Сьогодні, напередодні Великодня, у Запоріжжі пройшла традиційна акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

Учасники акції вишикувалися вздовж центрального проспекту навпроти Фонтану життя, вони тримали у руках банери з назвами частин та портретами своїх близьких, плакати з написами «Полон вбиває», «Моє серце в полоні», «Поверніть сина з полону», «Не забувайте оборонців «Азовсталі», «Не мовчи – полон вбиває», «Free Azov» тощо.

І скандували: «Чекаємо кожного. Обов“язково дочекаємося”, “Перші на захист, останні на обмін”, “Поверніть героїв додому”, “Ми кричимо, але нас не чують”, “Не мовчи — полон вбиває”, “Гине цвіт нації”, “росія кат, весь світ мовчить!”.

На підтримку їх вимог звільнити захисників України водії щосили натискали на клаксони. Це було так щемливо!

Зазвичай на акції приходять переважно рідні захисників Маріуполя — військовослужбовців частин Нацгвардії 3033 і 3029, Запорізького зонального відділу ВСП і частини “Сармат”, 36 бригади морської піхоти, 55 артбригади, бригади “Азов”, загонів Держприкордонслужби та інших підрозділів.

До акцій також долучаються родичі військових, які потрапили у ворожий полон на Курщині і перебувають у ньому кілька місяців.

Традиційні щотижневі акції з травня минулого року організовує разом з родинами військовополонених військова волонтерка Стелла Орел.

“Завтра Великдень. Але у родин військовополонених немає свят, ми не святкуємо, тому що наші рідні, близькі знаходяться не вдома.

Сьогодні провели традиційну акцію перш за все на підтримку оборонців Маріуполя, які вже майже три роки знаходяться у ворожому полоні. У катівнях, де над ними жорстоко знущаються, де вони зазнають адських мук.

Ми кричимо на весь світ за катування українських військовополонених — їх б’ють, морять голодом! Багато хлопців не витримують і вмирають — від знущань, від хвороб, не витримує серце. Обміни йдуть дуже повільно.

Ми кричимо за важкопоранених із Оленівки, які після терористичного акту 35 місяців перебувають у полоні. І ми знаємо, що вони там без медичної допомоги. Ми вимагаємо їхнього обміну в першу чергу. На жаль, прогресу немає.

Сьогодні ми усі чекаємо великого обміну. Будемо дуже раді, що мами дочекаються синів, дружини - чоловіків, діти – батьків», - розповіла Стелла Орел.

До акції долучилися організаторка автопробігів Анастасія і Олександра, яка провела перформанс “Обійми, якщо втратили близьких на війні”.

“Це дуже важливо! Треба нагадувати людям, що ми живемо в такий час, коли багато хто втратив на війні близьких людей. Щоб привернути увагу до того, що у нас дуже багато полеглих, але суспільство абстрагується від реальності. Особливо люди, які не зазнали болючої втрати”, - розповіли Анастасія і Олександра.

...Українці дуже очікували на інформацію про Великоднє диво -  великий обмін, який анонсувався на 19 квітня у форматі 246х246. Але в Україну повернулося більше захисників. Наймолодшому з них 20 років, найстаршому днями виповниться 61 рік і цей свій день народження він вже відсвяткує з рідними.

“Відбувся один з найбільших обмінів полоненими. У результаті перемовного процесу Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими за дорученням Президента України, з російської неволі звільнено 277 українських Захисників та Захисниць.

246 воїнів повернено в рамках обміну полоненими, ще 31 людину вдалося визволити поза обміном.

Серед звільнених - Захисники з гарнізону Маріуполя, нацгвардійці, військові моряки, воїни ТрО, Державної спеціальної служби транспорту, Десантно-штурмових військ, Сил безпілотних систем.

Більшість з тих, кого вдалося повернути – це молодь після 2000 року народження. Своїх рідних побачить сьогодні жінка-військовослужбовиця, яка перебувала в неволі з травня 2022 року.

До рядового та сержантського складу належать 268 звільнених, повернуто також дев’ятьох офіцерів.

Наші хлопці та дівчата боронили від ворога Донецьку, Луганську, Запорізьку, Херсонську області та місто Маріуполь.

Нинішній обмін є четвертим у цьому році та 63-м від початку повномасштабного вторгнення. Тільки цього року з російської неволі вдалося повернути додому 596 українців в рамках обмінів та 53 Захисника визволені поза обмінами.

Загалом в рамках перемовного процесу та обмінів з березня 2022 року Координаційним штабом визволено 4552 українських громадян. Поза обмінами додатково звільнено з російської неволі 529 осіб.

Висловлюємо вдячність Об'єднаним Арабським Еміратам за сприяння в організації обміну. Дякуємо також всім залученим державним структурам за допомогу та спільну роботу. Визволені оборонці отримають усю необхідну медичну допомогу.

Усі звільнені пройдуть медичний огляд, отримають лікування, будуть забезпечені всім необхідним на перший час, а також отримають всі виплати грошового забезпечення за весь час перебування в полоні та одноразову матеріальну допомогу. Україна забезпечує для звільнених реабілітацію та реінтеграцію до суспільства після тривалої ізоляції у російській неволі. Координаційний штаб продовжує працювати над пошуком та поверненням всіх наших людей”, - зазначається у повідомленні Коордштабу.

Зверніть увагу

Обережно, шахрайський Telegram-акаунт, який намагається видати себе за офіційний Telegram-канал МК Червоного Хреста в Україні.  

Шахраї використовують назву Комітету, розсилаючи повідомлення про нібито наявність інформації щодо військовополонених та пропонуючи звертатися за вказаними номерами або адресами.

«Остерігайтеся онлайн-шахраїв, незалежно від того, вимагають вони кошти за наші послуги чи ні», — наголосили в МКЧХ.

Офіційно

Україна пам'ятає про кожного і кожну у полоні

 Під головуванням голови Служби безпеки України генерал-лейтенанта Василя Малюка відбулося чергове засідання Ради Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

 Голова Координаційного штабу Кирило Буданов у своєму виступі наголосив: "Лише спільними злагодженими зусиллями всіх державних органів, залучених до роботи з повернення полонених та за активної участі громадськості ми зможемо досягти бажаного результату".

На Раді обговорили актуальні питання пошуку та повернення наших громадян з ворожого полону. За дорученням Президента України було вирішено максимально інтенсифікувати розв'язання всіх нагальних питань. Зокрема йшлося про відкриття представництв у кожній області та запуск роботи Громадської ради.

За понад три роки роботи Штаб повернув з російського полону 4306 військовополонених і цивільних.

Члени Ради Координаційного штабу обговорили на засіданні нагальні питання повернення полонених, пріоритетність обмінів та активізацію перемовин.

Головуючий Василь Малюк зауважив, що окрім здійснення розшукової та організаційної роботи, слідчі Служби безпеки також проводять всі необхідні процесуальні дії із військовополоненими, які воювали у складі зс рф і були взяті в полон Силами оборони, як нещодавно – громадяни КНР.

"Робота із пошуку і звільнення полонених не припиняється ні на хвилину. Кожен із нас усвідомлює її важливість та відповідальність. Робимо все, щоб виконати поставлене Верховним Головнокомандувачем Володимиром Зеленським завдання - повернути додому всіх полонених українців", - підкреслив очільник СБУ.

Для більш ефективної та злагодженої роботи Рада Координаційного штабу ухвалила низку організаційних рішень. Зокрема, було узгоджено роботу регіональних груп, які запрацюють на місцях орієнтовно з травня.

Міністр оборони України Рустем Умеров зазначив: "Усю актуальну та необхідну інформацію по питанню про безвісти зниклих та полонених потрібно брати в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Це єдиний орган який здійснює заходи щодо повернення наших громадян".

"Служба зовнішньої розвідки також активно працює у взаємодії з Головним управлінням розвідки та іншими суб'єктами в питаннях пошуку безвісті зниклих", – підкреслив голова СЗР Олег Іващенко.

Україна пам’ятає про кожного і кожну у ворожій неволі, розшукує зниклих безвісти та робить усе можливе для їхнього якнайшвидшого повернення, - підкреслили учасники засідання.

У рамках цього великого обміну, за інформацією голови ЗОДА Івана Федорова, в Україну повернулися ще 32 мешканця Запорізької області.