35 років тому, у листопаді 1989 року, народний ансамбль Запорізької поліції «Пернач» вперше вийшов на сцену, даруючи слухачам свою майстерність і натхнення.
Назва ансамблю означає козацький клейнод (пернач - полковницька булава у козаків).
Засновником колективу став полковник міліції Григорій Вербицький, який керував ансамблем протягом чверті століття. Григорій Митрофанович покинув колектив за станом здоров'я у 2013 році.
Спочатку приходив на звітні концерти, згодом почав передавати відеопривітання. Цього разу Григорій Митрофанович, якому виповнилося 86 років, також передав колективу вітання та найкращі побажання.
Як згадував Григорій Вербицький, починалося все з того, що потрібно було підготувати кілька номерів до Дня міліції. Він зібрав з працівників Державтоінспекції, в якій працював, виконавців, розучили кілька пісень. Глядачам дуже сподобалося.
Цей успіх надихнув керівника, співаків і музикантів. І вже наступного року-на першому пісенно-поетичному фестивалі працівників МВС України в Запоріжжі ансамбль нагороджується дипломом лауреата.
До пандемії коронавірусу колектив щороку у листопаді виступав зі звітним концертом, збираючи повні зали своїх шанувальників у Палаці культури будівельників, філармонії та ПК "Титан", де "Пернач" базувався до початку реформування комунальних закладів культури.
Колектив відомий не лише на території України, а й за її межами: виступав на мистецьких фестивалях у Білорусі, Болгарії та Польщі. Колектив є лауреатом фестивалів та конкурсів, у тому числі міжнародних.
Фішка ансамблю, яку запровадив Григорій Вербицький - віршовані підводки до пісень та театралізація композицій, які виконуються.
За 35 років цей самобутній колектив розучив і виконав кілька сотень пісень - українські, російські, білоруські, польські, болгарські народні пісні, а також козацькі, авторські та естрадні пісні у народній обробці.
Його концерти тривали, бувало, понад 2 години, а глядачі все не хотіли відпускати співаків і музикантів зі сцени.
Ситуація останніх років - пандемія COVID-19 та вторгнення рф, звісно, вплинули на творчу діяльність "Пернача". Певний час репетиції були поставлені на паузу. До того ж в результаті реформування закладів культури профільним департаментом Запорізької міської ради "Пернач", як і решта творчих колективів, був вимушений покинути ПК "Титан".
Базу для репетицій вдалося знайти аж на Павло Кічкасі, куди учасникам "Пернача" добиратися, звісно, незручно, бо частині треба їхати з пересадками. Але не так давно репетиційну базу вдалося знайти у центральній частині Запоріжжя.
Зважаючи на воєнний час і близькість до лінії фронту, концерт з нагоди 35-річчя "Пернача", який останні роки очолює музичний керівник Павло Налівкін, вирішили провести в укритті - у Незламному хабі "Орбіта".
Його проведення з відомих причин не анонсували, тому серед глядачів були переважно співробітники поліції, а ще - родичі артистів.
Як людина, яка була на усіх звітних концертах народного ансамбля запорізької міліції/поліції "Пернач" з 1998 року, зазначу, що не часто керівники ГУНП приходили, щоб привітати артистів і послухати їх виступи. А вже щоб разом з начальником приходило керівництво главку у повному складі - такого я взагалі не пригадую.
Підтримували "Пернач", і в тому числі своєю присутністю на концертах, генерали поліції третього рангу Віктор Ольховський і Сергій Коміссаров. А на ювілейному концерті на честь 35-річчя у залі знаходилися не тільки начальник ГУНП Артем Кисько, а й усі його заступники і керівники підрозділів главку.
Концерт популярного колективу мав важливу благодійну мету - зібрати кошти на виготовлення FPV-дронів для поліцейських підрозділів особливого призначення, які несуть службу у зоні бойових дій. Задонатити можна було у дві дерев'яні скриньки або за допомогою QR-коду на запрошенні.
Мистецький захід розпочали з виконання Державного гімну України. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих за нашу незалежність.
Постійні ведучі концертів "Пернача" Євгенія Ольшанська та Олександр Солошенко оголошували номери та представляли гостей, які прийшли привітати колектив з ювілеєм.
Так, військовий оркестр 15 бригади оперативного призначення імені Героя України лейтенанта Богдана Завади Національної гвардії України під керівництвом майора Ігора Ромалійського виконав композицію "Спомин" - вона про тих, які відійшли у вічність.
А учасниці дитячої та юнацької хореографічної студії "02" (керівник - Євгенія Ольшанська) зробили два творчих подарунки - ніжний номер "На Івана Купала" і вражаючий своєю енергетикою та експресією "Танець з шаблями". Він присвячений прекрасним сучасним амазонкам, які нарівні з чоловіками боронять Україну від ворожої навали.
Учасників ансамблю тепло привітали начальник Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Артем Кисько і голова обласної профспілкової організації атестованих співробітників органів внутрішніх справ України Віктор Нестеренко.
Ювілейний концерт тривав трохи більше години, тому до програми увійшла лише невеличка кількість пісень, у репертуарі колективу їх, звісно, набагато більше.
У виконанні ансамблю та його солістів прозвучали пісні "Посивіло козацтво", "За широким за Дніпром", "Ой, мамцю моя", "Чайка степова", "Моя Україна", "Єднаймося, люба родино!", "Ой, хотя би Господи", "Чарочка на коня", "Ой, Тетяна, Тетяна".
.За традиціями, які роками складалися в ансамблі, на ювілейних концертах виступають не тільки талановиті учасники колективу, а й їхні діти. Справжньою родзинкою концерту став виступ сина Павла і Наталії Налівкіних Євгенія, який виконав пісню "Якби був я козаком запорозьким". Виступ талановитого хлопця з чудовим голосом вразив глядачів!
До речі, Євген є активним членом юнацького руху "Байда", який був створений у минулому році за ініціативи начальника Головного управління Національної поліції в Запорізької області, генерала поліції третього рангу Артема Киська.
Артему Івановичу, між іншим, дуже подобається "Пернач". А пісня з їхнього репертуару "Запоріжжя-Хортиця", музику та слова якої написав засновник та багаторічний керівник ансамблю полковник міліції у відставці Григорій Вербицький, стала, на прохання начальника ГУНП, офіційним гімном юнацького руху "Байда". Ця авторська пісня отримала відзнаку на конкурсі пам'яті Анатолія Авдієвського.
"Перначі" завершили концерт з нагоди ювілею дуже підходящою піснею - "На коня".
Після підрахунку купюр у двох скриньках, профсоюзний лідер запорізьких поліцейських Віктор Нестеренко оголосив сумму зібраних коштів - 64390 гривень! Було дуже багато купюр номіналом 1000, 500 та 200 грн.
Всього ж, з урахуванням донатів за допомогою QR-коду на запрошеннях, вдалось зібрати понад 80 тис. грн. Цих коштів вистачить на 6 дронів
"Виготовлення дронів здійснюють фахівці, залучені на волонтерських засадах Благодійною організацією "Благодійний фонд "БЛАГОДІЯ-ПРОФ", - розповів Віктор Вікторович. - Ініціатива була започаткована у травні. За цей час вже передали спецпризначенцям Запорізького гарнізону для виконання бойових задач близько 200 дронів, виготовлених фахівцями.
Сьогодні ми зібрали досить суттєву суму і я уже вдячний усім за донати. А усім учасникам концерту, звичайно, - за прекрасні виступи.
На часі чи не на часі сьогодні виступи творчих колективів? Хочу навести слова відомого українського режисера Леоніда Бикова "Кто сказал, что нужно бросить песни на войне? После боя сердце просит музыки вдвойне".
Пряма мова
Артем Кисько, начальник ГУНП в Запорізькій області, генерал поліції третього рангу:
Сьогодні я радий бути тут і від імені поліції Запорізької області вітати з 35-річчям колектив нашого славетного ансамблю "Пернач".
Це крута дата! Але вона не про вік! Я іноді заряджаюся від учасників ансамблю позитивом, енергією. І сьогодні, впевнений, артисти передали її в зал!
Пісні, які сьогодні пролунали, - вони сильні! Кожна українська пісня відтворює найкраще, що є в нації.
Вразив і виступ учасника "Байди" Жені Налівкіна, я вперше чув, як він співає. Будемо розвивати наш талант! Круто, що захід пройшов у такому форматі - що можна було не лише концерт послухати, а й взяти участь у зміцненні обороноздатності країни: на концерті проводився збір коштів на виробництво FPV-дронів для поліцейських, які нищать ворога. Я у захваті!
Факти про "Пернач"
- Дипломант Всеукраїнського свята козацького мистецтва Хортиця-91
- У 1992 році за рішенням Президії Ради федерації незалежних профспілок України ансамблю надається звання "народний самодіяльний колектив".
- У 1994 році колектив бере участь у святі козацької честі у Старокостянтинові на Хмельниччині.
- У 1997 році "Пернач" гідно представляє Україну в Болгарії.
- У 1999 році взяв участь у фестивалі, який проводився у столиці Білорусі Мінську. У цей період регіональною програмою "Зоряний шлях-99" ансамбль "Пернач" визнано "Найкращим творчим колективом року".
- Дванадцять років поспіль ансамбль запрошували на фестиваль "Лесині джерела" у м. Новоград-Волинськ.
- У 2007 році стає переможцем Всесвітнього фольклорного фестивалю у Польщі "Мрангово-13" і пізніше запрошується до Кракова на зустріч із Папою Римським Бенедиктом ХVI.
- На оглядах-конкурсах у містах Луганськ, Донецьк, Ялта колектив нагороджується Дипломами лауреатів.