В обласному краєзнавчому музеї урочисто відзначили «Трифона Зарезана» – болгарське свято, яке знаменує собою початок весняного виноградарства та благословення нового врожаю.
Воно почалося з виконання Державного Гімну України і хвилини мовчання, якою вшанували пам“ять усіх загиблих захисників країни.
У великій виставковій залі разом зібралися етнічні болгари Запоріжжя, Бердянська, Приморська, Софіївської, Андровської та Приазовської громад, серед яких були, до речі, й вправні винороби, які поважають старовинні болгарські традиції та обряди.
У залі були також присутні представники товариства української культури Тетяна Дудка і Євген Жаворонков, представники польського та грецького товариств, грузинської діаспори.
На святі була присутня українська фешн- та артфотографка Вєра Бланш. Вона мешкає і працює в Токіо, але у минулому місяці приїхала до Запоріжжя, щоб відкрити свою виставку "Відбиток" у краєзнавчому музеї, а також зробити фотографії для майбутнього проєкту.
Як розповіла ведуча заходу, провідний методист обласного методичного Центру культури і мистецтва Ірина Закарлюка, «Трифон Зарезан», або Трифонів день – стародавнє свято болгарського походження, яке щорічно відзначається 14 лютого у всіх балканських країнах. Цей день символізує не тільки традицію, але й єд, яка дарує нам найсмачніші плоди природи.
До слова, обласний методичний Центр культури і мистецтва організовує свято «Трифон Зарезан» кожного року.
Як проходило святкування у 2024 році, можна було побачити, переглянувши коротенький відеоролик. Та, напевне, більшість учасників заходу бачило свято, головне дійство якого — обрізання виноградної лози, як то кажуть, вживу.
Представників болгарських діаспор привітали заступник директора департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Павло Мяло, перший заступник голови Бердянської РДА, депутат обласної ради Ірина Півень, заступник голови обласного товариства болгарської культури, профессор, доктор історичних наук Володимир Мільчев та інші почесні гості.
А в.о. директора Запорізького обласного методичного Центру культури і мистецтва Олена Златова не тільки привітала етнічних болгар зі святом, а й вручила знакові подарунки.
Для ботієвської громади Олена Борисівна передала старовинний, з минулого століття, графин з вином, побажавши при цьому: “Хай він достоїть, коли в Ботієво будуть святкувати перемогу”. А для приазовської громади - глечик для вина: “Щоб він стояв на столі, коли будемо святкувати перемогу”.
У краєзнавчому музеї, який нещодавно зазнав пошкоджень в результаті атаки ворожих дронів, зберігається безцінна історія нашого краю – його пам'ять, душа і серце.
Серед старовинних артефактів, пожовклих сторінок літописів, рушників та предметів побуту минулих століть, оживають події, що сформували нашу землю та народ. Кожен експонат – це ніби голос із минулого, що розповідає про традиції, звичаї та життя наших предків.
Працівники музею виставили у залі експонати з експозиції «Запорізький край наприкінці XVIII – на початку ХІХ ст. Заселення краю». Про ці експонати детально розповіла старший науковий співробітник музею Ольга Чайка.
За її словами, заходи для національно-культурних товариств Запоріжжя та області у музеї почали проводити ще у 1994 році. Завдяки тісній співпраці з представниками діаспор у музеї вдалося створити великі етнографічні колекції.
Речі, які показують життя та побут болгар, зберігаються у фондах, їх ще не бачили відвідувачі музею. На виставці можна було побачити рушники, керамічний посуд, пряжки для костюму. А ще — чоловічу сорочку.
“Вона не в дуже хорошому стані, потребує ремонту. Але жінки, запам’ятайте — в день Трифона Зарізана не можна ремонтувати одяг, різати ножицями, шити голкою, бо це загрожує травматизмом. Це традиції болгар Приазов’я, які описав відомий етнограф початку 20 століття Микола Державін, - зазначила Ольга Чайка. .
Квінтесенція цього одного з найпопулярніших болгарських свят — обрізання лози. Згідно з традиціями, в цей день відбувається перше в новому році символічне обрізання виноградних лоз. І в разі, якщо всі традиції свята дотримані, винороба очікує добрий врожай винограду і, як наслідок, смачне і якісне вино.
З раннього ранку чоловіки виходять на виноградники, а господині печуть обрядовий хліб, який разом з червоним вином в спеціальному посуді – «бекліце» приносять чоловікам.
У музеї не стали порушувати цю традицію. Обряд виконали чоловіки з Приазовської громади, які були вдягнені в національні костюми. З собою вони принесли вінок для "царя виноградарства”, якого обрали зі свого гурту.
Обираючи, чоловіки зазначали, що це “той, хто несе світло і мудрість, хто стане символом нового початку. Це харизматичний та життєрадісний, веселий та енергійний, щедрий, мудрий та досвідчений, і гарний господар”.
“Нехай наша земля дарує багатство, а дух нашої спільноти завжди залишається єдиним!”, - побажав “цар” і у супроводі гурту піішов виконувати почесну місію — обрізати лозу.
"Цар" відрізав три виноградні лози, після чого обрізані лози пов’язали червоними стрічками, а самі лози полили тричі червоним вином. “Дай Боже всім здоров’я, успіхів і щоб врожай в цьому році був багатий, ігриве вино нехай ллється рікою!», - примовляв “цар виноградарства”.
Обрядовий хліб разом з червоним вином в спеціальному посуді – «бекліце» і перев'язані червоною стрічкою гілочки лози чоловікам вручили директор закладу дошкільної освіти № 45 «Ліхтарик» Запорізької міської ради, секретар Запорізького обласного товариства болгарської культури Ірина Чурса, яка виконала цю місію разом з педагогами Оленою Чесноковою та Світланою Івахніною.
Офіційна частина свята завершилася святковим болгарським хором. “Хай кожен крок цього танцю принесе радість і єдність, разом ми творимо справжню казку. Візьміть один одного за руки, і нехай музика веде нас до незабутніх миттєвостей”, - побажала ведуча Ірина Закарлюка.
Після запального хоро усіх гостей і учасників запросили на дегустацію болгарських національних блюд. Вони були ну дуже смачні!
Враження
Ірина Півень, перший заступник голови Бердянської РДА, депутат обласної ради:
"Весна вже близько ! Сьогодні був день, що символізує початок весняно-польових робіт та підготовку до нового аграрного сезону в усіх балканських народів. ТРИФОН ЗАРЕЗАН - свято, яке відзначають болгари Запорізької області, та на яке запросили багато гостей. Громади Бердянського району, які зберігають традиції виноробства та виноградарства, стали учасниками дійства, яке відбулося в стінах обласного краєзнавчого музею. Мешканці Андрівської, Софіївської, Приморської громад знають, що саме в цей день діди та прадіди в кожній болгарській родині підрізали лозу, поливали її вином, з надією на великий урожай винограду восени.
Радію з того, що можу висловити слова вдячності від імені депутатського корпусу ЗОР , органів виконавчої влади організаторам заходу, а саме представникам болгарських товариств, обласному методичному центру культури і мистецтва ЗОР за збереження єдності різних національностей Запорізької області, пітримку та розвиток культури та традицій народу. Де б не народився- а саме тут згодився ! Дякуємо захисникам України за надійність та незламність!"