Зважаючи на всі ризики прифронтової території, Рада оборони Запорізької області вирішила, що весь освітній процес має відбуватися в укриттях. Тому вже розпочато будівництво підземних шкіл-укриттів.

Голова Запорізької ОДА Іван Федоров, як зазначається на сайті облдержадміністрації, провів виїзну нараду на місці зведення укриття для спеціалізованої школи "Січовий колегіум" - одного з найкращих освітніх закладів регіону.

Вже розпочато будівництво підземних шкіл на 5 локаціях в Запорізькій області.

"Наша глобальна мета, щоб 50 тисяч учнів на території регіону змогли вийти в новому навчальному році в освітній процес офлайн, - підкреслив важливість проєкту голова Запорізької ОДА Іван Федоров. - Це надскладно. Запоріжжя ще не виконувало такі масштабні проєкти у такі строки. Та ми докладемо максимум зусиль, щоб реалізувати проєкт у найкоротші терміни і з найвищою якістю".

За його словами, увага приділяється не лише безпеці, а й дизайну майбутньої школи. Він має надихати:

"Він має бути інтерактивним, аби діти хотіли сюди приходити, - поділився планами Іван Федоров.

Наразі на будівельному майданчику гаряче. Будівельні роботи стартували півтора тижня тому.

"Копаємо котлован, доходимо до відмітки 6,5 метра під рівнем землі. Далі зробимо підбетонку, гідроізоляцію, після цього буде заливатися нижня плита, – розповів головний інженер ТОВ "Позитив" Максим Гайдай.

Педагогічний колектив з нетерпінням чекає на нове укриття.

"Дітей у "Січовому колегіумі" майже 400, приблизно половина навчається дистанційно, адже в школі відсутнє сховище. Приємно, що в такі часи влада пішла назустріч і допомогла нам розвʼязати найголовніше питання - дати можливість дітям навчатися в безпечних умовах," - не приховує емоцій директорка "Січового колегіуму" Валентина Єршова.

Батьки ж переконані, що вихід в офлайн дозволить не тільки подолати освітні втрати, а й допомагатиме спілкуванню молоді.

"Якщо продовжувати навчання онлайн і не робити якісь кроки, ми просто втратимо наше покоління, а їм ще відбудовувати країну після перемоги", - додав стурбований Ярослав Мотрич, батько одного зі школярів.

Планується, що вже цього навчального року підземна школа при "Січовому колегіумі" відкриє двері для учнів. Укриття розраховано на 500 осіб. Навчання буде проводитися у дві зміни, тому загалом освітній простір вміщуватиме понад тисячу осіб.

Вартість будівництва - понад 112 млн грн. У планах здати обʼєкт у IV кварталі 2024 року.

В тему

Підземні школи мають запрацювати вже восени

Всього у Запоріжжі та Запорізькому районі планують побудувати 10 підземних шкіл. Про це голова ЗОДА Іван Федоров повідомив 17 червня під час брифінгу.

Підземні школи мають запрацювати вже восени цього року, проте коли саме вони відкриються, залежить від багатьох факторів, зазначив очільник області.

"Якщо ми говоримо чітко про дату 1 вересня, то я не думаю, що хоча б одна підземна школа побудується. Але восени  зможемо запустити в роботу щонайменше п'ять з них", - розповів голова ОДА.

"Від чого це залежить? Досвіду повноцінного будівництва підземних укриттів з можливістю проведення освіти - їх не так у держави багато. Є поодинокі випадки в Харкові, але масових - немає. Сьогодні ми здобуваємо новий досвід.

Які виклики ми маємо? Ми маємо проєкт, прив'язаний до місцевості, також ми маємо побудувати його якомога ближче до діючої школи. Сполучення між школою та підземною воно буде. Тобто, потрібно укріплювати і діючу школу - а це додаткові сваї та опори, - розповів Іван Федоров.

Перший транш в 420 мільйонів на будівництво підземних шкіл вже перераховано на рахунки обласної державної адміністрації. Найближчим часом підрядники зможуть отримати передоплату.

Крім будівництва підземних шкіл, у Запоріжжі та області продовжують приводити до ладу вже наявні укриття у закладах освіти. Йдеться не тільки про школи, а й про дитячі садочки.

"Ми ставимо перед собою задачу, що ще в понад 20 школах укриття мають бути підготовані для прийому дітей до 1 вересня. І у цей список потрапляють не тільки школи, а й дитячі садочки також. Тож, я можу сказати, що пріоритетна задача, яку ми ставимо - це школи, але друга по важливості задача - це дитячі садочки, які ми теж запустимо, щоб розпочати освітній процес, - сказав Іван Федоров.

Фото: Запорізька ОДА