Підготовка до традиційної наради послів України, що проходитиме у Києві, цього разу відбулася за новим сценарієм.

Глави українських дипмісій занурилися у життя прифронтової Запорізької області. Після відвідання ряду об’єктів, вони зібралися у Незламному хабі “Орбіта” на форум «Діалог стійкості», одному з етапів наради послів.

Як розповів журналістам голова Запорізької ОДА Іван Федоров, делегація МЗС на чолі з міністром Андрієм Сибігою та посли відвідали у Запоріжжі цілий ряд об’єктів. Також вони виїхали на Оріхівщину, де оглянули третю лінію оборони. З метою безпеки дипломати їздили на прифронтову територію групами по 20 осіб.

"Це перший візит усіх послів України, які працюють за кордоном і мають акредитацію в іноземних столицях. Ми намагалися зробити для них насичену програму і я вдячний своїй команді, що нам все вдалося.

Вона почалася з військової складової — всі відвідали третю лінію оборони, яка побудована на території колишнього Оріхівського району. Там вони змогли зрозуміти контекст будівництва фортифікаційних споруд і ті загрози, які є на сьогоднішній день. Вони дізналися про заходи, які вже були зроблені і які ми плануємо зробити на території області.

Дипломати також побували біля зруйнованих ворожими атаками будинків — на Мовчановського, Олександрівській, щоб зрозуміти, який жах ворог спричиняє у Запоріжжі. Їм детально розповіли про рятувальні операції на цих об’єктах», - поінформував Іван Федоров..

Посли також ознайомилися з роботою наших промислових підприємств, які виробляють сталь, машинобудівну продукцію — щоб зрозуміти контекст інвестиційної привабливості нашого регіону.

Зокрема, побували на металургійному комбінаті «Запоріжсталь», який попри труднощі воєнного часу продовжує працювати. Посли відвідали центральну диспетчерську, цехи гарячої та холодної прокатки. Поспілкувалися й з фахівцями підприємства – дізналися про першочергові потреби та перспективи розвитку міжнародної співпраці.

“Відвідали Дніпрогес, який, на жаль, не генерує електроенергію, але виконує логістичну функцію на території регіону. Вони також зрозуміли, яким чином наша електростанція відновлюватиметься після закінчення бойових дій”, - прокоментував голова ЗОДА.

Вони також відвідали підземні школи, де, за словами начальника ЗОВА, були вкрай здивовані як темпами будівництва, так і ціною цього важливого проєкту.

Наразі в Запоріжжі вже 8 таких шкіл, а до кінця року їх буде 25. Відсутність можливостей для очного навчання дітей на початку великої війни спонукала родини запоріжців виїжджати за кордон.

А будівництво таких безпечних освітніх просторів вже сприяло поверненню 1000 дітей з їхніми родинами до рідного міста.

Дипломати вшанували памʼять полеглих Героїв, поклавши квіти до меморіального комплексу «Дерево памʼяті» й до стели на честь кіборга В’ячеслава Зайцева на Хортиці.

Завершився візит у Незламному хабі, де відбувся форум «Діалогу стійкості», на якому дипломати шукали рішення, як зробити, щоб Запорізька область не просто виживала, а ставала сильнішою, сучаснішою й більш стійкою до викликів.

Як зазначалося на сайті Запорізької ОДА, головна тема зустрічі – як міжнародні партнери можуть реально допомогти прифронтовому регіону вже зараз. Посли обговорили шляхи залучення іноземних інвестицій для підтримки ключових підприємств, розвитку освіти й створення безпечних просторів для дітей, а також гуманітарних та економічних проєктів, що мають принести відчутні результати для людей.

– Не в кабінетах Києва чи в столицях вашої акредитації, а саме тут, в Запоріжжі, в регіоні, де зародився славний дух воїнства українського, ми відчуваємо атмосферу прифронтового регіону, – наголосив гочільник МЗС Андрій Сибіга.

Міністр закордонних справ зателефонував Президентові України Володимиру Зеленському та доповів про результат робочої поїздки до Запорізької області. Посли України отримали конкретні завдання: активніше залучати міжнародну допомогу для регіону, сприяти збільшенню іноземних інвестицій, а також розвивати партнерства між містами та громадами різних країн.

– Я вважаю, що після цієї поїздки ми станемо більш переконливими для наших партнерів. Всі ми розуміємо, наскільки важливо подвоювати свої зусилля задля зміцнення безпеки таких регіонів, задля захисту людей у цих містах і населених пунктах, і задля закінчення війни та досягнення справедливого і всеосяжного миру, – повідомив Андрій Сибіга.

Враження гостей

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга:

– Для мене головний висновок поїздки – попри війну та щоденний російський терор, Запоріжжя живе та розвивається. Це свідчення сили духу наших людей. Запоріжжя – це серце української промисловості та колиска українського козацького духу. Керівники посольств отримали чіткі настанови щодо залучення додаткової міжнародної підтримки для регіону, додаткових інвестицій, іноземного бізнесу, встановлення міжрегіональних партнерств між муніципалітетами та містами. Це про економічну стійкість і створення можливостей для людей, щоб вони відчували, що у них є майбутнє, попри всі труднощі воєнних літ.

Посол України в Південно-Африканській Республіці Любов Абравітова:

– Я вперше в Запоріжжі і вражена містом. Незважаючи на ті руйнування, які ми сьогодні спостерігаємо, відчувається велич історії та незламний дух людей. Ми дуже пишаємося тим, що бачимо. А «підземна» школа, в якій ми перебуваємо, є символом української незламності і віри в майбутнє.

Директор Дипломатичної академії України при МЗС Геннадій Надоленко:

Хочу подякувати тим людям, які працюють тут, у Запоріжжі, на “Запоріжсталі”. Це герої сьогодення, які, щодня перебуваючи в страшних умовах, фактично на передовій, роблять свою роботу, продовжують виконувати свої обов’язки. Шана і повага цим людям. І керівництво Міністерства закордонних справ, і посли, які побували на цьому підприємстві, зроблять все можливе для того, щоб підтримати це виробництво.