У Незламному хабі Запоріжжя відбулися урочистості з нагоди 85-річчя обласного методичного центру культури і мистецтва
Захід, який зібрав керівників і представників громад Запорізької області, закладів культури, громадських організацій культурного спрямування, народних майстринь, розпочався з виконання Державного Гімну України і хвилини мовчання в пам’ять про загиблих захисників/захисниць і жертв російської агресії.
Ведуча “Мистецьких вітань”, акторка театру імені Магара Наталія Зубик розповіла про історію становлення центру, яскраві сторінки його біографії та напрямки діяльності.
Центр почав своє функціонування одночасно зі створенням Запорізької області, тобто з 1939 року - як складова системи методичного забезпечення діяльності клубних закладів. 85 років тому розпочався відлік безперервної творчості та розвитку Запорізького обласного методичного центру культури і мистецтв.
Шлях від обласного центру народної творчості до сучасного центру культури, який задає тренди регіону, був нелегким, але надзвичайно плідним.
За ці роки працівники центру стали свідками народження талантів, створили багато цікавих проєктів, провели чималу кількість знакових подій — фестивалів, конкурсів, культурно-мистецьких акцій та свят.
Фахівці внесли значний вклад у зміст, форми і методи клубної роботи, розвиток усіх жанрів і видів самодіяльної і художньої народної творчості.
Разом із Запорізькою областю Центр пройшов yci етапи становлення – воєнне лихоліття, відродження i утвердження установи як методичної ланки, котра виступала i виступає тією організацією, від якої залежить зміст роботи клубних установ та розвиток caмодіяльної художньої та народної творчості.
Впродовж yсix років його основу склaдaв добре підготовлений штат кваліфікованих працівників, які можуть надати не лише методичну, практичну допомогу, а й організувати культурно-мистецьку акцію на високому художньому рівні, дати цінну пораду, підказати шляхи вирішення творчих питань.
На святі згадали директорів та працівників Центру: це заслужені працівники культури України – Наталія Хорьєва, Валентина Чаюха, Тетяна Тіліс, Наталія Паращук, Анна Марьїна, Анатолій Сердюк, заслужений майстер народної творчості України Роза Кутасевич, Наталія Дьякова, Катерина Єпіхіна, Ірина Ценова, Тетяна Дудка, Надія Полякова, Лариса Волкова, Катерина Колб, Людмила Абеляшева, Едуард Мухін, Михайло Пригара, Ольга Крамаренко, Наталія Сидоренко, Орислава Довженко, Любов Семенова, Оксана Герман, Ірина Наконечна, Лариса Каминська, Олена Драган.
Колись в штаті закладу було 60 працівників! І навіть народний ансамбль пісні та музики «Чумацький шлях». Зараз їх, як то кажуть, можна перерахувати на пальцях. Але невелика кількість не впливає на якість роботи, адже і центрі працюють люди, закохані у культуру, у свою справу.
- Зараз ми живемо в складний час, коли широкомасштабна війна рф проти України руйнує життя людей, інфраструктуру, економіку та плани на майбутнє. І, саме робота працівників культури є надзвичайно важливою у часи війни, бо закладає основу для майбутнього відродження і процвітання нації. Ми впевнені, що Україна та її самобутня культура не вмруть і не загинуть! - зазначила Наталія Зубик.
Щиро вітали почесні гості
З поважним ювілеєм колектив обласного методичного центру культури і мистецтва щиро вітали почесні гості - перший заступник голови Бердянської районної державної адміністрації, депутат Запорізької обласної ради Ірина Півень, голова Запорізької обласної організації профспілки працівників культури України Олена Бойко, директор Центру дитячої та юнацької творчості Шевченківського району Ірина Чурса, начальник Кирилівської СВА Іван Малєєв, начальник Чернігівської СВА Віталій Манич, голова Приморської МВА Світлана Македонська, в.о. директора КЗ «Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» ЗОР Лариса Данилова та інші.
Подив у авторки цих рядків і, напевне, у присутніх викликав той факт, що від департаменту культури і туризму Запорізької ОДА привітати колектив з такою визначною ювілейною датою ніхто не прийшов.
Вже не кажучи про те, що можна було хоча б грамоти вручити людям, які об'єднали біля себе працівників культури з тимчасово окупованих територій, самовіддано працюють, щоб розвивати і примножувати культурні надбання і традиції нашого краю.
Майстрині продемонстрували свої роботи
Невід'ємною частиною діяльності Центру завжди була і залишається співпраця з майстрами декоративно-прикладного мистецтва. Гордість нашого краю - ГТО “Запорізьке міське об'єднання митців «Колорит», ГО «Запорізький Колорит», ТО «Самоцвіти Запоріжжя», товариство майстрів декоративно-прикладного мистецтва «Надія», творче об’єднання майстрів української народної вишивки «Цвіт калини».
На заході можна було побачити виставку «Джерела творчості». Свої чудові роботи представили директорка КЗ «Центр культури, дозвілля Кирилівської селищної ради» Світлана Шиян і заступниця голови Якимівської селищної громади Інна Водоп'янова.
Наш край є багатонаціональним з багатовіковою історією. Обласний методичний центр плідно співпрацює з національно-культурними товариствами області. Основний пріоритет - збереження унікальних етнічних культур та мов. Проводячи різноманітні культурно-мистецькі заходи та творчі проєкти з національними спільнотами, центр зберігає традиції народів різних національностей Запорізького краю.
Нематеріальна культурна спадщина
Методичний Центр проводить значну роботу у напрямку неповторного, багатогранного та унікального надбання людства – нематеріальної культурної спадщини (НКС).
Звичаї, обряди, святкування, знання та практики, що стосуються природи і Всесвіту, традиційні ремесла – саме до таких галузей НКС належать елементи обласного орієнтовного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини: «Пісенна спадщина села Мала Білозерка Василівського району», «Степовий розспів Запорізького краю», «Козацький бойовий звичай «Спас», «Мистецтво ткацтва села Гусарка Більмацького району».
Особливою гордістю є елемент «Традиція приготування караїмських пиріжків (етъ аякълакъ) – рецепти караїмів міста Мелітополя Запорізької області», включений до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Загрозою збереженню нематеріальної культури стало повномасштабне вторгнення російських військ, які знищують як самі елементи НКС, так і їх носіїв. Запорізька область зазнає величезних збитків культурних надбань нашого народу, адже 4 елементи із 5 знаходяться на тимчасово окупованих ворогом територіях.
Але, попри це, готується до розгляду і подальшого занесення до обласного реєстру потенційний елемент НКС «Традиції характерництва» та «Традиція приготування пълнени чушки с касии (болгарський перець з абрикосами) досвід болгарів Приазов'я».
Піідтримують творчість
У 2007 році відбулись певні зміни в структурі Центру – розпочалась діяльність у сфері мистецької освіти, у складі якого працювало два фахівця – завідуюча та методист вищої категорії. Робота кабінету складалась з надання методичної допомоги директорам, викладачам, учням навчальних закладів
Проведення міжнародних, всеукраїнських, обласних конкурсів, фестивалів музичного виконавського, хореографічного, театрального, образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва –«Об’єднаймося ж, брати мої!», «Акорди Хортиці», «Баянне коло на Запоріжжі», «Лунай, скрипко!», «Добрий театр», «Танцювальна мозаїка», «Мій чарівний театр» та багато інших.
Семінари, майстер-класи, олімпіади та заходи з підвищення кваліфікації викладачів мистецьких шкіл області. Підтримка творчості – головний принцип навчально-методичного кабінету Центру.
Акції під час війни
Під час воєнного стану колектив не тільки зберіг, але й розширив свої напрямки роботи. Окрім заходів, які проводилися в онлайн режимі, реалізовувалися культурно-мистецькі проєкти, які відповідали вимогам військового стану – обласні акції «Подаруємо Великдень захисникам!» «Зігріємо військових», «Мотанка Перемоги», «Пісні Перемоги».
Родзинкою Запорізької області стало облаштування у 2022 році культурно-мистецького ХАБу «Бункер».
До речі, завідувач відділу інформаційно-аналітичної роботи, народної творчості та аматорського мистецтва Руслан Дячук зараз захищає нашу країну від ворога.
Під час повномасштабної війни з легкої руки тво директора Олени Златової був створений унікальний колектив – «Творче об’єднання працівників культури Запорізької області». До нього увійшли працівники культури, які через війну тимчасово проживають у Запоріжжі.
Варто зазначити, що працівники культури є потужним важелем, який всіма зусиллями намагається зберегти національні традиції та звичаї величного українського народу та передати нашим нащадкам. І дуже пощастило культпрацівникам в громадах, де є потужна підтримка голів.
На сцену запросили керівників, яких у центрі вважають друзями та партнерами. Усім їм вручили Подяки.
Такі ж нагороди отримали керівники комунальних закладів культури обласної ради, інших органів місцевого самоврядування, голови громадських організацій і об’єднань - за плідну співпрацю.
Колектив невеличкий
А потім на сцену запросили колектив і усі присутні могли побачити, хто сьогодні самовіддано працює у центрі, якому виповнилося 85 років!
Це - тимчасово виконуюча обов’язки директора Олена Златова, - завідувач навчально-методичного кабінету закладів спеціалізованої мистецької освіти Світлана Сметаніна, провідний методист традиційних жанрів художньої самодіяльності та провідний методист з народної творчості Юлія Вовк, провідний методист з організаційної роботи установ культури клубного типу Алла Рушинець, провідний методист з інформаційної діяльності та міжетнічного співробітництва Ірина Закарлюка, провідний методист Світлана Лось, провідний економіст Карина Макаренко, завідувач відділу організаційно-технічного забезпечення Людмила Дубиніна, провідний інспектор з кадрів Олена Герченова, провідний інженер-програміст Валентин Мілютін, фахівець з публічних закупівель Ірина Чай.
“Працівники Центру безмежно вдячні всім за співпрацю, за естетичну насолоду, за самовіддане служіння та невгамовний творчий пошук! Ми впевнені, що народне мистецтво Запорізького краю й надалі розвиватиметься, будуть народжуватись яскраві таланти, цікаві роботи, нові здобутки, а ми і надалі будемо всі разом.
Висловлюємо вдячність тим, хто долучився до створення історії Центру культури! Дякуємо за підтримку діяльності і віру! Разом ми творимо культуру Запорізького краю! Дякуємо акторці театру ім. В. Магара Наталії Зубик!, - сказала Олена Златова.
У концертній програмі взяли участь:
- гурт «Ситуація» (Оксана Бровченко, Максим Наконечний),
- народний ансамбль пісні та музики «Чумацький шлях» товариства української культури «Чумацький шлях» (керівники Тетяна Дудка та Євген Жаворонков),
- вокальне тріо «Ритм» Відрадненського центру дозвілля КУ «Центр культури та дозвілля, сім’ї, молоді, спорту та туризму» Широківської сільської ради,
- народний художній колективн “Ансамбль народного танцю «Вихиляс» Центру дитячої та юнацької творчості Шевченківського району (художній керівник Ганна Пелішок),
- співак та композитор Юрій Аврамець,
- гурт «Чері Бенд» дитячої школи мистецтв управління культури та молоді Мелітопольської міської ради (Артем Шулятьєв, Даниїл Шитіков, Надія Лубан, Віра Сіциліцина),
- ансамбль Творчого об’єднання працівників культури Запорізької області (керівник Іван Ємець),
- керівник гуртка «Вокально-інструментальний ансамбль» ЗПО «Центр естетичного виховання Хортицького району» Сергій Бабенко.