У прес-центрі «Журналіст» відбулася презентація двотомника для дітей молодшого і старшого шкільного віку – «Чарівні казки» та «Легенди острова Хортиця».

Він унікальний тим, що текст, який написала голова Запорізької організації НСЖУ, відома журналістка і письменниця Наталія Кузьменко, доповнили неймовірні малюнки і світлини вихованців Міського палацу дитячої та юнацької творчості.

Над ілюструванням двотомника працювали 11 юних художників з образотворчої студії (під керівництвом Алли Татаринової та Олени Арсієнко) та 3 вихованця фотостудії «Образ» (керівник Борис Дворний).

«Цей проєкт — журналістський, він започаткований обласною організацією НСЖУ на захист позашкільної освіти. Був тривожнй момент і ми зробили все, щоб якнайбільше людей побачили, які талановиті діти, які відвідують заняття у палаці дитячої та юнацької творчості», - зазначила Наталія Кузьменко.

Так, з місяць тому стало відомо, що департамент освіти та науки Запорізької міської ради вирішив ліквідувати як окремі заклади усі осередки дитячої та юнацької творчості, включаючи флагман — МПДЮТ, приєднавши їх до «Міського центру позашкілля», який планується створити на базі Комунарського районного центру.

Був підготовлений проєкт рішення сесії про реформування позашкільних закладів, але гучний громадський резонанс посприяв тому, що він не був внесений у чергу денну «бюджетної» сесії, яка була останньою у 2024 році.

Щоб підтримати ЗПО «Міський палац дитячої та юнацької творчості” і його директорку — членкиню НСЖУ Людмилу Маринюк, Наталія Кузьменко і запропонувала, щоб вихованці проілюстрували її книги “Чарівні казки” і “Легенди Хортиці”.

Результат співпраці виявився неймовірним! Всі юні співавтори книг мали можливість відобразити власне бачення й розуміння творів, над якими працювали.

«Діти чудові! Я ці казки пронесла через серце, і я знаю, як це має виглядати. Але навіть уявити не могла, наскільки тонко відчують це діти, як вони усвідомлять моральні уроки, як влучно віднайдуть ті образи, що передають суть, настрій та магію казок!», – розповіла Наталія Ігорівна.

Зазначу: у книзі «Чарівні казки» авторка заклала дуже серйозну філософську та моральну лінію, важливі для засвоєння етичні уроки. І діти їх зрозуміли і сприйняли.

Наталія Кузьменко представила присутнім команду проєкту "Казки та легенди Запорізького краю", який об“єднав серця і покоління. Окрім авторки, до медійної команди ввійшли Людмила Маринюк, відповідальний секретар ЗОО НСЖУ Валентина Манжура, яка редагувала книгу “Легенди Хортиці”, секретар НСЖУ Людмила Долженко, яка перекладала і редагувала книгу “Чарівні казки”, і керівник фотостудії “Образ”, член НСЖУ і НСФХУ Борис Дворний.

Авторка книг також подякувала волонтерці, депутатці Широківської сільської ради Тамарі Карташовій за підтримку цього проєкту.

У презентації взяв участь директор видавництва “Тандем-У” Віктор Текуч, з яким постійно співпрацює Наталія Кузьменко, а почесним гостем став народний депутат України Сергій Штепа.

“Чудовий проєкт! Для нас було дуже важливо взяти в ньому участь. Дуже вдячна за співпрацю! Це перше видання, яке ілюстрували вихованці палацу, але не останнє, я в цьому впевнена.

Той неймовірний творчий потенціал, що мають наші діти, педагоги, запорізькі митці має розкриватися, зростати, ширитися, давати плоди.

Ми, позашкілля, робимо все, щоб створити найкращі можливості для розвитку та соціалізації наших вихованців. Навіть, під час війни у прифронтовому місті… Особливо під час війни ми націлені на максимальну творчу реалізацію та співпрацю.

Ми, велика родина позашкілля, вихованці, їх батьки, педагоги, працюємо разом заради кращого майбутнього. Вірю, ті чудові казки, яким сьогодні допомогли вийти в світ наші діти, колись будуть надихати нові покоління козаків, запоріжців, українців.

Символічно, що напередодні наш палац став лідером позашкільної освіти у конкурсі, який проводила Міжнародна асоціація позашкільної освіти - у номінації ”Поширення медіапростору в позашкільних закладах”, - поділилася Людмила Маринюк.

Секретар НСЖУ Людмила Долженко займалася перекладом тексту “Чарівних казок” на українську мову і літературним редагуванням. Каже, працювати розпочала ще до повномасштабного вторгнення рф - влітку 2021 року. Роботу продовжила вже у цьому році.

“Працювати було водночас і цікаво, і відповідально. Цікаво — бо дуже дивовижні казкові персонажі і дуже неймовірні повчальні історії з філософським змістом. А відповідально - тому що казки насамперед для дітей, а діти — дуже вибаглива до влучного і зрозумілого українського слова читацька аудиторія.

Для мене найбільш хвилюючим моментом творчої роботи був останній етап — коли побачила електронну версію з малюнками, яку надіслав Віктор Текуч. Вони мене надзвичайно вразили, надзвичайно полонили. Бо, мабуть, саме такими я уявляла казкових персонажів.

Казки — не лише для дітей, а й для дорослих, бо всі ми родом з дитинства. Те, що чудові “Чарівні казки” побачили світ напередодні різдвяно-новорічних свят — у цьому є якась магія. Бо казки — це і є магія!” - зазначила Людмила Долженко.

Директор видавництва “Тандем-У” Віктор Текуч розповів про те, як народжувалася книга, як йшов процес підбору ілюстрацій до казок і легенд, а народний депутат України Сергій Штепа свій виступ присвятив тому, що в наш важкий час дуже важливо підтримувати дітей та молодь, особливо талановитих. Бо якщо вони поїдуть із Запоріжжя, то наше місто втратить перспективу.

Малюнки юних художників до книги “Чарівні казки” можна було побачити на виставці – експозиція з 25 кольорових картин показала всім присутнім, які талановиті запорізькі діти. Найбільше казок - по чотири - проілюстрували Каспер Радченко і Вероніка Веремєєва.

Враження від роботи

Мар’яна Баранова, 14 років, авторка обкладинки "Чарівних казок" та ілюстрацій «Бридке каченя», «Карусель»:

«Це був новий незабутній досвід для мене, бо ілюстрування творів, особливо таких глибоких, дуже непроста й відповідальна справа».

Каспер Радченко, 16 років, автор ілюстрацій до чотирьох казок, зокрема «Істина», «Казка про Курячого Бога»:

«Мені було дуже цікаво! Ілюстраціями книг раніше не займався, тож було дуже цікаво спробувати щось нове. Казки, які малював, дуже сподобалися, особливо “Істина” і “Курячий бог”. Мене захопили ідеї та персонажі, що лежать в основі цих казок. Курячий Бог, Істина, дід Сміх… За всім цим були приховані цікаві та незвичайні образи, і мені дуже сподобалося розгадувати, які саме».

Алла Татаринова, одна з керівниць образотворчої студії:

«Мені, як педагогу, було цікаво, як вихованці застосують отримані на заняттях знання та вміння для нового та досить складного проєкту. Бо обирати твір, сюжет для малювання, використовувати виразні можливості композиції, кольору для передачі емоційного стану персонажу, їм довелося самостійно. Робота над цим проєктом сприяла ще більшій зацікавленості вихованців в художньо-творчій діяльності».

Легенди острова Хортиця

У пресцентрі “Журналіст” презентували і другу книгу двотомника - “Легенди острова Хортиця”.

«Це новий чудовий світ нашого неймовірного легендарного острова! Звідки взялися ці легенди? Ці історії розповіли у 18 сторіччі українським історикам, письменникам та етнографам Опанасу Афанасьєву-Чужбинському, Якову Новицькому і Дмитру Яворницькому 100-річні діди-козаки, які тоді жили на Хортиці.

Вони записали їх і в такому вигляді легенди дійшли до нас. У книзі читачі побачать те, що ми художньо обробили. У цій книзі легенди отримали нове життя, художнє переосмислення та потужне ілюстративне забарвлення», – розповіла Наталія Кузьменко.

Редагувала книгу відповідальний серетар Запорізької обласної організації НСЖУ Валентина Манжура.

«Ця книга закладає підвалини нашої національної ідеї, якою кожен має бути просякнутим ще з дитинства. Щоб ми розуміли, наскільки глибинне маємо коріння, наскільки ми прекрасна нація зі своїми традиціями і історією, набагато вагомішою, ніж ми це знаємо. Гортаючи її сторінки, ми збагачуємо свій духовний світ, розуміємо, звідки ми такі взялися титани – сильні, незламні.

Дуже важлива книга! Діти додали дух невмирущості, захоплення історією Хортиці. Матеріали сильні, а ілюстрації ще більше посилили зміст. Це значний внесок в розвиток українськості, величезний творчий доробок, що створили з любов’ю та захопленням запоріжці різних поколінь», – вважає Валентина Манжура.

Над візуалізацією книги «Легенди острова Хортиця» працювали керівник фотостудії «Образ» Борис Дворний і його талановиті учні. Борис відібрав для збірки світлини студента Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії Олександра Бехтера, першокурсниці Київського уніврситету культури і мистецтва Марії Житник, Тетяна Чопко.

У книзі багато цікавих асоціативних фото, дивовижних запорізьких краєвидів, сучасних козацьких портретів, які додають особливого колориту та виразності авторському тексту.

«Завдання було складним — зробити фотоілюстрації до легенд. Коли почитав текст, коли робив відбір фотографі, зрозумів, що не завжди треба йти по шляху прямої ілюстрації. Тому якісь світлини більш асоціативні, але в ряду легенд Хортиці — в цій тематиці, в цьому напрямку.

У книзі багато матеріалів на козацьку тематику.  Свого часу я багато знімав козацькі свята, тому додав до робіт учнів і свої на цю тему.

Тобто, ми попрацювали разом. Коли текст був зверстаний, мені надіслали верстку і написали, на яких сторінках повинні бути фотоілюстрації. Я відібрав знімки і відіслав. Усе підійшло, усе залишили”, - розповів Борис Дворний.

Презентацію книг яскраво доповнили виступи солісток ансамблю «Чайка» і юних акторок з Театру моди, які розвивають свої таланти в Міському палаці юнацької та дитячої творчості.

Автори ілюстрацій книг “Чарівні казки” і “Легенди острова Хортиця” отримали грамоти, книги  та солодкі подарунки. Солодощі отримали і юні артисти.

А переможниця  літературної вікторини журналістка телеканалу "Суспільне Запоріжжя" Наталя Чикулова отримала в нагороду двотомник.

Факт

Великий тираж двотомника для широкої читацької аудиторії вийде в січні 2025 року.

Фото авторки і з фейсбук-сторінки Наталії Кузьменко