У рамках реалізації міської програми ветеранської політики відкрився Ветеранський простір «Ветеран ПРО. Запоріжжя»

Після капітального ремонту історичної будівлі (це був прибутковий будинок Когана), центр площею 143 м² вже приймає відвідувачів.

За словами директора КУ «Ветеранський простір «Ветеран ПРО Запоріжжя» Михайла Пірога, в хабі вже ведуть прийом фахівці Пенсійного фонду, ЦНАПу, центру зайнятості, надається психологічна, правова та соціальна підтримка, доступна фізична та професійна реабілітація. А також працює велика (6 осіб) ветеранська команда фахівців.

Тобто у цьому багатофункціональному просторі ветерани російсько-української війни, їх близькі або родини загиблих захисників можуть отримати консультації, підтримку й адаптаційну допомогу.

З роботою ветеранського простору ознайомилися міністерка у справах ветеранів України Наталя Калмикова, голова Запорізької ОДА Іван Федоров, секретарка міської ради Регіна Харченко, представники обласної та міської влади.

"Хочу подякувати обласній військовій адміністрації, керівництву міста за співпрацю. Ми у міністерстві формуємо ветеранську політику, готуємо зміни до законодавства, програми, фінансування з держбюджету. Однак без взаємодії з областями, містами нічого не станеться, адже ветерани повертаються саме до своїх громад. Дуже важливо, коли на місцях розуміють, що ветерани - це не про благодійність, а про величезний потенціал для розвитку регіону, міста у різних сферах", - сказала Наталя Калмикова. .

Голова ЗОДА, начальник ЗОВА Іван Федоров повідомив, що в цілому з Запорізької області були призвані або уклали контракти 60 тисяч військовослужбовців. У майбутньому вони повернуться до цивільного життя і суспільство має бути готове їх зустрічати, демонструвати їм всю повагу, пошану, надавати необхідну допомогу.

- Відкриття цього хабу - це наша репетиція перед відкриттям великого центру. Для нас є пріоритетним завданням будувати такі простори. Це пілотний проєкт. Цей простір був побудований за кошти місцевого бюджету та бізнесу. Тепер ми в 5-7 разів більший хочемо побудувати хаб, де ветеран в одному місці зможе отримати всі послуги, починаючи від консультування отримання грантів, медичної допомоги, реабілітації тощо.

Дуже сподіваюсь на підтримку Міністерства ветеранів в реалізації цього проєкту. Наступного тижня ми оголосимо торги на проведення реконструкції приміщення.  Були складнощі з приміщенням, бо ми обрали для розміщення центру приміщення, яке є памʼяткою культури (будівля колишнього ПК металургів. - Авт.). У нас були складнощі, повʼязані з узгодженням з Мінкультом, ми це пройшли, - зазначив Іван Федоров.

Голова ЗОДА також додав, найближчим часом також буде презентовано велику стратегію ветеранської політики на території Запорізької області.

Секретарка Запорізької міської ради Регіна Хаврченко нагадала, що Запоріжжя стало першим містом, де у органі місцевого самоврядування створили департамент ветеранської політики.

До речі, рішенням сесії у січні 2025 року департаменту передали історичну будівлю на проспекті Соборному,29, де в Олександрівську розміщувався прибутковий будинок Когана (він ще відомий як “плаский дім”).

Будівлю привели до ладу - прибрали численні комерційні вивіски, які спотворювали фасад, зробили ремонт (внутрішній — у стилі софт), місця прийому відвідувачів розділили перегородками.

- Ветеранська політика – один з пріоритетів міської влади Запоріжжя. Вона реалізується за багатьма напрямками. Трохи більше року тому ми почали говорити про «Сенси Запоріжжя». І одним з таких сенсів стала саме ветеранська політика. Хочу подякувати всій команді, яка була залучена, з міської, обласної влади, громадського сектору, відповідального бізнесу, що сенс ветеранської політики це не лише слова, а й реальні дії, - наголосила Регіна Харченко.

Герой України, ветеран морської піхоти, який у 2022 році виконував обов’язки командира 36 окремої бригади морської піхоти, учасник оборони Маріуполя та «Азовсталі» Сергій Волинський розповів про розміщений на будівлі біло-чорний «Прапор Надії», який нагадує про українців, які перебувають у полоні або зникли безвісті.

Проєкт «Ветеран ПРО. Запоріжжя» реалізовано за участі Міністерства у справах ветеранів України, міської ради та партнерів — зокрема, Групи Метінвест і ГО «Платформа спільних дій».

«Ми розуміємо важливість таких просторів, тому що зараз у Збройних силах служить більше 10 тисяч наших співробітників. Більше 1000 вже повернулися з фронту. Тому це наш обов'язок - допомагати  державі адаптувати людей, і не тільки наших співробітників, а й взагалі мешканців Запоріжжя, інших міст.

Маємо створювати умови для того, щоб цей перехід від військового життя до цивільного був досить комфортним, і вони не відчували якихось складнощів при цьому. Ми розуміємо важливість цього питання для держави, і спільно працюємо в таких проєктах. Сьогодні відкриваємо невеликий хаб, але працюємо і над більш значущими проєктами, які будуть мати інший масштаб - як у межах Запоріжжя, так і в межах країни», - зазначив операційний директор Групи Метінвест Олександр Мироненко.

Цифри

Вартість облаштування ветеранського  міні-хабу склала 4 млн гривень, з яких 2,3 млн - кошти місцевих бюджеті і 1,7 млн - донорська допомога.