У Запорізькому обласному художньому музеї відкрилася персональна виставка творів відомої акварелістки і майстрині Оксани Кіргеєвої "Мій всесвіт".

На виставці 70 акварельних робіт - портрети рідних, друзів, сакральні жіночі образи, квіткові натюрморти і пейзажі, а ще близько 70 експонатів- це ляльки-мотанки, які талановита художниця почала виготовляти з початком повномасштабної війни.

Оксана- з творчої родини: Ольга Іванівна і Анатолій Володимирович Кіргеєви- відомі запорізькі художники. До батьків Оксани приходили в гості знані митці - Микола Колядко, Степан Марчук, Валентин Шаврін, Борис Козловський, Антоніна Гостева та інші, вона росла і виховувалася у мистецькому середовищі.

Батьки розвивали талант доньки, яка почала малювати ще в 5 років - Оксана закінчила художню школу. Коли прийшов час робити вибір власного шляху у житті, дівчина обрала мистецтво - закінчила Дніпропетровське художнє училище ім. Є.Вучетича (1991) за творчим фахом - живописець. Член Національної Спілки художників України з 2006 року.

"Творча родина є творча родина. Я хочу подякувати Ользі Іванівні і Анатолію Володимировичу за те, що змогли вкласти в свою доньку дуже ніжне відчуття творчості, розвинули її талант", - зазначила під час відкриття виставки її кураторка, старша наукова співробітниця музею Ольга Дворна. Батьки були присутні на відкритті.

У Оксани Кіргеєвої персональні виставки відбувалися і раніше (остання -в 2017 році), але в обласному художньому музеї вона проходить вперше.

Акцентуючи увагу на портретах акварелістки, Ольга Дворна підкреслила, що в кожній роботі авторка створила особливий, художній, образ.

"На портретах зображені люди, які оточують Оксану, на натюрмортах - предмети, які її оточують. Це, дійсно, її всесвіт. Ми дякуємо художниці за можливість показувати її роботи людям. Ця виставка свого роду арт-терапія, тому хотілося б, щоб її побачили якомога більше запоріжців", - зазначила Ольга Василівна, відмітивши, що Оксана завжди йшла назустріч музейникам і її роботи можна було побачити практично на усіх колективних виставках запорізьких художників.

До речі, мамі Оксани акварельні портрети, виконані донькою в акварельній техніці, подобаються найбільше. Улюблена робота батька, Анатолія Володимировича, - "Портрет художника", якого донька, звісно, малювала з нього.

"Виставка присвячена самій собі. Мені було цікаво, що я змогла зробити багато за стільки років! Це мій всесвіт! Це все, що я люблю. Я цим живу! Це те, що мене хвилює. Відчуття висять на стінах, дивіться! Все, що хотіла сказати, я сказала в своїх роботах", - розповіла Оксана Кіргеєва.

Ніяких таємниць авторка у свої роботи не закладає: "Малюю те, що мене хвилює, пишу, що відчуваю. Кожний, хто їх дивиться - зі своїм внутрішнім світом, тому бачить своє".

Акварельні роботи представлені за різні роки, але більшу частину художниця створила в останні кілька років. До речі, аквареллю Оксана стала займатися з 2016 року. До того були живопис, олійні фарби, пастель...

Як розповіла художниця, попередні її виставки були змішані - акварель і живопис. Тут тільки акварелі.

Ляльки-мотанки стали для потомственної художниці новим захопленням з початку повномасштабної війни.

"Раніше ляльки-мотанки мене не цікавили, навіть лякали. А з початком повномасштабної війни треба ж було себе чимось зайнятися у підвалі під час повітряних тривог. Напевне, це заняття заспокоює.

Стала дивитися в інтернеті як роблять інші майстри. А потім стало цікаво своє робити. Зараз роблю під настрій, бо мотанку як не роби, а вона вийде така, як сама хоче. Вважаю, що створення ляльки-мотанки - це особливий вид мистецтва. Раніше це була обрядова лялька. А зараз вона - як оберіг, інтер'єрна іграшка", - говорить майстриня.

Багато ляльок Оксана подарувала друзям, знайомим. Але коли почала готувати виставку, то призупинила процес дарування - щоб було що показувати відвідувачам.

На виставці представлені ляльки-мотанки висотою від 10 см до 1,5 м (велика красуня позначає фотозону). Усі ну дуже гарні! Серед найбільш яскравих - "Перемога"!

Натюрморти - це "особлива ніжність"

Натюрморти, як розповіла кураторка виставки Ольга Дворна, зазвичай викликають у шанувальників мистецтва найбільше позитивних емоцій, допомагаючи глибше та яскравіше відчути красу і велич життя.

"Натюрморти Оксани Кіргеєвої - це особлива ніжність, відчуття подиху та тонке звучання кольорів акварелей. Чарівна "Біла акація" (2024) несе настрій і натхнення - мрії квітнуть, відчувається, навіть, запах її білих квітів.

У творах надзвичайно гармонійно розвинуте почуття кольору: виразні - "Соняховий настрій" (2023), "Натюрморт з липою" (2018), "Натюрморт з калиною і яблуками" (2016), "Жовті квіти" (2016), "Банка меду" (2015), "Жовті троянди" (2023), "Цикламена" (2021).

Окремо - нова серія робіт з захоплюючими красою, прозорими, пронизаними світлом ніжно-рожевими водяними ліліями в ставку біля дому, яку художниця планує продовжувати:"Час німфей" (2023), "Німфея І"  (2024), "Німфея ІІ" (2024)

Натюрморти - це не тільки предмети, а й розмова про навколишнє життя художниці, про її духовний світ, справи та час, в якому вона живе", - підкреслила Ольга Василівна.

Які портрети можна подивитися на виставці

Нескінченна теплота і любов, вдячність і турбота, дбайливість - у творах про батьків: Радість (2017), Муркотіння (2020), Портрет мами (2024), Вітер з моря (2017), Портрет художника (2021),Затишний вечір (2023).

Привертають увагу художні образи в портретах доньки: Виноград (2017), Рожеві окуляри (2020), Портрет Марти (2020), Дівчина - Весна (2018). Єдиний на виставці автопортрет Гранатовий настрій (2017) відображає натхненне грайливе внутрішнє ставлення до всього, що оточує і наповнює її життя.

Написано багато портретів друзів, їх дітей, подруг доньки, знайомих, як то Ніколь (2022), Квітка папороті (2021), Королева танцю (2016), Сонечко (2020).

Приходьте! Естетичне задоволення від споглядання робіт Оксани Кіргеєвої ви точно отримаєте! Виставка  у музеї  триватиме місяць