У Запоріжжі відбулася зустріч воєнних кореспондентів, молодих журналістів, студентів, пресофіцерів із головою Національної спілки журналістів України Сергієм Томіленком. Захід, організований Запорізькою обласною організацією спілки, об'єднав як досвідчених, так і початківців у журналістській справі.
Вижити, розповісти, зафіксувати правду
Зустріч розпочалася з демонстрації відео, що нагадало про небезпеки, які супроводжують журналістів під час виконання їхньої роботи. Одна з очевидців поділилася пережитим:
"Я тільки встигла закрити вуха, і воно гепнуло добряче. Відчула, що в мене кров тече по обличчі, зрозуміла, що трапилось...".
Учасники заходу обговорили виклики, з якими стикаються медійники під час війни: фізичні загрози, інформаційна війна та боротьба з пропагандою. Як зазначила одна з журналісток: "Ми не просто висвітлюємо події, ми документуємо реальність, розповідаємо історії, які люди часто не можуть розказати самі".
Робота, що стала мішенню для ворога
Сергій Томіленко підкреслив, що з початком повномасштабного вторгнення журналісти стали мішенню для ворога: "Ми знаємо, що для окупантів журналісти – це ціль номер один. І це ще раз підкреслює важливість нашої роботи".
Було згадано й тих, хто поклав життя за правду: "Маємо, на жаль, загиблих колег. Вони залишаються з нами, в нашій пам’яті. Вічна їм слава".
Шестеро мелітопольських медійників у полоні: боротьба триває
Окрему увагу приділили долі журналістів, які перебувають у російському полоні. Шестеро мелітопольських медійників наразі утримуються окупантами.
"Ми боремося за їх звільнення, залучаємо міжнародні організації, проводимо форуми на підтримку, і ми віримо, що вони повернуться".
Інформаційний спротив: роль журналістів, преофіцерів і нових медіа
Під час зустрічі також згадали пресофіцерів, які працюють на передовій інформаційного фронту: "Це не просто журналісти, це люди, які документують події, підтримують армію інформаційно та допомагають світові побачити правду".
Також відзначили роль місцевих медіа та нових інтернет-видань, що з’явилися під час війни та продовжують свою роботу попри всі труднощі.
Між виснаженням, професійним ростом і боротьбою за правду
За словами Сергія Томіленка, Національна спілка журналістів України активно працює над фіксацією воєнних злочинів проти журналістів і свобод слова: "Ми вже зафіксували понад 120 свідчень. Частина з них – від журналістів із Запоріжжя. Це наша місія – розповісти світові правду".
Під час заходу обговорювали страхування, роботу в прифронтових зонах і грантові мож-ливості. Але особливий акцент зробили на ролі молоді в журналістиці.
Катерина, голова молодіжного крила НСЖУ, відзначила: "Дуже радує те, що обличчя нашої професії молодіє. Багато молодих журналістів залишаються працювати в Запоріжжі, розвивають місцеву журналістику, ростуть професійно. Це чудово, бо в кожній сфері потрібна молода енергія".
Головна редакторка суспільного мовника Запоріжжя розповіла про труднощі: "Найбільший виклик – це моральний і ментальний стан. Наші кореспонденти працюють 24/7, фіксують воєнні злочини, знімають наслідки обстрілів. Багато хто повертався з місць трагедій зі сльозами".
Юрій, представник телеканалу МТМ, звернув увагу на зміни у медіасфері Запоріжжя: "Колись у нас було 4-6 телеканалів. Хотілося б, щоб місцеві медіа відновилися, щоб з'явилися нові проєкти, а не просто ретрансляції всеукраїнських каналів".
Взаємодія журналістів та військових
Керівник пресслужби 65-ї окремої механізованої бригади «Великий Луг» Сергій Скібчик дав рекомендації молодим журналістам: "Якщо ви хочете отримати фідбек або певний контент, важливо правильно прописати свої запити. Просто приїхати й подивитися на вій-ськову техніку – це одне. Але якщо ви хочете зробити серйозний матеріал, це має бути системна робота".
Офіцер ОТУ «Запоріжжя» полковник Аркадій Радківський наголосив: «Журналістика на війні – це ризики. Головне завдання – залишитися живими. Якщо вам кажуть не знімати – не знімайте. Якщо вам кажуть зачекати – значить, є на це причина. Поважайте нашу роботу, поважайте людей, які вас захищають. Дрібниць на війні не буває. Кожна деталь може бути використана ворогом. Ми всі робимо одну справу, рухаємося до перемоги».
Підтримка воєнних журналістів: нова техніка, шеврони та посвідчення від НСЖУ
Голова НСЖУ Сергій Томіленко передав фотожурналістці Катерині Клочко сучасну фото-камеру, яка допоможе їй у підготовці репортажів з війни. Воєнні журналісти, учасники зустрічі, отримали спеціально виготовлені НСЖУ шеврони «Воєнний кореспондент» і Прапор воєнних кореспондентів, на тлі якого всі учасники зробили спільне фото.
Завершилася зустріч ще однією приємною подією: молоді журналісти Альона Наталуха, Кіра Овес та Максим Савченко, які в березні вступили до лав НСЖУ, отримали з рук Сергія Томіленка журналістські посвідчення та візитівки.
Фото авторки та Дар'ї Зирянової