 1000! Загалом в школі навчається 654 дитини, з них 436 - залишаються безпосередньо в місті Запоріжжі. 80% батьків вже погодились вивести дітей на офлайн навчання. Зараз тестуємо

. З 1 січня виходимо на повноцінне навчання. З 1 по 9 класи, групи подовженого дня, старша група дитсадка, який поруч з нами розташований, буде тут і потім ми заберемо їх в перші класи. Також тут працюють гуртки нашого районного центру естетичного виховання», - розповіла Людмила Іванівна.

Голова Запорізької ОДА Іван Федоров пояснює, що, звичайно, можна було б обійтися без сучасного інтерʼєру і зекономити на багатьох речах, але робити цього не стали.

«Можна не робити яскравий дизайн, не купувати комфортні меблі, сучасні парти, можна зробити все простим, але наше бажання було - зробити так, щоб діти захотіли приходити сюди навчатися. Діти не очікували, що тут буде так класно. Вже у директора школи є заяви від дітей з інших шкіл, які хочуть тут навчатися.

Побудувати школу у прифронтовому місті в стислі строки було важливо з репутаційних міркувань.

Перше завдання - стримати молодь і дати місту розвиватися. Другий момент - на території міста та області за останні 10 років є одиниці об'єктів, які розпочинали будувати і закінчували. Пальців, мабуть, однієї руки для перерахування готових об’єктів буде забагато. Ми розпочали і за вкрай стислі терміни побудували», - говорить Іван Федоров.

Посадовець розповів журналістам, що 1,5 роки тому разом із своєю командою був в Гельсінкі, де «цілий культ захисту населення». Побачивши там, як влаштовані школи, укриття та безпекові простори, тоді й вирішили, що у Запоріжжі має бути приблизно так само.

«Ми хотіли зробити не просто пристосовані приміщення, а повноцінні школи», - зазначив очільник ОДА.

Кошторисна документація цієї школи склала 113 млн гривень. 80% цієї суми - це субвенція Міносвіти, решта - гроші міста і області.

«Глибина тут близько 7 метрів. Стеля - десь 2,30-2,40 м. Ми будували в 30 км від лінії фронту і той типовий проєкт, який отримали від ЮНІСЕФ, трохи вдосконалили в частині товщини. Тут є утеплення. 80 см бетону - нижня плита і верхня - 60 см. Стяжка і далі 2,5-3 метри ґрунту. Всього 1100 кубів бетону в цій школі.

Що може витримати? Говорити не буду, але зазначу, що це 90% типів озброєння, яке ворог застосовує», - сказав Іван Федоров.

Сьогодні більше 130 шкіл по території області проводять навчання офлайн. Щодо підземних шкіл, то до кінця року ОВА обіцяє побудувати ще 4 школи.

«Всього зараз ми будуємо 11 шкіл. Вартість будівництва різна. Якщо ми беремо проєкт на 1300 квадратних метрів, то приблизно він вартує 110 млн грн. У нас є одна школа, яка трошки складніша в плані будівництва. Вона знаходиться в районів мікрорайону «Піски». Там треба було зробити свайне поле і тільки тоді ми змогли розпочати будівництво. Є менші школи, ніж ця.

Наприклад, в Петрополі Широківської громади ми будуємо на 200 людей, в Люцерні - на 150 дітей. Там кошторисна документація менше. Обласний бюджет співфінансує 10%, міська територія - 30%», - говорить Іван Федоров.

Питання будівництва підземної школи в Комишувасі поки що, за словами Федорова, "поставили на паузу"

На території Запорізької області знаходиться приблизно 60 тисяч дітей шкільного віку. Щодня 10 000 учнів ходять до школи.

"Для нас безпека є пріоритетом. Саме тому навчання тут, у першій підземній школі, відбувається в надійному укритті, щоб діти і батьки, які залишають дітей в школі, могли почувати себе спокійно й в безпеці, – акцентує голова Запорізької ОДА .

Говорять діти і батьки

"Гарні аудиторії, все красиво зроблено. І все таке яскраве. Мені дуже сподобалося!" – поділилася п’ятикласниця Анна.

Восьмикласник Олександр не тільки навчається у 88-й гімназії, але й відвідує художній центр. Позакласні заняття тепер теж будуть відбуватися у безпечному підземному просторі.

"Заняття раніше проводилися в зумі. Я дуже сумував за друзями і радий, що ми нарешті зустрілися всі разом. Займатися очно більш цікаво та весело. І більше корисних знань", – говорить Сашко.

Навчання дітей в офлайн-форматі в безпечних умовах – головне для батьків. Навіть ті, хто до цього дня мав сумніви, вже готові змінити свою думку й привести дітей на уроки. До адміністрації школи після першого навчального дня почали надходити заяви від батьків учнів, що навчаються в сусідніх школах.

"У мене двоє дітей, вони у 8 та 3 класі. До цього вони вчилися в онлайні, в цій же школі. Коли дізналися, що буде такий варіант, дуже зраділи. Тому що дітки вже засиділися, батькам дуже важко, немає ніякої підтримки. В онлайні буває, що дітки щось не дочувають, щось не встигають зробити, написати, нікого спитати.

З меншим трошки простіше, я ще можу щось підказати, а у 8 класі я вже не можу нічого підказати. У меншого багато діток в Запоріжжі залишилося, десь до 20 людей. У старшого менше. Але я думаю: ми походимо, покажемо приклад, що все добре, що школа безпечна, і може, це надихне інших повернутися", - каже мама двох школярів Надія.

"Наші діти будуть тут у безпеці. Ми сподіваємося, що вони тут отримають дуже багато знань і в них буде можливість спілкуватися зі своїми однолітками", – вважає пані Євгенія, мама учня школи.

Цифри і факти

  • Проєкт підземного освітнього простору виготовили за кошти ЮНІСЕФ у співпраці з Міністерством освіти і науки України.
  • Реалізували проєкт коштом державної субвенції за співфінансування з міського бюджету. Загальна вартість проєкту склала 113,9 млн грн.
  • . Уряд виділив на будівництво школи близько 80 млн грн, ще 34 млн профінансовано з міського бюджету.
  • Зараз у Запорізькій області зводиться ще 10 «підземних» шкіл. У них зможуть навчатися понад 8 000 дітей.

Фото авторки і з сайту Запорізької ОДА