Концертний оркестр Військової академії з Одеси виступив перед переселенцями, які знайшли прихисток у "Центрі допомоги Запоріжжя".

Прекрасний концерт військових музикантів та солістів став спражньою мистецькою подією у шелтері, який у кінці квітня 2022 року відкрив свої двері для мешканців Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей. Усі вони виїхали з окупованих територій, або таких, які знаходилися під постійними ворожими обстрілами.

Послухати оркестр виявили бажання близько 60 осіб (окрім мешканців шелтеру, на концерт прийшли і запрошені гості з різних організацій), тому, як розповів керівник "Центру допомоги Запоріжжя" Микола Городенський, з метою безпеки захід вирішили провести в укритті.

Солісти - заслужена артистка України Анна Галузінська та Олександр Нестеренко у супроводі оркестру під керуванням старшого лейтенанта Ярослава Меди виконали відомі пісні, частина яких прозвучала у новому, сучасному, оранжуванні. Наприклад, гімн нескореності українців - "Ой, у лузі червона калина" прозвучав у роковому стилі аранжування.

Олександр також був ведучим. Програму концерту музиканти ретельно формують, щоб був цілісний сценарій. Ведучий робив підводки до кожної пісні, працював з глядачами, налаштовував їх на настрій пісні. А ще - жартував і розповідав доречні анекдоти, які викликали сміх у залі.

Публіка дуже тепло сприймала виступи військових! У репертуарі оркестру — ліричні та народні пісні, але його основу, звісно, складають патріотичні пісні. Особливо бурхливо слухачі реагували оплесками на пісню "Україна переможе".

Концерт пролетів як одна мить! Оплески, вигуки "Браво!" і наостанок на згадку про подію - фото з військовими музикантами і співаками.

Концертному оркестру Військової академії 12 років. Його створили після того, як розформували штабний оркестр, історія якого почалася ще у 1960 році. Оркестр - духовий. У його складі - оркестранти (музиканти), артисти балету і вокалісти, всього 36 осіб. Усі мають музичну освіту і є військовослужбовцями.

Завдання оркестру - забезпечувати музичний супровід різноманітним заходам Військової академії, а також усі заходи Одеського гарнізону: як приємні, так і сумні, коли проводжають в останню путь воїнів.

З початку вторгнення рф військово-музичні підрозділи ЗСУ отримали завдання від військово-музичного управління проїхати містами України з гастрольним туром "Час обрав нас".

Основна його мета - підтримати моральний і бойовий дух військовослужбовців, цивільних громадян, переселенців, які знайшли в цих містах прихисток від війни. На першому етапі задіяли шість оркестрів з України, серед них був і концертний оркестр Військової академії міста Одеса. В рамках цього туру оркестр об'їздив 10 областей.

Також він брав участь у військово-патріотичній акції "Підтримай своїх". Два місяці поспіль їздили з концертами по загальноосвітніх школах. Це важливо, вважають в оркестрі, бо треба, щоб діти розуміли, хто їх захищає.

Останнім часом колектив виступає в областях, які підпорядковані ОК "Південь" - дають концерти на позиціях, у госпіталях та реабілітаційних центрах, у місцях проживання ВПО. Їздять не повним складом, а окремою частиною - концертною бригадою, без артистів балету.

Начальник військового оркестру Військової академії м. Одеса, старший лейтенант Ярослав Меда - військовий диригент, закінчив Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного за фахом "музичне мистецтво".

- Після закінчення академії за розподілом потрапив у 72 бригаду імені Чорних Запорожців, - розповідає Ярослав. - Служив не за фахом, на жаль - був командиром мотострілецької роти, в місті Вугледар. Ми проводили заходи по стриманню ворога, після чого мене вирішили відправити в Одесу, у військову академію - щоб займатися просвітницькою діяльністю. З вересня минулого року так і працюю.

Зараз діяльність військових оркестрів більше зосереджена на підтримці морально-психологічного стану наших військових. Також працюємо і для цивільних - людей, які перемістилися, зокрема, з окупованих територій. На концертах для них несемо таку більш пропагандистську роль - щоб вони розуміли наскільки є важливими наше військо, наша правда.

Через музику об'єднуємо думки людей, повертаємо їх до реальності - що наше військо з народом і що ми не підемо з нашої землі.

- Ярославе, деякі пісні у виконанні музикантів та солістів оркестру звучать по-новому.

- Так. Це заслуга попередніх начальників оркестру  - підполковника Сафета Джемалядінова та майора Івана Казмірчука. Зараз у нас в оркестрі служить дуже відомий український джазмен Олексій Пєтухов, який працює над аранжуваннями. Намагаємося писати цікаві аранжування, щоб людям подобалося. Щось нове, класне! Людям подобається, коли композиції виконуються у роковому варіанті.

- Чи відрізняються програми для військових і цивільних?

- Так. Ми знаємо вподобання військових, що їм потрібно для підняття морально-бойового духу. Для цивільних програма трошки легша. Вибираємо такі пісні, щоб не травмувати душу ні одних, ні других. Оптимальний варіант - який підбадьорює і заряджає на позитив.

- Розкажіть про вашу нинішню поїздку.

- У нас є розпорядження від нашого вищого керівництва, військово- музичного управління. Зараз проходять акції "З піснями Перемоги. Підтримай своїх", а також "Від колиски до звитяги", у рамках яких ми працюємо.

Сьогодні приїхали до хлопців на Запорізькому напрямку. Працюватимемо протягом визначеного часу. Розпорядок такий: зранку - цивільні, після обіду - до хлопців на позиції. Концерти можуть бути надворі, у підвалі школи - ми працюємо у будь-яких умовах. Щільний графік!

Дамо концерт також у Запорізькому військовому госпіталі. Дуже подобається виступати у госпіталях та реабілітаційних центрах. Ти бачиш, як спускаються хлопці з пораненнями, з ампутаціями. А під час концерту у них загоряються радістю очі. Хлопець стоїть на протезі і починає танцювати...

До речі, нещодавно їздили до морських піхотинців на Херсонський та Миколаївський напрямки. Ми бачимо, що даруємо людям надію, даруємо тепло. Що нам особливо подобається - під час своїх виступів бачимо віддачу!

У "Центрі допомоги Запоріжжя", де проходив концерт, сьогодні проживає 70 мешканців, які приїхали у Запоріжжя з населених пунктів Запорізької, Донецької і Херсонської областей. 18 з них- діти. Більшість відвідала концерт, який усім запам'ятається позитивом і неймовірним драйвом.

- Цей захід став можливим завдяки небайдужості та підтримці Асоціації шелтерів м.Запоріжжя та БФ імені Петра Калнишевського. Їхні зусилля допомогли організувати цей незабутній концерт та подарувати нашим гостям справжнє свято, - розповідає керівник "Центру допомоги Запоріжжя" Микола Городенський.  - Концерт назавжди залишиться в наших серцях.

Музика талановитого Концертного оркестру Військової академії м.Одеса стала справжнім бальзамом для душ наших мешканців, серед яких багато внутрішньо переміщених осіб.

На концерті були також присутні представники громадських організацій, волонтери. Музика об'єднала нас усіх, нагадала про кращі моменти життя та дала надію на мирне майбутнє. Події такого рівня відбуваються не так часто. Люди були в захваті! Емоції переповнювали, зашкалювали!

У ці складні часи війни дуже важливо підтримувати один одного. Концерти, як цей, стають справжнім острівцем радості та позитиву. Вони допомагають людям відволіктися від повсякденних проблем, відчути себе потрібними та важливими.

Щиро дякуємо Концертному оркестру військової академії міста Одеси за їхню чуттєву музику та безмежну відданість своїй справі. Цей концерт став яскравим доказом того, що навіть у найскладніші часи людяність, співчуття та бажання підтримати ближнього не згасають. Разом ми подолаємо всі труднощі і обов'язково переможемо!

З кінця квітня 2022 року прихисток у цьому приватному шелтері, проживання у якому безкоштовне, знайшли понад 1500 осіб. Частина  поїхала далі, у більш безпечні регіони України чи за кордон, частина винайняла житло у Запоріжжі. А деякі в очікуванні деокупації та перемоги над ворогом мешкають тут вже понад два роки.

- Є й такі, хто повернувся до нас з-за кордону. Тому що за кордоном добре, а вдома краще, - резюмує Микола Городенський.

Фото автора, Миколи Городенського і В'ячеслава Твердохліба