58-річна мешканка Запорізької області зробила ін’єкції ботоксу на дому. Після невдалої косметичної процедури жінку госпіталізували до лікарні. Це перший випадок ятрогенного ботулізму в Запорізькій області.
«Через шість днів після введення препарату, в склад якого входив ботулотоксин, у жінки розвинулась хвороба. Спочатку з’явився птоз – обвисання шкіри повік. Наступного дня з’явилося порушення зору, а пізніше почалося порушення мови. І вже коли з’явилося порушення ковтання, тобто жінка не змогла ковтати навіть рідку їжу, вона звернулась за медичною допомогою. Тоді вона була госпіталізована до обласної інфекційної лікарні, – розповідає Ольга Андрієнко, медична директорка КНП «Обласна інфекційна клінічна лікарня».
Жінку госпіталізували у тяжкому стані. Впродовж семи днів вона отримувала харчування виключно через зонд. У лікарні їй ввели ботулінічний антитоксин, після чого почався процес одужання.
«На третій-четвертий день вона вже змогла ковтати воду. На 9-10 день ми прибрали зонд повністю і жінка почала їсти самостійно. З’явився голос, покращився зір. Вона була виписана на 15 день перебування у стаціонарі. Проте у неї залишився птоз – обвисання шкіри повік. Варто зазначити, що цей дефект буде усуватися ще довго – від місяця до трьох, або навіть буде потребувати хірургічної корекції», – зазначила Ольга Андрієнко.
Ятрогенний ботулізм виникає внаслідок введення ботулотоксину під час медичних або косметичних процедур. Це рідкісний, але небезпечний стан, який вимагає негайної медичної допомоги.
«Сама процедура введення ботоксу представляє собою штучне введення в організм людини синтезованих продуктів життєдіяльності ботулізму. При певних обставинах це може спричинити розвиток захворювання. Це може відбуватися при порушеннях дози введення препарату, умов його зберігання, техніки введення», - зазначив Олександр Мащак, заступник гендиректора з питань профілактики інфекційних хвороб Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Мащак також закликах людей не робити косметичні процедури, зокрема колоти ботокс, на дому. А також, обирати фахівців, які володіють медичними навичками та мають препарати гарантованої якості.
Нагадаємо, перший випадок ботулізму цього року був зафіксований у січні. Тоді людину госпіталізували до лікарні після вживання в’яленого не патраного ляща.