У Запорізькому обласному історико-краєзнавчому музеї імені Я. П. Новицького до Дня Української Державності відкрилася виставка «Символи України».
День Української Державності — свято, яке відзначається щороку 15 липня і яке нагадує про формування держави України. Воно приурочене до Дня хрещення Київської Русі та засноване в пам'ять князя Володимира Великого.
Перша частина виставки «Символи України» присвячена державним символам України, в експозиції можна побачити Державний Прапор, Державний Герб та текст Державного Гімну, які є розпізнавальними знаками країни.
В другій представлені символи духовної спадщини України – культові, релігійні предмети, козацька символіка, вишиті сорочки та рушники, літературна, мистецька та музична спадщина українського народу.
У третій - природні символи, матеріали до історії народних свят, предмети обрядової символіки. Часовий відрізок - від Помаранчевої революції до наших днів.
ВІдкривали виставку директорка музею Вікторія Водоп'ян, головна спеціалістка департаменту культури, туризму, національностей і релігій Запорізької ОДА Ірина Пономаренко і перша заступниця голови Бердянської РДА, депутатка облради Ірина Півень.
Як зазначила Вікторія Водоп'ян, День Української Державності відзначається в нашій країні вдруге і другий рік поспіль музей готує тематичну експозицію до цього свята.
Керівниця музею розповіла про знакові експонати виставки, і, зокрема, про прапор захисників Маріуполя - військовослужбовців Нацгвардії.
“Він зараз знаходиться у полоні, виходив з “Азовсталі”. Прапор нам подарувала його дружина, її прізвище Проскурня. Прапор — це символ незламності”, - підкреслила Вікторія Вікторівна.
Про прапор у вітальному слові з нагоди відкриття виставки говорила і Ірина Півень.
“Як вимушено переміщена особо можу сказати, що коли наші люди з Бердянська, Приморська, Полог, Токмака, перетинали “дорогу життя” і потрапляли на підконтрольну Україні територію, вони плакали, побачивши Державний прапор — один із символів нашої країни. Важко про це згадувати...
Багато хто, ризикуючи життям, вивозив з окупації прапори, прапорці, вишиванки, інші предмети, які були символами держави Україна. Люди розуміли, що якщо окупанти знайшли б у них ці речі, то все могло закінчитися полоном або ще й страшніше. Але, попри це, люди ризикували.
Знаю особисто людину, яка вивозила прапор, обмотавши його на тіло під одежею. На цьому прапорі були підписи учасників АТО з 2014 року, він має велике значення. Зараз знаходиться за кордоном. Думаю, після закінчення війни прапор займе почесне місце в музеї”, - сказала Ірина Півень.
“Цікава виставка, - зазначила Ірина Пономаренко. - Ми бачимо державні символи, духовні, козацькі. Дай боже, щоб наші мужні воїни ЗСУ, Національної гвардії та інших формувань Сил оборони України вигнали ворога з нашої землі, вибороли перемогу. І щоб їм допомогли наші донати і державні символи".
Представлені на виставці експонати, як зазначили у музеї, створюють загальну картину про звичаї та вірування українського народу.
Національна символіка України простежується в усіх сферах нашого життя: народному одязі, графіці, живописі, літературі, геральдичних та релігійних символах, міфології, в усіх галузях народного господарства, традиційних стравах, географічних об’єктах та явищах, тваринному та рослинному світі, усній народній творчості, тощо.
На виставці поєднані культурні, історичні та сучасні аспекти української ідентичності. В експозиції, окрім державних символів, можна також побачити книгу-стародрук, ікону, хатину, український жіночий костюм і поруч однострій воїна ЗСУ, булаву, зображення калини, вироби пологівської керамічної майстерні “Добра глина”, бердянський бичок, дідух.
Завершує експозицію вітрина, в якій можна побачити новітні символи України — дрон і бавовну.
Окрасою відкриття експозиції став чудовий виступ учасників Творчого об'єднання працівників культури Запорізької області "Оберіг". У колективі співають вимушені переселенці з тимчасово окупованих територій та громад, які знаходяться у зоні активних бойових дій.
На завершення усіх чекав приємний сюрприз — організатори виставки пригостили свіжеспеченим короваєм.
Нагадаю, коровай - це великий круглий хліб, зазвичай прикрашений візерунками з тіста, який випікають на весілля або інші урочистості. Він має обрядове значення і є символом щастя, багатства та благополуччя для молодої сім'ї
А ще кожен відвідувач міг сфотографувати своє відображення у дзеркалі з надписом "Я - символ України".
В тему
Кожен народ має національно-культурну символіку. Це те, що найбільше любить і шанує кожна нація, любов та пошана до чого передається з покоління до покоління.
- Козацька символіка уособлює українське лицарство, свободу, незалежність, воєнні традиції.
- Калина, верба, ковила та соняшник – символи краси, родючої землі, життя, енергії степу, миру та світла.
- Вишиті сорочка та рушник – символи української культури і родоводу.
- Хліб та сіль – гостинності та поваги, українська мова – основа духовної єдності.
- Лелека та соловейко – сімейного благополуччя, кохання та весняного пробудження. Українська хата – Батьківщини, міцного роду.
- Українська писанка – символ сонця та життя.
Візьміть до уваги
Виставка «Символи України» працюватиме до кінця серпня. Відвідати її можна з четверга до неділі з 9-00 до 16-30. Каса припиняє роботу за годину до закриття.