У приміщенні обласного театру юного глядача відбувся гала концерт обласного літературно-мистецького фестивалю «Поетичний травень».

На захід були запрошені внутрішньо переміщенні мешканці з Бердянського, Василівського, Запорізького, Мелітопольського, Пологівського районів та громад.

Фестиваль започаткував патріарх запорізької літератури Петро Ребро у 1964 році.

«Поетичний травень» проводиться щорічно протягом всіх цих років для популяризації кращих зразків літературного надбання запорізьких майстрів слова.

Мистецький захід розпочався виконанням Державного гімну України та хвилиною мовчання, якою вшанували пам'ять усіх полеглих захисників України й мирних жителів.

«Уже втретє ми провели «Поетичний травень» під час великої російсько-української війни. Музи не повинні мовчати. Мистецтво на часі, а українське слово – зброя.

Наш фестиваль – не просто традиційне зібрання запорізьких письменників. Це вшанування стійкості українців – на фронті, в окупації, в тилу та прифронтових містах. Це вшанування українського слова та волелюбного духу. Адже ми боремося за свою свободу словом і ділом!», - зазначила ведуча, відома драматургиня Наталія Ігнатьєва.

Відкрила фестиваль депутат Запорізької обласної ради, голова Запорізької обласної організації Національної спілки письменників України, кандидат філологічних наук, професор Запорізького національного університету Ольга Стадніченко.

“Знову травень і знову наш фестиваль поезії, натхнення, творчості і віри — віри в нашу майбутню Перемогу!

Сьогодні ми закриваємо 61-й фестиваль “Поетичний травень”, який півтора місяці крокував по різних установах, школах, підземних школах, бібліотеках, тобто ми зустрілися з багатьма шанувальниками поезії.

Цей рік був дуже плідним для нашої організації — ми видали дуже класний колективний збірник сучасної, найновішої поезії — про війну “Не журись, мій вишиваний раю!”. Таким є девіз нинішнього “Поетичного травня”. У цих слів є продовження - “... буде світлим твоє надвечір’я”, - сказала Ольга Стадніченко.

Колективний збірник поезій під промовистою назвою «Не журись, мій вишиваний раю!» був виданий у 2024 році в рамках міської «Програми всебічного забезпечення функціонування української мови як державної».

До збірника ввійшли патріотичні вірші 26 поетів Запорізького краю, серед яких: Микола Білокопитов, Любов Геньба, Вікторія Забава, Олег Гончаренко, Лорина Тесленко, Вікторія Сироватко, Пилип Юрик, Валентин Северинюк, Наталія Ігнатьєва, Олена Красносельська, Валентина Вісленко, Олена Музика, Валентин Терлецький та інші.

Книгодрук є одним з найважливіших напрямків діяльності обласної організації НСПУ. Завдяки міській програмі побачили світ ще декілька книг: поетичні збірки «ЯК Є» Валентини Вісленко та «Весна з льоху вийде» Оксани Бевзюк, прозові «Танго опалого листя» Івана Кушніренка та «Замість дітей своїх» Пилипа Юрика, поема-хроніка «Отак ми дружили з москвою» Валентина Северинюка, драматургічна збірка Наталії Ігнатьєвої «Соціофоби, Психи та інші п’єси».

Цілу низку книг запорізькі автори видали власним коштом чи за підтримки друзів: Це Костянтин Сушко «Весняні пакільці» та «Десять книг, які пройшли повз читача»; Валентин Терлецький, збірка віршів «Нове і невідоме»; Тетяна Осінь «Птаха на осонні»; Олена Красносельська, роман «Солпік»; Віра Шмига «Впало небо на вузол століть», Олена Музика «Про крилатих і безкрилих», Іван Кушніренко «Оборонці Гуляйпільського краю», «Нестор Махно: хто він?», «Війна у кожного своя» та інші. До речі, у журналіста, краєзнавця і письменника з Гуляйполя вже 99 книг, цього року планується до друку і 100-а книгу!

Лише цієї весни відбулося близько тридцяти творчих зустрічей запорізьких авторів із читачами! А за рік вони взяли участь в обласних і міжнародних фестивалях: «Гогольфест», «Читай-форум», «Запоріжжя – місто з яйцями».

Читають вірші для військових, студентів, школярів, відвідувачів бібліотек, театрів і так далі, і так далі. Творчі зустрічі-презентації книг провели Пилип Юрик, Віра Шмига, Віра Коваль, Тетяна Осінь, Валентина Вісленко, Оксана Бевзюк, Валентин Терлецький, Костянтин Сушко, Валентин Северинюк, Іван Кушніренко, Наталія Ігнатьєва, Олена Музика.

Найбільш активні представники письменницької спільноти отримали Подяки від Запорізького обласного методичного центру культури та мистецтва. Серед нагороджених — Пилип Юрик, Віра Шмига, Іван Кушніренко, Наталія Ігнатьєва, Ольга Стадніченко, Оксана Чуприна-Бевзюк, Лорина Тесленко, Тетяна Осінь, Віра Коваль, Валентина Вісленко та інші.

Учасників і гостей гала концерту по відеозв’язку привітав уповноважений із захисту української мови як державної Тарас Кремінь.

Фестиваль «Поетичний травень», за словами ведучої Наталії Ігнатьєвої, не переривався жодного разу. Ні російсько-українська війна 2014 року, ні масштабне російське вторгнення 2022-го не стали на заваді спілкуванню митців і читачів.

Через війну багато письменників наразі не в Запоріжжі. Та вони працюють і передають щирі вітання з тих міст, де вимушено перебувають. Відеовітання колегам передала поетеса Любов Геньба.

Поетеси Лорина Тесленко, Анна Лупинос, Ольга Ліщук, Вікторія Забава також змушені були виїхати. Їхні самобутні вірші презентували учасниці народного художнього колективу з Вільнянська «Театр-студія БЕМС» (керівниця Світлана Демиденко) - Софія Д’яченко, Софія Бейко, Аміна Безкровна і Єлизавета Галутва.

На заході добрим словом згадали письменників, які не так давно відійшли у вічність — мелітопольця Олега Гончаренка, який помер у цьому році, та запоріжця Миколу Білокопитова, якого не стало торік.

Спілка видала книги цих авторів у пам’ять про них. Вірші зі збірки «Я прошу вас, живіть!», яку презентували в пам’ять про Олега Гончаренка, прочитали учасники театру-студії БЕМС Олексій Андрєєв та Нікіта Курашов.

Свої поезії читали автор багатьох збірок поезії, гумору і сатири Пилип Юрик, лауреатка обласної літературної премії імені Миколи Нагнибіди Вікторія Сироватко, авторка цілої низки поетичних збірок, перекладачка Віра Шмига, авторка трьох поетичних збірок Олена Музика, авторка двох поетичних збірок, співачка-композиторка, громадська діячка, тиловик «Азову» Валентина Вісленко, авторка двох ліричних збірок, лауреатка літературно-мистецької премії імені Петра Ребра Оксана Бевзюк, лауреатка Міжнародного літературного конкурсу «Каплантида», пісенно-поетичних фестивалів «Формула вогню», «Тарасове Запоріжжя», поетеса Тетяна Осінь, авторка численних поетичних збірок Лариса Коваль, авторка декількох книг прози та поезії Олена Красносельська, стипендіат Президента України, поет Володимир Віхляєв.

Популяризують поетичне слово і учасники обласного літературного об’єднання ЛітО, яке відновило свою діяльність влітку 2024 року. Обласне літоб’єднання має історію понад 70 років, а оновлене ЛітО очолила драматургиня й поетеса, перекладачка, громадська діячка, лауреатка «Коронації слова» Наталія Ігнатьєва.

“ЛітО призупинило діяльність у 2022 році, та життя триває, тож коли Ольга Стадніченко запропонувала відновити роботу ЛітО – спілчани одностайно підтримали це. Я вдячна, що очолити цю справу довірили мені. Бо наше ЛітО зібрало дуже енергійних і талановитих людей. У грудні, до Дня Збройних сил України, ми провели вечір авторів ЛітО, багато хто з них постійно бере участь у мистецьких подіях, а сьогодні вони вперше долучаються до «Поетичного травня»!, - розповіла Наталія Ігнатьєва.

На сцену виходили Ксенія Меотіда, Аліна Кулигіна, Софія Бузкова, Vladie Soul, Олександра Гах, Карина Бойко і Наталія Шейн.

На гала концерті звучали не тільки поетичні рядки, а й пісні. Юна Анастасія Ящук з Біленького вже втретє брала участь у «Поетичному травні»! У минулі роки вона виконувала пісні на вірші Віри Коваль та музику Юрія Галка «Тату, вимкни війну» та «Колискова для котика». А цього року Настя виконала пісню «Моя Україна», музику до якої створила сама.

Свою творчість дарував засновник рок-гурту «Декаданс», автор романів «Книга сили», журналіст, поет Валентин Терлецький, пісню «Волонтер» виконала Валентина Вісленко.

Окрім майстрів поетичного слова, читців та співаків, у гала- концерті брали участь актори Запорізького академічного обласного театру юного глядача. Потужною патріотичною піснею «Зродились ми великої години» у їх виконанні завершився гала концерт “Поетичного травня-2025”.

До слова, багато років поспіль запорізькі письменники допомагають закривати волонтерські збори на потреби наших військових на різних гарячих напрямках. Вони поширюють власні книги за донати, проводять аукціони, організовують збори на своїх літературних вечорах, поповнюють банки благодійних фондів.

Лише за рік запорізькі письменники зібрали понад 140 тисяч гривень! Наразі вони долучилися до збору на бусік для РЕБ 65 ОМБР, мета – 500 тисяч грн.

Після гала концерту глядачі змогли придбати книги авторів ЗОО Національної спілки письменників України за донат від 200 грн. За найбільший донат був подарунок – мотанка-оберіг від майстринь з міста Дубно.

Факт

  • Голова обласної організації НСПУ Ольга Стадніченко оголосила початок прийому робіт на Всеукраїнський конкурс молодої української поезії та авторської пісні “Хортицькі дзвони — 2025” імені Марини Брацило.
  • Усі молоді автори вже можуть надсилати свої поетичні доробки від 20 віршів на конкурс.
  • Лауреатів оголосять і будуть вшановувати у листопаді, на день народження відомої запорізької поетки і виконавиці.

Фото Бориса Дворного