Більш ніж 30% базових станцій у Запорізькій області сьогодні забезпечені незалежною генерацією. Також на них збільшена кількість акумуляторних батарей

. “Це дозволить їм стабільно витримувати навантаження понад 10 годин без світла”, - зазначив журналістам заступник голови Запорізької ОДА з питань цифрового розвитку Володимир Чередніченко.

За словами посадовця, на початку 2022 року незалежну генерацію мали 5% базових станцій. Але реалії воєнного часу, зокрема знищення ворогом об’єктів енергетичної інфраструктури,  примусило мобільних операторів активно працювати над забезпеченням стабільної роботи мобільного зв’язку та інтернету під час відключень електроенергії.

Так, була збільшена кількість генераторів, які забезпечують роботу обладнання. Для цього були задіяні генератори комунальних закладів та підприємств. Частину обладнання надали міжнародні партнери.

У кожного оператора сформовані ремонтно-аварійні бригади, які при необхідності повинні запускати генератори та забезпечувати їх функціонування.

Збільшена і кількість акумуляторних батарей, що дозволить стабільно утримувати навантаження понад 10 годин на території міста Запоріжжя та Запорізької області. До лютого 2025 планують виконати цей показник на 100%.

“На початку військових дій ми стикалися з тим, що базова станція протягом двох-трьох годин відключалась, і ми бачили перебої з мобільним зв'язком, можливістю здійснювати 2G-дзвінки. Зараз протягом шести годин стабільна робота операторами забезпечується», - розповів заступник голови ЗОДА.

Володимир Чередніченко нагадав запоріжцям, що на території України у них є можливість підключитись до національного роумінгу. Ця функція є безоплатною для абонентів мобільного зв’язку. Вона дозволяє здійснювати телефонні дзвінки та користуватись мобільним інтернетом у мережі іншого оператора.

За його словами, щоб мати інтернет та залишатись на зв’язку навіть під час тривалих відключень світла, потрібно користуватись енергонезалежною технологією доступу до інтернету XPON.

PON – це оптичні засоби передачі даних, якими замінюють старі мідні кабелі для роботи інтернет-мережі. XPON та GPON відрізняються швидкістю передачі даних. Технологія XPON швидша за інші версії оптичних волокон.

" Щоб залишатися на зв’язку, потрібно якомога більше користуватися технологією XPON. Провайдер замінить вам мідний кабель на оптоволоконний та встановить медіаконвертер, що перетворює сигнал та дає можливість під’єднати інтернет до роутера. Ця технологія є більш енергонезалежною й дозволяє бути на зв’язку через Wі-Fi, а не мобільний інтернет, – роз’яснює Володимир Чередніченко.

Щоб заживити роутер через звичайний повербанк, споживачу знадобиться два кабелі: для медіаконвертора (зазвичай на 12 Вольт) та роутера (його потужність можна дізнатись на зворотному боці девайсу).  У разі тривалих відключень електроенергії зовнішні акумулятори можна зарядити в Пунктах незламності.

"Наразі на території Запорізької області майже всі оператори наземних каналів зв’язку підключають технологію XPON безоплатно. Тому закликаю всіх жителів регіону, у кого є така можливість, скористатися цією функцією", – сказав Володимир Чередніченко.