Понад 100 представників спільноти ВПО, влади та служби зайнятості зібрав "круглий стіл" з актуальною темою: "Партнерство та можливості для релокованого і започаткованого бізнесу внутрішньопереміщених осіб у Запоріжжі".

Захід, до якого частина учасників долучилася онлайн, проходив у затишному дитячому просторі "Лазурна райдуга", його нещодавно відкрила переселенка з Енергодару Людмила Сірко.

Діалогову платформу умовно можна було розділити на дві частини.У першій запрошені спікери розповідали про програми підтримки бізнесу, а у другій - підприємці ділилися досвідом релокації або започаткування після переїзду до Запоріжжя власної справи, а також розповідали про виклики, з якими зіштовхнулися.

Так, директорка обласного центру зайнятості Зінаїда Бойко розповіла про державні програми щодо підтримки малого та середнього бізнесу, у тому числі ВПО, шляхом реалізації компенсаційних та грантових програм.

Начальник управління розвитку підприємництва, адміністративних послуг та внутрішньої торгівлі департаменту економічного розвитку та торгівлі ЗОДА Максим Кучеренко зупинився на заходах регіональної проограми підтримки бізнесу.

Заступник начальника філії "Запорізьке обласне відділення АТ "Ощадбанк" Олег Халтобін поінформував присутніх  про алгоритми отримання пільгових кредитів та міжнародних грантів для бізнесу, які надаються через Ощадбанк. Банків також розповів про основні помилки, які допускають підприємці, коли звертаються за кредитами.

Начальниця відділу оренди та розпорядження державним майном Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях Ніна Островерха свій виступ присвятила можливостям використання та процедурі отримання в оренду державного майна.

Про започаткування нової грантової програми для представників малого і середнього бізнесу Запорізької області повідомила і зупинилась на її особливостях фахівець відділу економічного відновлення Данської ради у справі біженців в Україні Софія Бережна.

А голова ГО "Ділові жінки Запоріжжя" Ірина Полієктова поділилася досвідом реалізації грантових проєктів, направлених на працевлаштування жінок-ВПО чи започаткування ними власної справи.

"Одна з головних функцій служби зайнятості на сьогодні - це комунікація із роботодавцями. Саме регулярні зустрічі дозволяють виявити проблемні питання бізнесу та сприяють розвитку партнерства.

Запоріжжя сьогодні стало прихистком для багатьох внутрішньо переміщених осіб, і саме героїчні підприємці нашого краю, і ті, хто релокував сюди бізнес, беруть на себе відповідальність, створюють робочі місця, сплачують податки, тримають економіку регіону та держави.

Наразі економіка країни – це другий фронт. Держава створює сприятливі умови для функціонування та розвитку релокованого бізнесу, аби зацікавити якомога більше підприємств», - зазначила директорка Запорізького обласного центру зайнятості Зінаїда Бойко.

Посадовиця детально розповіла про державні програми "Власна справа" та "Гранти для ветеранів", направлені на підтримку бізнесу в умовах війни.

Наразі 365 заявників отримали грантові кошти на суму 81 млн.грн., з них 50 - ВПО. Майже 80 млн.грн. сплачено податків до бюджету та створено 455 робочих місць. Найбільше заявок надходить від діючих ФОП (63%).

За сферами діяльності в пріоритеті- сфери торгівлі, громадського харчування, ремонту та переробна промисловість.

Запорізька обласна влада заснувала регіональні програми підтримки бізнесу. Зокрема, Запорізька ОДА докомпенсовує до 0% витрати за банківськими кредитами підприємцям, які отримали кредит за програмою "Доступні кредити 5-7-9%".

За словами Максима Кучеренка, започаткована і грантова підтримка на створення або розвиток власної справи для ветеранів. Реалізація цих заходів буде продовжена і у наступному році.

"Ми прагнемо зробити наші програми гнучкими і доступними. Наша мета - допомогти реалізувати економічний потенціал тим, хто цього хоче. Вже затверджена регіональна програма підтримки бізнесу на 2025-2027 роки. Вона зосереджена на фінансовій допомозі підприємствам, інформаційній підтримці та розвитку інфраструктури для бізнесу", - повідомив начальник управління розвитку підприємництва, адміністративних послуг та внутрішньої торгівлі д>епартаменту економічного розвитку і торгівлі Запорізької ОДА .

Досвідом релокації чи започаткування власного бізнесу поділилися Анастасія Москаленко, Сергій Ольшанський, Олександр Бурмака, Геннадій Петров, Вікторія Долгих і Людмила Сірко.

Переважна більшість з них втратила бізнес на окупованих територіях, але ВПО не здалися і з нуля розпочали власну справу у Запоріжжі. Їхні надихаючі історії можна буде почитати на нашому сайті пізніше.

Які ще є програми для роботодавців

Держава через службу зайнятості пропонує роботодавцям ряд компенсаційних програм для підтримки та розвитку бізнесу шляхом працевлаштування зареєстрованих безробітних.

Серед них:

Програма з надання компенсації роботодавцям фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю.

  • При працевлаштуванні особи з інвалідністю II групи сума компенсації складає 71 тис., при I групі – 106,5 тис.грн. З початку року профінансовано 1,7 млн. грн за облаштування 24 робочих місць для людей з інвалідністю за придбані роботодавцем допоміжні засоби для облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю.
  • Компенсуються фактичні витрати на придбання для інвалідів 1 та 2 груп спеціалізованих меблів та гарнітури, тактичних дисплеїв, комп'ютерів з вбудованими пристроями для захисту очей, засобів зв'язку та навушників для працівників з вадами слуху, підйомної платформи для робочого місця тощо;

"Компенсація витрат роботодавцям на заробітну плату при працевлаштуванні ВПО під час дії воєнного стану".

  • Сума компенсації складає 8000 грн щомісячно за кожну працевлаштовану особу.
  • З початку року компенсовано за даною програмою 15,8 млн. грн за працевлаштування 790 внутрішньо переміщених осіб.