Окремого порядку звернення за призначенням пенсії для внутрішньо переміщених осіб не існує.
Як розповіла на брифінгу в медіацентрі ОДА заступниця начальника Головного управління ПФУ в Запорізькій області Вікторія Терещенко, крім звичайних документів, що підтверджують особу, стаж, заробіток тощо, необхідно надати довідку про взяття на облік як ВПО.
"Звернення за призначенням пенсії може відбуватись як дистанційно, через вебпортал, так і через сервісні центри Пенсійного фонду. Їх опрацювання здійснюється за принципом екстериторіальності, тобто без врахування місця реєстрації або проживання, - розповіла Вікторія Миколаївна.
Варто зазначити, що фахівці Головного управління ПФУ в Запорізькій області та сервісних центрів проводять прийоми у районних хабах для ВПО, які переїхали з ТОТ або зони активних бойових дій.
Також вони проводять виїзні прийоми у громадах. Зокрема, приїжджають у Комишуваху, яка знаходиться недалеко від фронту.
Що стосується осіб, які тимчасово проживають за кордоном, то вони на час дії воєнного стану можуть звертатись за призначенням пенсії через пошту.
Виходячи із специфіки нашого регіону, саме Головне управління Пенсійного фонду області ініціювало зміни до законодавства, передбачивши можливість більш пізнього звернення за призначенням пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території.
- Так, за діючим законодавством звернення за призначенням пенсії відбувається не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. При цьому, якщо звернення відбулось впродовж 3 місяців після досягнення пенсійного віку, пенсія призначається з наступного дня після дня народження.
Ця норма доповнена можливістю для наших громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях та не мають змоги вчасно звернутись за призначенням пенсії, протягом дії воєнного стану та три місяці після його завершення звернутись у будь-який час. При цьому призначення пенсії буде відбуватись з дня досягнення пенсійного віку, - зазначила посадовиця.
У Запорізькій області на обліку в органах Пенсійного фонду перебуває 461 тис. пенсіонерів, включаючи тих, хио перебуває на ТОТ ( до повномасштабної війни було понад 550 тис). Інформації про те, що хтось отримує російську пенсію, у Головному управлінні немає, оскільки в минулому році Україна денонсувала угоди щодо співпраці в сфері пенсійного забезпечення з країнами колишнього СНД і в тому числі з росією.
Тому деякі спритні пенсіонери, і це не секрет, отримують по дві пенсії А пенсійники вплинути на таку ситуацію і припинити виплату не можуть, бо для цього немає законних підстав.
Законодавством визначено наступні види пенсій: за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та за вислугу років. Вікторія Терещенко детально розповіла про кожний вид.
Пенсія за віком
Загальні умови призначення пенсії за віком визначено ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон). Закон визначає вік для виходу на пенсію після досягнення 60, 63 та 65 років залежно від тривалості набутого страхового стажу.
У 2024 році право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років виникає за наявності в людини 31 року страхового стажу, у 63 роки - за наявності в цьому році стажу від 21 до 31 року.
Вимога до мінімального страхового стажу буде поступово збільшуватися (щороку - на один рік).
У 2028 році право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років матимуть тільки ті особи, у яких буде не менше 35 років стажу. У 2028 році право на пенсію у віці 63 роки матимуть ті, хто набув стаж роботи від 25 до 35 років. Якщо особа матиме стаж від 15 років, але меншої тривалості, ніж це необхідно для призначення пенсії у 63 роки, пенсія буде призначатись тільки при досягненні 65 років.
Мінімальний стаж, необхідний для отримання пенсії із солідарної системи, щорічно збільшуватиметься на 12 місяців.
Так, у 2028 році особи зі стажем від 15 до 25 років матимуть право на пенсію у 65 років. З 2028 року за наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначатиметься незалежно від віку.
Пенсії за віком на пільгових умовах
Законодавством передбачені пенсії за віком на пільгових умовах особам, які працювали на особливо важких та важких роботах. Щодо них змінюється і вимога до загальної тривалості стажу.
За Списком 1 для виходу на пенсію в 50 років чоловікам необхідно мати 10 років такого стажу, жінкам 7,5 років. Загальний стаж повинен бути не менше 25 років у чоловіків та 20 — у жінок.
За Списком 2 для виходу на пенсію у 55 років необхідно мати чоловікам 12,5 років пільгового стажу, жінкам 10 років.
Пенсії за вислугу років
Пенсійний вік для призначення таких пенсій не важливий - має значення лише наявність спеціального стажу. Так, наприклад, для медичних та педагогічних працівників найголовніша вимога - наявність спеціального стажу 26,5 років станом на 11.10.2017 року. Правом більш раннього виходу на пенсію користуються також учасники бойових дій, багатодітні матері, матері, які виростили інваліда з дитинства, та деякі інші категорії.
Пенсії по інвалідності та по втраті годувальника
Розмір цих видів пенсій визначається в процентному відношенні від пенсії за віком безпосередньо людини або померлого годувальника. Для призначення пенсії по інвалідності потрібен стаж менший, ніж стаж, необхідний для призначення пенсії за віком. Вимоги до нього залежать від групи інвалідності та віку особи на момент встановлення інвалідності.
Заступниця начальника Головного управління ПФУ в області Вікторія Терещенко також відповіла на питання журналістів.