29 січня 2025 року держава запускає програму субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Програма передбачає часткову компенсацію оплати оренди житла, допомагаючи тим, хто опинився в складних життєвих умовах.

Право на отримання субсидії мають переселенці, які проживають у Луганській, Донецькій, Херсонській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Миколаївській та Дніпропетровській областях.

Детально зміст постанови КМУ роз’яснює Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

1. Мета запровадження даного виду допомоги.

Кабінет Міністрів України 25 жовтня 2024 року прийняв постанову № 1225, яка набирає чинності з 29 січня 2025 року «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору».

Постановою затверджений Порядок реалізації зазначеного проекту, що має на меті підтримати українців, які є внутрішньо переміщеними особами.

При цьому механізм отримання субсидії максимально спрощений і доступний для громадян завдяки цифровізації процесів та електронному обміну інформацією між Пенсійним фондом України, який призначає виплату, і іншими державними установами.

2. Термін дії експериментального проекту і строки подання заяви на отримання субсидії.

Проект триватиме протягом двох років. Субсидія призначається на 6 місяців, але не більше двох шестимісячних строків поспіль до закінчення строку реалізації експериментального проекту.

3. Хто є учасниками проекту.

Отримувачами субсидії на оренду житла є внутрішньо переміщені особи

  •   які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку тих, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією (цей перелік затверджений Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України) і не мають власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 кв. м. на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до даного переліку;
  •   в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено до ступеня, непридатного для проживання, і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України або щодо їх житла складений акт комісійного/звіт з технічного обстеження відповідно до постанови Уряду № 473.

Також учасниками проекту є власники житлових приміщень, які передають їх наймачам для тимчасового проживання для отримання компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

4. Умови отримання допомоги.

Субсидія призначається ВПО, які не отримують допомогу на проживання, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332. Водночас вона надається у випадку, якщо при розрахунку наявна різниця між розміром граничної вартості оренди житла та встановленого обов’язкового платежу для домогосподарства.

5. В який спосіб і до яких установ потрібно надати документи заявнику для отримання субсидії.

Для отримання субсидії обов’язково подаються заява та договір найму, підписані наймачем та наймодавцем або їх законними представниками, у паперовій чи електронній формі (особа посвідчується відповідно документом або накладанням кваліфікованого електронного підпису).

За необхідності також додаються:

  • копії документів, що підтверджують повноваження законного представника, відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків тощо;
  •  копії документів, що підтверджують право розпорядження житловим приміщенням; - документи, що підтверджують обставини, які мають суттєве значення для права на призначення субсидії: належність осіб до складу домогосподарства наймача (на дату подачі заяви) та відсутність обставин, які виключають право на призначення субсидії.

Документи подаються наймачем житла та наймодавцем за їх вибором:

  •  до органів Пенсійного фонду України (до відділів обслуговування громадян, через вебпортал електронних послуг, мобільний додаток «Пенсійний фонд»);
  • до центрів надання адміністративних послуг;
  • до уповноважених банків, перелік яких розміщується на офіційних вебресурсах Мінсоцполітики та Пенсійного фонду України, які надали згоду на прийняття, обробку та передачу Пенсійному фонду України заяви, договору найму та інших документів;
  • в електронній формі за допомогою засобів Соціального вебпорталу електронних послуг Мінсоцполітики (за технічної можливості).

6. Як оформлюється договір.

Вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України затверджена Форма договору найму. Він вважається підписаним і вноситься органами Пенсійного фонду України до бази даних договорів найму житлового приміщення шляхом його реєстрації, а зобов’язання сторін договору найму є обов’язковими для виконання з дати прийняття рішення Пенсійним фондом України про призначення субсидії.

7. Як розраховуються розміри виплати наймачеві та компенсації наймодавцю.

При розрахунку субсидії визначається обов’язковий відсоток платежу власне для домогосподарства, яке по неї звертається. Наступний крок - встановлення різниці між обов’язковим відсотком і граничною вартістю оренди житла.

Обов’язковий відсоток платежу розраховується за наступною формулою: Ро = Кд/Кг х Рr, де Ро — обов’язковий відсоток платежу (частка доходу); Кд — коефіцієнт доходу домогосподарства — співвідношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 число місяця, з якого призначається субсидія наймачу; Кг — базовий коефіцієнт доходу домогосподарства наймача, що становить два розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2); Pг — базова норма плати за найм житлового приміщення, що становить 20 % середньомісячного сукупного доходу домогосподарства наймача (Рг = 20); Кд/Кг — коригувальний коефіцієнт базової норми плати за найм житлового приміщення, що зменшує або збільшує таку норму залежно від фінансової спроможності домогосподарства наймача.

Наведемо приклад. Припустимо, середньомісячний сукупний дохід домогосподарства, яке складається з 3-х осіб, становить 15000 гривень. Ця сім’я орендує житло в Запоріжжі площею 38 м2 за 5000 грн.

Розрахуємо обов’язковий відсоток платежу: (1500 грн : 3 осіб : 2920 грн.) : 2 х 20 % = 17,1 %. Визначимо граничну вартість найму житла: 193,60 грн (показник середньої вартості найму житла за 1 м2) х 0,64 (коригувальний коефіцієнт залежно від регіону та населеного пункту) х 38 м2 (загальна площа орендованого житла) = 4708,35 грн. Розмір субсидії в даному випадку: 2215,35 грн = 4780,35 грн - (15 000 грн х 17,1 %).

Наймодавцям компенсується частина сплаченого податку на доходи фізичних осіб (або єдиного податку) та військового збору.

Розмір компенсації наймодавцю розраховується за формулою: 2215,35 грн - розмір субсидії х (18 % - податок на доходи фізичних осіб + 5 % військовий збір) = 509 грн.

8. Як здійснюється перевірка інформації, наданої для отримання субсидії та компенсації.

Достовірність даних, які отримані від наймача житла та наймодавця, перевіряються через електронну систему взаємодії між Пенсійним фондом України та державними реєстрами речових прав на нерухоме майно, актів цивільного стану громадян, майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, єдиною інформаційною базою даних про ВПО, єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб — платників податків, Державною міграційною службою, єдиним реєстром боржників тощо.

9. У який термін і спосіб ПФУ повідомляє заявникам про прийняте рішення.

Рішення щодо призначення субсидії на оренду житла наймачу та надання компенсації наймодавцю, а також про відмову в наданні такої допомоги чи про повернення документів для виправлення помилок фахівцями Пенсійного фонду України приймається протягом 10 робочих днів. Ще 3 робочі дні надається працівникам Фонду, щоб поінформувати повідомленням наймача та наймодавця щодо прийнятого рішення. Спосіб Пенсійний фонд обирає самостійно: особиста бесіда, паперовим листом або електронною поштою, смс-повідомленням або через вебпортал.

Візьміть до уваги

Субсидія на найм житла надається шляхом перерахування Пенсійним фондом України коштів на поточний рахунок наймача, відкритий в уповноваженому банку.