Підземна школа в селищі Балабине побудована за таким же проєктом, як і три, які вже відкрили у Запоріжжі.
Навчальний заклад розрахований на 1000 учнів у дві зміни. Тут навчатимуться діти не лише з Балабиного, а й з Кушугума та Малокатеринівки, яких привозитиме шкільний автобус.
Щоправда, у перший день роботи підземної школи, у зв'язку з погіршенням безпекової ситуації юні малокатеринівці були переведені на дистанційне навчання і в підземну школу їх не привозили. Автобус курсуватиме тричі на день: вранці забиратиме дітей, в обід привозитиме після першої зміни і забиратиме тих, які вчитимуться у другу. Безпечному підвозу сприятимуть військові, з якими у місцевої влади є домовленість.
Школа на базі ліцею «Престиж» створена з урахуванням стандартів безпеки під час воєнного стану. Вона розташована на глибині понад 6 метрів. Оскільки такі великі підземні школи будуються згідно типового проєкту, то одна від одної вони практично не відрізняються.
Окрім аудиторій, оснащених необхідним мультимедійним обладнанням – інтерактивними дошками, регульованими партами, тут є конференц-зала, лаунж зони, полички з книгами, буфет, гардероб.
До речі, дві аудиторії відвели під вивчення програми "Захист України", відповідно їх обладнали. Зокрема, придбали симулятори для дронів і дрони, дітей будуть вчити управляти дронами.
Особливість Балабинської підземної школи - простір з фотостудією.
В приміщенні є вентиляція, автоматична пожежна сигналізація та аварійне освітлення. Створені умови для дітей з особливими освітніми потребами.
За традицією на відкритті кожної підземної школи, окрім голови Запорізької ОДА Івана Федорова присутній ще хтось з почесних гостей.
Підземну школу в гімназії №88 відкривав Президент України Володимир Зеленський, в гімназії №107 — прем’єр-міністр Денис Шмигаль, в “Січовому колегіумі” - віце-прем’єр Михайло Федоров. На відкритті школи, яка розміщується в протирадіаційному укритті (саме так називаються ці об’єкти офіційно), побував Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеції в Україні Мартін Оберг.
До цього він вже встиг побувати в лікарні, де лежать поранені військові, а також поспілкуватися з ветеранами війни. Ключовими темами, які пан Посол обговорив з Іваном Федоровим, були розвиток медицини, освіти та підтримка ветеранів.
“Для мене дуже важливо, приїхавши в Україну, відвідати не тільки Київ, а й прифронтові міста, - зазначив на брифінгу пан Посол. - Знаю, що знаходжуся в регіоні, який чи не найбільше постраждав від війни. Я відчуваю, що моя програма відображає те, що я хотів побачити -проблеми і можливості. Я зуст рівся з ветеранами, які захищають країну, відвідав лікарню, яка є важивою не тільки для населення, а й для солдатів, зустрівся з працівниками ДСНС, які опікуються цивільним населенням після обстрілів. І, нарешті, я відвідую школу, де створені умови для безпечного навчання дітей”.
Дипломат розповів, що це його перший візит до Запоріжжя.
“Найбільше вразила стійкість людей, яку вони виявляють, незважаючи на те, що знаходяться в декількох десятках кілометрів від лінії фронту”, - поділився Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеції в Україні.
А згодом ще раз повторив: “Дуже вражений вашою стійкістю і вашою гостинністю”.
Швеція, за його словами, з початку повномасштабного вторгнення надала Україні підтримку на 6,25 млрд євро. В більшості це військова допомога, але кошти також направлялися і як гуманітарна допомога — на реконструкцію та відновлення. І Мартіну Обергу важливо було побачити, що українці роблять самі, а що — з допомогою Швеції.
"Один з моїх пріоритетних проєктів у 2024 році – це проєкт будівництва та реконструкції укриттів у школах, саме не підземних шкіл, а укриттів вже в існуючих школах. Я розумію потребу дітей зустрічатись один з одним. Всі ми пройшли через часи ковіду, а тепер Україна проходить через часи війнивійну. Я дуже щасливий, що ми відвідали цю повністю підземну школу. Що я повезу з собою? Обличчя дітей та обличчя вчителів, які побачив сьогодні”, - зазначив Мартін Оберг.
Про відвідання підземної школи в Балабиному Надзвичайному і Повноважному Послу Королівства Швеції в Україні нагадуватиме картина з зображенням Державного Герба України, яку йому подарували ліцеїсти.
Розпочали перші підготовчі роботи з будівництва школи під землею ще в травні 2024 року. Вартість будівництва склала понад 104 мільйони гривень.
Як розповіла директорка ліцею “Престиж” Жанна Вінніченко, спочатку ставлення до ідеї будівництва підземної школи і у батьків учнів, і у вчителів було обережне. Усіх цікавило питання, наскільки безпечним буде цей простір.
«Коли лише побачили проєкт цієї школи, то були вражені. Ми настільки були раді тому, що наші діти прийдуть до безпечного освітнього середовища! Ми чекали на будівництво підземної школи, хоча ми не говоримо, що вона підземна, це просто наша школа: вона світла, затишна, і дуже комфортна», - зазначила керівниця освітнього закладу.
В облаштуванні простору для навчання допомагали і учні, і їхні батьки. Коли було все готово, навіть ролик зробили, який їхній ліцей — вау!
У ліцеї є найпростіше укриття, яке одночасно може вмістити 50 осіб. Навчання у ньому не проводили, але діти приходили на заняття гуртків та по графіку на консультації.
«Від початку повномасштабного вторгнення у нас було лише дистанційне навчання. А з сьогоднішнього дня навчаємося у дві зміни, з 8-ї і до 17-ї. Кожна зміна здатна прийняти до 500 дітей. І діти, і вчителі дуже раді сьогодні повернутися до навчання, - розповідає Жанна Вінніченко. - Діти, які перебувають за кордоном або на тимчасово окупованій території, їх небагато, але вони є, мають змогу доєднатися до процесу навчання онлайн. Закуплена техніка дає можливість одночасно навчати дітей, які знаходяться в класі, й тих, хто доєднається дистанційно".
Що стосується харчування учнів, то, за словами директорки, є базова кухня в наземній школі, де страви готуються відповідно до технологічних карток та меню шеф-кухаря Євгена Клопотенка, а потім ці страви переносяться в підземну школу в спеціальних відрах-термосах. Початкові класи отримують обіди в ланч-боксах і харчуються вони в класах.
Для школярів 1-4 класів та учнів пільгових категорій обіди безкоштовні, а старшокласники можуть придбати готову їжу, вона з розряду “корисне харчування”, в буфеті.
У день відкриття школи тут, варто зазначити, був досить різноманітний асортимент.
По обличчях дітей і вчителів було видно, що повернення до очного навчання їм дуже подобається.
Вчитель інформатики Іван Чупріков каже, що нарешті він має змогу проводити очні заняття з робототехніки та 3-D моделювання на сучасному обладнанні.
«Я дуже чекав того моменту, коли можна буде працювати отак. Важливо наочно показати і розказати дітям про основні елементи цього конструктора, як його запрограмувати, як його з'єднати. В нашому класі починається саме реальна робота STEM-освіти – це хімія, технології, креслення, 3-D графіка. Саме цікаве, якраз коли дитина зробила, роздрукувала, з'єднала, запустила автомобіль або щось інше», - каже Іван Чупріков.
У підземній школі, коли вона повністю запрацює, під час повітряної тривоги зможуть укритися мешканці селища. Двері відчинятимуться автоматично, також працюватиме ліфт, яким зможуть скористатися маломобільні люди. Але ходити по коридорам та аудиторіям балабинці не будуть: для їхнього перебування відводиться гардеробна кімната та частина вестибюлю, де знаходиться ресепшн і туалети.
Голова Кушугумської громади Володимир Сосуновський розповів, що будівництво підземної школи - це була його ідея ще у 2022 році.
“Наша громада першою почала потерпати від ворожих обстрілів, тому постало питання про навчання взагалі, - каже керівник громади. - Ми почали розробляти проєкт, адле стандартам, які з’явилися у 2024 році, він вже не відповідав. Представники ЮНІСЕФ привезли готовий проєкт, за ним збудовані також школи у Запоріжжі, і сказали: “Давайте втілювати!”.
Були різні варіанти місця під підземну школу, але зупинилися на цьому, де її збудували. Тут був гарний спортмайданчик зі штучним покриттям, але ним довелося пожертвувати.
Ми мали відкритися першими, але через коригування проєкту роботи призупинили на 2 місяці. Тому ми відкрилися тільки четвертими”
Володимир Сосуновський розповів, що до повномасштабної війни у громаді мешкало 3700 дітей, зараз — 2800. У Балабинській і Кушугумській гімназіях вчилося по 850 учнів, зараз по 750. Ще 300 - учні з Малокатеринівки.
Державне завдання — щоб у підземній школі знання у дві зміни здобували 1000 учнів, наразі вдалося набрати 670. Учнів з Малокатеринівського навчального закладу перевели на онлайн, але голова Кушугумської громади сподівається на покращення безпекової ситуації і тоді діти з крайніх точок громади зможуть доєднатися до очного навчання.
Він також сподівається на повернення в ліцей дітлахів, які виїхали з батьками до обласного центру.
«Співфінансування з громади склало 12 мільйонів гривень і ще 3,7 мільйона гривень ми виділили на трансформатор. Зараз наша школа є єдиною працюючою підземною школою, яка найбільш наближена до лінії фронту», - прокоментував Володимир Сосуновський.
До речі, у селищі Балабине розгорнеться і будівництво укриття в дитячому садочку. Зараз дошкільний заклад працює онлайн, а після повернення до роботи в режимі офлайн зможе прийняти 150 малюків.