Підприємство «Оріхівсільмаш», засноване у 2010 році,  на початок повномасштабної війни було одним з найпотужніших вітчизняних виробників сільськогосподарської причіпної техніки.

До 24 лютого 2022 року  в компанії налічувалося 108 працівників, а продукція ТОВ «Оріхівсільмаш» поставлялась не тільки у різні регіони України, вона також експортувалась майже у всі країни Європи.

З кожним роком кількість виготовленої техніки росла і ринок збуту розширювався. Так, у 2021 році обсяги продажів склали понад 300 млн гривень.

Ситуація, звісно, кардинально змінилася з початком вторгнення росіян.

. «Фронт зупинився за 5 км до нашого підприємства, ми в Оріхові були крайньою точкою. 1 березня почалися обстріли. Тож у березні 2022 року було прийнято рішення релокувати підприємство, - розповідає директорка ТОВ «Оріхівсільмаш» Ольга Оніщенко. - Я надзвичайно вдячна усім працівникам, які нам допомагали. Обладнання дуже важке (деякі верстати — 7 тонн), воно технічно складне. Але нам це вдалося, ми виїхали з Оріхова.

Там не вціліли ні будівлі підприємства, ні обладнання. Та й у самому місті цілого майже нічого немає. Весь 2023-й рік налагоджували роботу і обладнання. А вже в 2024-му змогли сказати, що запрацювали на повну силу.

Нас змусив працювати запит. За роки існування ми продали багато техніки, треба були комплектуючі і запчастини, адже техніка з часом має властивість ламатися. Абсолютно вся наша техніка підлягає гарантії, під час якої знаходиться на обслуговуванні. Треба працювати. Іншого вибору немає!”.

Виробничі обсяги впали

За даними головного інженера Євгена Глухова, під обстрілами вдалося вивезти процентів 80% обладнання.Першочергово рятували дороговартісні і нові верстати, з числовим програмним керуванням, без яких відновити виробництво було неможливо.

Такі верстати на підприємстві почали закуповувати у 2018 році. “Якби не повномасштабна війна, то у нас, напевне, вже б усі верстати були з ЧПК”, - каже Євген Вікторович.

Зазначимо, що новина про відновлення роботи на сайті "Оріхівсільмашу" з’явилася ще у липні 2023 року.

“Після нетривалої паузи, пов'язаної з евакуацією підприємства у м. Запоріжжя, з радістю повідомляємо Вам, що ТОВ "Оріхівсільмаш" відновив повноцінний випуск продукції. З повним виробничим завантаженням працює механічна ділянка, ділянка порошкового фарбування, зварювальні та складальні ділянки.

У продажу вся лінійка продукції, а також повний перелік запасних частин і комплектуючих!”, - інформувала компанія фермерів та інших потенціальних споживачів своєї продукції.

Попри всі виклики компанії вдалося зберегти практично весь асортимент. Наразі підприємство виробляє понад 60 моделей сільськогосподарської техніки (борони, культиватори, розкидачі мінеральних добрив, катки подрібнювачі, катки прикатуючі тощо) та понад 2 600 запчастин до неї.

Але обсяги виробництва та продажу, звісно, впали. За словами заступника директора з продажів Сергія Писаренка, за 2024 рік загальний обсяг реалізації склав близько 42 млн гривень, це 210-220 одиниць в асортименті по різним позиціям. У порівнянні з 2021 роком виробничі обсяги з об’єктивних причин впали у 7,5 раза, проте «Оріхівсільмаш» готовий розширювати виробництво.

“По виробництву і продажу лідери — розкидачі мінеральних добрив, на другому місці катки подрібнювачі, - розповідає Сергій Олександрович. - Культиватори з лідируючих позицій відійшли на другий план, оскільки ми не можемо виробляти їх в достатній кількості.

Зараз більше акцентуємось на зернопогрузці — це зернометачі, а також на розкидачах міндобрив, боронах ротаційних, вони йдуть нарівні з катками подрібнювачами, та катках — прикочуючих та подрібнювачах.

Продукція релокованого “Оріхівсільмашу” експортується в Румунію, Болгарію, Німеччину, Литву, були продажі також в Ліхтенштейн.  Це країни, запити яких ми можемо частково покрити, - ділиться Сергій Писаренко. - Зараз стараємось закрити потреби внутрішніх споживачів. У аграріїв стабілізувалася цінова політика на збіжжя, попит на нашу продукцію зараз є”.

Оріхівська компанія, між тим, і зараз залишається лідером з продажу розкидачів мінеральних добрів - конкурентів з виготовлення цього виду причіпної техніки у підприємства немає.

На підприємстві відзначають, що все ж таки довелося трохи зменшити виробництво великогабаритної техніки. В Оріхові була велика територія, площею в 3 га, де зберігалося приблизно 50 одиниць зібраної причіпної техніки, яка була готова до відвантаження у будь-який час. У Запоріжжі такої розкоші немає, у “Оріхівсільмашу” є лише виробничі приміщення.

З труднощів — здорожчала суттєво сировина. Металопрокат оріхів’яни отримували з Маріуполя, гуму - з Мелітополя. Підприємству зараз важко конкурувати з європейськими виробниками — враховуючи вартість матеріалів, електроенергії, комунальних послуг, по ціні товар виходить з конкурентами “один в один”.

“Але ми впроваджуємо нові технології, гуму навчилися виробляти на 3D-принтерах. Немає проблем, які не вирішуються, було б бажання”, - підкреслює Ольга Оніщенко.

Вчені дуже допомагали

Окрема сторінка в діяльності компанії - тісне співробітництво з Таврійським державним агротехнологічним університетом. Мелітопольські вчені проводили випробування дослідних зразків.

“Вони використовували борони ротаційні, культиватори в кількох варіантах, робили нам наукове підгрунтя використання техніки, ділилися з нами своїми науковими розробками. Було взаємовигідне співробітництво: вони отримували техніку, ми — наукові дані, - розповідає Сергій Писаренко. - Зараз без наукового підгрунтя дуже важко продвигати нашу техніку. Аграрії у нас з кожним роком більш науково підковані, вони можуть багато розказати професорам. Ми стараємося відповідати їхнім знанням!”

Не вистачає кадрів

Головні виклики у Запоріжжі для роботи релокованого підприємства — обстріли міста та відключення світла, які застосовувалися у певні періоди.

А от інтеграція підприємства в запорізьку громаду, за словами директорки Ольги Оніщенко, пройшла нескладно.

“70% людей приїхали з Оріхова, працюють здебільшого люди, які і працювали. І новенькі вливаються у колектив. Наразі частина нашого обладнання простоює, оскільки не вистачає кадрів. Маємо відкритими 20 вакансій – це і робочі професії, і конструктори, зокрема ІТ-спеціалісти. Звертаюся до людей — ідіть до нас, у нас дуже гарний колектив, ми як одна родина. Навчимо, головне — бажання працювати”, - зазначила директорка ТОВ «Оріхівсільмаш».

Як каже керівниця Запорізького обласного центру зайнятості Зінаїда Бойко, саме відсутність кваліфікованих кадрів не дає можливості підприємству збільшити обсяги виробництва.

«Запорізький обласний центр зайнятості співпрацював з підприємством багато років. Укомплектування кадрами підприємства для нас є основним питанням. Релокувати більшу частину обладнання - це важко, але організувати роботу на новому місці - ще важче. Запит підприємства щодо працівників дуже великий, наразі це 8 вакансій. Ми можемо навчати людей за замовленням, підприємство готове приймати людей на стажування. Зарплата не менше 20 тисяч гривень, але, відверто кажучи, і робота складна. Вони готові прийняти не менше ніж 20 людей», - повідомила Зінаїда Бойко.

Зараз у штаті — 25 осіб, з яких четверо проходять службу, тому працює 21. Серед них — оператор верстата з ЧПК Сергій Дук. До речі, свого часу про Сергія Дука писала газета "Трудова слава" - він розповідав про участь підприємства у міжнародній профільній виставці.

“Я сам з Преображенки, на “Оріхівсільмаші” загалом працюю 13 років. Цей верстат з числовим програмним керуванням перед війною пропрацював рівно місяць, він новий. Було складно навчитись, тут програми. Але я і зараз вчусь”, - розповів Сергій. Верстат під керуванням Сергія у цей час проводив обробку корпуса редуктора розкидача мінеральних добрив.

До речі, після переїзду у Запоріжжя оріхів’янин влаштувався на електровозоремонтний завод. Але дізнавшись, що відновлює свою роботу підприємство, на якому він працював багато років, прийшов на “Оріхівсільмаш”.

На необхідності всебічної підтримки релоковананих підприємств наголосила секретар Запорізької міськради Регіна Харченко, яка завітала на виробництво з робочим візитом.

"Релокований бізнес допомагає створювати нові робочі місця. З початку повномасштабного вторгнення до Запоріжжя переїхали 516 компаній – а це близько тисячі робочих місць.

Ми повинні підтримувати таких суб’єктів господарювання, адже мова йде про офіційне працевлаштування. Відповідно 64% податку на доходи фізичних осіб залишається у громаді.

Я хочу подякувати керівництву підприємства «Оріхівсільмаш» за їхню патріотичну позицію, за те, що залишаються у Запоріжжі. Від місцевої влади гарантую прозору співпрацю з органами місцевого самоврядування і підтримку у створенні сприятливих умов для функціонування та розвитку компанії, - сказала керівниця Запоріжжя.

Тільки цифри

  • За даними Головного управління ДПС в Запорізькій області, із Запорізької області в інші регіони України станом на 1 січня 2025 перемістилися 5207 малих і середніх підприємств.
  • Натомість у Запоріжжі лише у 2024 році, станом на 1 жовтня, було створено, за інформацією Головного управління ПФУ в Запорізькій області, 6684 робочих місця.