З початку 2025 року в природних екосистемах Запорізької області виникли 282 пожежі, з них внаслідок обстрілів - 24.
Загоряння завдали шкоди навколишньому природньому середовищу загальною площею 44,2 га. У 2024 році за аналогічний період сталося за кількістю більше пожеж – 313, але площа цих пожеж склала 17,3 га.
«Тобто пожеж було більше, але вони не були такі масштабні”, - прокоментував цифри на міжвідомчій пресконференції начальник управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Запорізькій області Євген Водоп’янов.
На сьогодні витрати на гасіння пожеж з початку року склали вже 1,2 мільйона гривень. Для порівняння: за весь 2024 році збитки склали 46 мільйонів гривень. Динаміка стрімко зростає в тому числі і через те, що цьогорічна зима виявилася набагато теплішою, ніж минулорічна. Моніторинг ситуації та посилення контролю за природними екосистемами, на переконання Євгена Водоп’янова, є ключовими у боротьбі з пожежами.
Фахівці ДСНС спільно із представниками ГУНП в Запорізькій області, Управління патрульної поліції в Запоріхзькій області, Запорізького обласного центру з гідрометеорології, Східного лісового офісу ДП “Ліси України”, Національного заповідника "Хортиця" та Державної екологічної інспекції Південного округу обговорювали питання запобігання пожежам у природних екосистемах.
З настанням тепла запоріжці починають активно відпочивати на природі, палити вогнища і смажити шашлики. Необережність при поводженні з вогнем може призвести до пожеж, які інколи дуже важко загасити, оскільки рятувальникам важко дістатися до місць загоряння.
Основними причинами пожеж у природних екосистемах є необережне поводження з вогнем дітей та дорослих, спалювання сміття поблизу житлових будинків і на території, прилеглій до лісових масивів, іскри з вихлопних труб автотранспорту та інші.
«У 90% випадків причина виникнення пожежі в екосистемах - сама людина, яка часто нехтує необхідністю суворого дотримання правил пожежної безпеки», - підкреслив начальник управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Запорізькій області Євген Водоп'янов.
З метою запобігання виникненню пожеж в екосистемах співробітники Головного управління ДСНС України у Запорізькій області спільно з представниками Національної та Патрульної поліції регіону, проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу з громадянами щодо дотримання правил пожежної безпеки в екосистемах, а також під час відпочинку на території Національного заповідника "Хортиця".
Вже проведено 20 профілактичних рейдів, під час яких розповсюджувалися інформаційні листівки. Для кращого інформування населення рятувальники розробили чотири види тематичних пам’яток для населення тиражем 5000 екземплярів кожна.
21 березня спільно з Південно-Східним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства рятувальники провели перевірку готовності лісових господарств до пожежонебезпечного періоду. За результатами обстежень керівникам надано відповідні рекомендації.
До слова, рятувальники передали до філії “Східний лісовий офіс” 4 пожежних автомобіля, три з яких — підвищеної прохідності.
А начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду, лісів та рослинного світу управління Державної екологічної інспекції Південного округу Олександра Бойко розповіла присутнім про матеріальні збитки, які завдані пожежами в екосистемах внаслідок ворожих обстрілів.
“Військова агресія значно ускладнила ситуацію з пожежами в природніх екосистемах. Станом на сьогодні з початку повномасштабної агресії інспекція розрахувала збитки, завдані доавкіллю на загальну суму 209 млн 565 тис. 147 гривень за загоряння сухої рослинності на площі понад 102 га.
Так, внаслідок загоряння сухої рослинності на території заказника загальнонаціонального значення “Дніпровські пороги” розраховані збитки на загальну суму 44 295 грн. Пожежі в екосистемах сьогодні найбільша загроза для довкілля, тому запобігання їм повинно бути всеосяжним”, - зазначила Олександра Бойко.
У плані недопущення лісових пожеж особлива увага приділяється — і це зрозуміло! - Національному заповіднику "Хортиця".
«Роботи з протидії лісовим пожежам у нас не припинялися з минулого року. Протягом грудня-лютого працівники заповідника розчищали пожежні проїзди, займаємося оновленням мінеральних смуг: на лісових масивах їх повинно бути 40 км, на інших-30 км. Працівники режиму охорони виходять на патрулювання, проводять з відвідувачами роз’яснювальну роботу, роздають пам’ятки. Але, на жаль, на території заповідника з початку року вже виникла одна невелика пожежа, на площі 20 м2», - зазначив представник Національного заповідника "Хортиця" Роман Петренко.
Облаштуванням мінеральних смуг для недопущення виникнення або розповсюдження лісових пожеж займаються і лісівники.
Як розповів провідний інженер з охорони та захисту філії “Східний лісовий офіс” Олексій Вітер, працівники лісових господарств створили 37 кілометрів мінсмуг та проводять догляд за старими — їх протяжність 100 км.
"Загальний план на 2025 рік — 180 км створення і 650 км догляду. Якщо буде посушливе літо, то кількість буде збільшуватися. Працівники лісової охорони проводять патрулювання, під час якого ведуть роз’яснювальну роботу з людьми”, - зазначив Олексій Вітер.
Окрему увагу учасники заходу приділили питанню посилення співпраці між службами системи МВС у Запорізькій області щодо виявлення порушників, які провокують пожежі в екосистемах.
«Значна частина загорянь – це результат людської безвідповідальності. Наші підрозділи патрулюючи місця відпочинку людей на природі при виявленні порушень одразу їх фіксують та проводять з порушниками додаткову роз’яснювальну роботу, нерідко таких людей притягують до відповідальності», – зазначила старший інспектор з особливих доручень відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції в Запорізькій області Інна Биковська.
Збереження екосистем – це спільна відповідальність, і лише через ефективну співпрацю всіх служб та підвищення свідомості громадян можна мінімізувати ризики для довкілля та населення, резюмували учасники брифінгу.
Раніше ми розповідали, як зміниться погода у Запорізькій області найближчими днями. Прогноз на брифінгу озвучила завідувачка сектором метеопрогнозів Запорізького обласного центру з гідрометеорології Інна Лазарок.