У Запорізькому академічному обласному театрі юного глядача відбулась премʼєра нової версії вистави «Загадкове нічне вбивство собаки».
Вистава унікальна - головну роль 15-річного аутиста Крістофера Буна зіграв неймовірно талановитий хлопець з окупованого Бердянська 13-річний Максим Бровченко, який більше відомий як Космо Макс.
Максим, який у 2022 році евакуювався у Запоріжжя разом з мамою Оксаною, став відомим завдяки своїм дивовижним картинам. Значну частину своїх картин юний художник продав, а кошти направив на допомогу ЗСУ.
Картини хлопчика-аутиста є у Володимира та Олени Зеленських, Папи Римського, Валерія Залужного, очільника МВС Ігоря Клименко. Максим попробував себе і в літературі - написав книгу «Планета "А», яка надрукована не лише в Україні, а й в Чехії.
Зараз хлопець спробував себе і як актор - він зіграв головну роль в новій версії психологічного трилера «Загадкове нічне вбивство собаки». Вистава на дві дії зібрала аншлаг. І весь час юний актор був на сцені!
«В моєму житті наближається велика подія. До неї лишилися, не враховуючи сьогодні, 3 дні…. Всі питають чи хвилююся я? Ні. Я чекаю і не хвилююся, я готуюсь і не хвилююся, бо поряд знаходяться люди, яким я довіряю і в мене немає права на помилку, бо вони теж довіряють мені…. Всі люди різні і я трохи звикаю до висновку, що не весь світ небезпечний, коли звик до непорозуміння, що є люди яким взагалі все одно на нейротипи, бо вони просто класні люди. Вони повірили в мене! Вони в мене повірили і довірили мені відповідальну справу. Хвилююся? Ні. Я впораюсь! Дякую!», - написав за кілька днів до прем’єри на своїй фейсбук-сторінці 13-річний виконавець головної ролі.
Вперше цю виставу глядачі побачили у 2019 році. Вона мала успіх не тільки у Запоріжжі, а й у Харкові та Одесі, куди Запорізький ТЮГ їздив на гастролі. З початком повномасштабної війни вистава з репертуару зникла.
Ідея повернути на сцену «Загадкове нічне вбивство собаки», як зазначала журналістам керівниця літературно-драматургічної частини театру, заслужена діячка мистецтв України Надія Петренко, виникла у режисера-постановника, заслуженого діяча мистецтв України Геннадія Фортуса, коли він познайомився з Максимом.
“Більше відомий як Космо Макс, цей юнак вразив своїми незвичайними картинами Космосу та вигаданою історією про підлітка, який переосмислює себе і навколишній світ, яка викладена у книзі “Планета А”.
Максим нагадав Геннадію Вадимовичу головного героя вистави — Крістофера Буна, який мріяв полетіти у Космос і любив математику. За сюжетом Крістофер потрапляє у складну ситуацію, яка змушує його переосмислити своє життя, подолати страх та відчути свій потенціал.
Надзвичайний збіг життєвих обставин і проблем реального хлопця та вигаданого персонажа спонукав Геннадія Фортуса запропонувати Максимові зіграти роль Крістофера”, - розповіла Надія Петренко.
За її словами, мета оновленої постановки подвійна. З одного боку, вона така, як і спочатку — розповісти про підлітка-аутиста і показати можливі шляхи соціалізації таких дітей. З другого боку, це демонстрація плідної роботи підлітка-аутиста Максима Бровченка, його успішної соціалізації як неймовірно обдарованої людини. Адже мало хто може похвалитися такими досягненнями у 13 років як Космо Макс!
Геннадій Фортус розповів, що після того, як він познайомився з Максимом, в нього виникла ідея повернути виставу на сцену. У порівнянні з першим варіантом вона більш сучасна, оскільки, за його словами, “театр прагне бути сучасним”.
“Коли ми у 2019 році брали цю п’єсу, ми не розуміли що робити. Актор все літо був у середовищі аутистів, він приходив і розповідав мені, що там відбувається, бо я не знав. Коли ми поставили п’єсу, показували не тільки у Запоріжжі, а й Одесі, Харкові. Її дивилися і спеціалісти, і прості глядачі, їх відгуки були для мене важливі.
Якщо кожен з нас такого хлопчика чи дівчинку адаптує до нашого середовища, це буде дуже важлива річ. Ми хотіли показати, що ми, дорослі люди, не завжди готові сприйняти їх у суспільстві. Ми їх не знаємо! Цією виставою хотіли показати глядачам, що такі люди серед нас є і як з ними потрібно спілкуватися. Оце основне завдання!
Ми б хотіли показати цю виставу як можна більшій кількості людей, щоб вони знали, як спілкуватися з такими, як Крістофер Бун.
Як розповідає мама Макса, у нього під час роботи над роллю з’явилися нові відчуття — він став бачити людей, доторкатися до цих людей, чого не робив раніше. Ми вважаємо, що це наша велика перемога”, - резюмував режисер-постановник вистави.
Мама Максима, Оксана Бровченко, також підкреслила, що син дуже змінився.
“Історія його закоханності в театр почалася два роки тому з ліхтарів. Він був непосидючий, йому треба було бути весь час в русі. Виставу міг подивитися фрагментарно. Виходив у фоє і дивився на ліхтарі, які рухалися. Це йому подобалося
. Але пройшло два роки і все змінилося — в емоційній сфері, в розвитку його особистості. І театр у цьому розвитку зіграв велику роль. Спектакль послугував набором соціальних ситуацій, які він побачив для себе, вичленив зі спектаклю. Він навчився спілкуватися з людьми. Він навчився найголовнішому — довіряти: акторам, режисеру, іншим людям. Для аутиста це дуже важко, особливо, якщо крихту довіри похитнули.
У Макса в жовтні в Києві довіру похитнули. Мама хлопця, з яким він подружився, сказала, що не хоче, щоб її син дружив з аутистом. Макс дуже хворів, цей випадок він перехворів. У театрі він воскрес! Він 100% довіряє акторам, повністю віддається своїй ролі, не боїться, що йому зроблять боляче, хоча у виставі є сцени насилля. Я дуже вдячна усім, хто є в нашому житті за те, що вони роблять для Макса”, - зазначила Оксана Бровченко.
Мама Максима, до слова, також творча талановита людина — вона учасниця гурту “Ситуація”.
У тому, що Космо Макс зіграв головну роль у психологічному трилері «Загадкове нічне вбивство собаки», безперечно, величезна заслуга “зоряної мами” хлопця — речниці Головного управління ДСНС в Запорізькій області, полковника служби цивільного захисту Юлії Баришевої. Адже саме вона познайомила Оксану та Максима зі своїми друзями — родиною Фортус. Результат цього знайомства вийшов вражаючим!
“24 вересня 2022 року ми зустрілися з Космо Максом і він сказав, що хоче подарувати мені картину, бо я його зоряна мама. “У сенсі?” - запитала я. “Ну мами бувають різні — рідні, прийомні, сурогатні, хрещені, а ти - моя зоряна. “Це тому, що в мене зірки на погонах?” “Ні, тому що тебе мені зорі послали”. Так і виникла наша “родина”, - розповіла Юлія Баришева.
Юлія з 2022 року опікується талановитою родиною вимушених переселенців з Бердянська.
“Рятувальники шукали дітей, які допомагають військовим, щось роблять для перемоги. Одного разу журналістка Інна Гогой запропонувала поїхати разом з нею на інтерв’ю до сім’ї переселенців з Бердянська.
Наша перша зустріч була у гуртожитку, де вони жили. Декілька секунд ми стояли і дивилися з Максом один на одного. В мене десь у підсвідомості виникло відчуття, що він мене сканує, зчитує. Я дивилася і розуміла, що це не звичайна дитина, а якийся діамант, який потрібно розвивати.
Ми поспілкувалися, після чого інформація пішла на Київ і Макс став лауреатом президентської акції “Діти-герої”.
Наступного року, коли проводився конкурс “Діти — герої війни”, ми знову подали документи Макса, бо в нього досягнень побільшало: зросла кількість картин, в проєкті була книга. Стрімко зростали перерахування на допомогу ЗСУ, десь вже 0,5 млн гривень точно перерахував.
Міністр МВС запросив Макса на зустріч, Макс подарував йому картину. Це було благословіння “Гвардії наступу”. Про наступ ми тоді нічого не чули, але згодом він почався. Було легко? Ні, не було. Ми вчилися разом, розвивали нові навички, були нові досягнення. Допомагали чим могли усі — Червоний Хрест (голова обласної організації ТЧХУ Оксана Бекетова запевнила, що і надалі будуть завжди поруч), волонтери, журналісти. І на виставі глядачі побачать, як виріс Космо Макс — емоційно, морально, духовно.
Все це наша спільна заслуга. Дякую пану Фортусу, що повірив у Макса і дав йому шанс зробити ще одне досягнення у житті. Коли Геннадій Вадимович запропонував зіграти у виставі Макс, дісно, дуже змінився”, - поділилася Юлія Баришева.
Грати головну роль у виставі Макс буде не постійно, її ще виконує актор Віктор Солдатов. Вони разом вчили роль, намагалися зрозуміти певні ситуації та допомагали один одному.
На премʼєрі була присутня консул «Аутизм Європа», засновниця БФ «Дитина з майбутнього» Інна Сергієнко, яка зазначила: «Будь-яка людина хоче, щоб її розуміли. Макс обʼєднує навколо себе багато людей. Зараз він грає в спектаклі, в звичайному театрі. І це не дуже часто трапляється. Я навіть не знаю, чи було таке взагалі колись в Україні.
Не лише люди з аутизмом мають адаптуватися до нас, ми маємо адаптуватися до них. Кілька років тому я вперше потрапила на фестиваль аутистів, який проходив в Великобританії. Там побачила, що доросле життя у аутистів є. Мені важливо було, що у моєї дитини теж є майбутнє», - підкреслила Інна Сергієнко.
За класною грою акторів і, зокрема, головного героя глядачі дивилися, затамувавши подих. В особливо напружені емоційно моменти авторка цих рядків, скажу чесно, починала хвилюватися за Макса. Але він з усіма викликами впорався.
Глядачі стоячи дякували артистам за емоції від цієї непростої вистави, вони нагородили їх квітами та оваціями і не хотіли відпускати зі сцени.
Космо Макс поділився, що грати у театрі йому подобається, але бути на сцені впродовж двох актів - трошки важкувато. Він каже, що герой, якого він грає, близький йому, в них чимало спільного. «Люди мають зрозуміти, що такі люди як головний герой, такі самі, як і інші, і не треба якось їх ображати чи засуджувати», - говорить виконавець головної ролі.
Оксана Бровченко зізналася, що спочатку мала сумніви чи впорається її син, чи витримає важку двоактову пʼєсу. Але потім побачила, що у Макса все виходить, у акторів все виходить.
«Величезна підтримка акторського складу, головного режисера - зробили своє. У Макса все вийшло, у режисера все вийшло», - сказала Оксана.
Після прем’єри Максим Бровченко на своїй фейсбук-сторінці написав: “Це історична мить! В цю мить впали всі кордони між двома світами! Я вдячний Богам за те, що вони допомогли, щоб це сталося! Я вдячний людям, які допомогли, щоб це сталося! Я вдячний Всесвіту! Я просто вдячний і я щасливий! Всі ми люди і всі люди різні і це кайф!”
До слова, хлопець, звісно, вперше взяв участь у традиційному ритуалі для акторів перед виставою. Як розповідав журналістам Геннадій Фортус, або він, або хтось з акторів промовляє: "Ми граємо для глядачів, ми граємо для себе, ми граємо для Бога".
На знак подяки Космо Макс намалював картину для режисера-постановника, завдяки якому вийшов на сцену в оновленій виставі і зіграв головну роль.
Директорка департаменту культури, туризму, національностей і релігій Запорізької ОДА Альона Власова під час брифінгу подякувала учасникам проєкту.
"Сподіваюсь, що це початок певних експериментів. Команда, яка працювала - неймовірна. Ще й тому, що дитина, яка є особливою, відчула себе єдиною з цією творчою групою.
Це експеримент не для того, щоб адаптувати особливих дітей,, а перш за все, щоб адаптувати нас, дорослих, ми маємо робити спроби, щоб їм було комфортно. Вистава стане прикладом для батьків, які мають повірити у свої сили, розвивати дітей, досягати успіху. Максим тому приклад. Сподіваюся, що такі творчі проєкти перестануть бути експериментальними, а будуть звичайними у театральному житті", - зазначила Альона Власова.