У населених пунктах Запорізької області, які знаходяться у зоні активних бойових дій, залишаються 8884 жителя
Як розповів заступник начальника управління - начальник відділу дільничних офіцерів поліції УПД ГУНП в Запорізькій області Олександр Кривенко, з 9 жовтня 2024 року здійснюються заходи з проведення обов’язкової евакуації з села Мала Токмачка Пологівського району.
«На момент початку проведення заходів у селі мешкали 51 особа (6 виїхали до 9 жовтня). За результатами проведення заходів поліцейськими евакуйовано 22 особи, ще 7 виїхали самостійно. Наразі в населеному пункті залишається 16 осіб: 14 надали письмові відмови від евакуації, а ще 2 особи перебувають в частині села, до якої неможливо дістатися через інтенсивні обстріли”, - розповів Олександр Вікторовичо і додав: - “Але це не значить, що про них поліція забуде. Просто ми робимо помітку, що сьогодні ці люди відмовилися від евакуації”.
Нагадаємо: ворог щодня обстрілює Малу Токмачку з усіх видів важкого озброєння, а також атакує дронами.
Всього з населених пунктів, які знаходяться під інтенсивними обстрілами, у безпечні райони евакуйовані 719 мешканців Запорізької області. Поліцейські вивезли 573 громадянина, у тому числі 165 дітей, надали допомогу в самостійній евакуації 99 родинам, в яких виховується 146 дітей.
Так, у минулому році було прийнято рішення про повну обов’язкову евакуацію дітей з Гуляйполя, Степногірська, Новопавлівки, Преображенки та Єгорівки. Евакуаційні поліцейські групи вивезли 54 дитини з батьками або опікунами
. В Оріхові, за даними поліції, сьогодні залишаються 745 містян. У місті, яке знаходиться під постійними масованими ворожими обстрілами, поліцейські проводять заходи евакуації, якщо поступають заявки. Так, нещодавно вивезли маломобільну жінку.
“В основному це люди, які прийняли для себе майже остаточне рішення залишатися там до останнього. Усі будівлі в місті пошкоджені. Але там є люди! Там працює відділення поліції, яке надає поліцейські послуги. Треба зазначити, що поліцейські послуги надаються в усіх без винятку населених пунктах, які находяться під нашим контролем. . Ніхто не забутий, ніхто не покинутий!”, - підкреслив Олександр Вікторович.
У Василівському та Пологівському районах працювали дві евакуаційні мобільні групи, створені відповідно до наказу начальника ГУНП в Запорізькій області Артема Киська. До їх складу входили поліцейський-психолог, ювенальний поліцейський і поліцейський офіцер громади.
За словами Олександра Кривенка, з 1 липня цього року, у зв’язку з суттєвим зниженням кількості бажаючих здійснити виїзд до безпечних місць, прийнято рішення проводити евакуаційні заходи силами територіальних підрозділів поліції, які здійснюють оперативне обслуговування відповідних районів.
Поліцейські співпрацють з громадськими організаціями, зокрема Координаційним гуманітарним центром, та органами місцевого самоврядування, які підтримують зв’язок з мешканцями громади, які залишаються під обстрілами.
Буває, що і заявки на евакуацію отримують від представників Координаційного гуманітарного центру, які передають інформацію про людину, яку треба вивезти, про контактну особу, з якою можна зв’язатися, а також про місце, куди треба доставити евакуйованого.
В основному не хочуть покидати рідну домівку люди старшого віку, маломобільні громадяни та одинокі пенсіонери. Але коли вже ворог зруйнує чи сильно пошкодить хату, то вже іншого виходу, як виїжджати, немає.
Як розповів Олександр Кривенко, від отримання заявки та її реалізації проходить, буває, менше доби. До речі, є випадки, коли евакуйовані поліцейськими люди повертаються додому.
“Бувають, на жаль, такі випадки, - зазначає офіцер поліції. - Є сезонне збільшення кількості евакуйованих. У населених пунктах на лінії бойового зіткнення немає світла, газу. Відповідно, є проблеми з опаленням. Люди можуть скористатися нашою допомогою і виїхати.
Звісно, вони підтримують зв’язок з тими, хто залишився, хто наглядає за їхніми хатами. Весною евакуйовані мешканці бачать, що ситуація кардинально не змінилася, або навіть спостерігається затишшя і вони їдуть назад.
Нашу націю не перемогти! Люди їдуть під обстрілами садити городи.
І таке буває. У нас в області є система блок-постів. Сторонні на допускаються у зону активних бойових дій, а от місцевим мешканцям ми не можемо відмовити. Але діти на небезпечні території, де запроваджено обов’язкову евакуацію, не допускаються”, - розповів Олександр Кривенко.
В тему
Під час проведення евакуаційних заходів поранення отримали двоє поліцейських. Один випадок трапився у Гуляйполі, ще один - у Степногірську.
“У Гуляйполі евакуаційний автомобіль їхав вже з цивільними на борту, коли його наздогнав FPV-дрон. Добре, що він не влучив по автомобілю, а вибухнув поруч. Поранення отримав поліцейський, автомобіль зазнав пошкоджень. А в Степногірську дрон атакував автомобіль, який привіз гуманітарну допомогу. Евакуаційна група знаходилася поруч, був поранений поліцейський”, - розповів Олександр Кривенко.