До книги «Не виходить без тебе ніяк…». увійшли вірші Світлани Рахно  до сина — військовослужбовця 15 бригади оперативного призначення імені Героя України лейтенанта Богдана Завади «Кара Даг” Національної гвардії України.

На презентацію збірки, яка проходила у День Соборності України, зібралися друзі, знайомі, колеги та співслужбовці Світлани та її сина Данила. Після закінчення заходу можна було придбати книгу за донат бригаді “Кара Даг” і отримати автограф авторки.

Перші 10 екземплярів Світлана Рахно надрукувала за власний кошт - для своєї сім'ї, для рідних, для хрещених батьків сина. І зрозуміла, що цього не досить, адже є учасники групи "Воля захисників Маріуполя", є матері військовослужбовців їхньої частини, які ще не дочекалися своїх дітей з полону.

Тоді авторка поезій звернулася до голови ОДА Івана Федорова, до міської влади з проханням допомогти надрукувати 300 екземплярів книги. Маму військовополоненого влада почула — книга «Не виходить без тебе ніяк…» вийшла великим накладом.

Оскільки збірка поезій видана бюджетним коштом, то не підлягає продажу. Авторка пропонує придбати її за донат.

.

..Початок повномасштабного вторгнення армії рф Данило Коваль зустрів у Маріуполі, де знаходився на ротації. Разом з побратимами вони обороняли Маріуполь. Запорізькі нацгвардійці перебували на заводі імені Ілліча, на який ворог, як і на “Азовсталь”, скидав потужні бомби.

29 березня 2022 року вони вийшли в полон, який затягнувся вже майже на три роки. І з тих пір мама чекає на обмін, робить все можливе і неможливе, щоб повернути Данила  з полону.

І пише вірші-присвяти синові. У цих віршах - і неймовірна туга, і біль, і щемливі спогади, і тиха молитва, і розмови з ним.

“Вірші писала і пишу, щоб не з'їхати з глузду, - розповіла Світлана Рахно на презентації. - Тому, що дуже важко, коли ти знаєш, що він живий, а ти не можеш з ним поговорити. І не можеш собі уявити через які тортури проходить, міняючи колонії. На даний момент у нього вже шоста колонія.

Я переймаюсь не тільки за нього, переймаюся і за інших хлопців з нашої 15-ї бригади, які знаходяться в полоні. Я вірю, що ми все робимо для того, щоб їх скоріше повернути, але... Вони до сих пір не вдома.

За словами Світлани Рахно, у збірку ввійшла не всі вірші. Тим часом служити пішов і її старший син.

“То вони доповнилися болем і за старшого сина. Ну, я думаю, колись це буде друга збірка”, - зазначила мама захисників країни. - Дякую ще раз владі за те, що мені допомогли. Бо могли це зробити, щоб кожна мама, яка захоче, взяла цю книгу і могла присвятити її своєму сину. Тому що я в якійсь мірі писала не тільки своїм дітям, але і дітям матерів, які чекають з полону своїх синів”.

Під час презентації її учасники відзначали мужність і героїзи захисників Маріуполя, які стійко тримали оборону міста 86 діб. Вони не дозволили противнику перекинути чисельні угруповання на інші напрямки і завадили реалізувати план швидкого захоплення Запоріжжя.

Сковування основних сил противника навколо Маріуполя дало можливість підготувати та створити оборонні рубежі, на яких українські війська перебувають і сьогодні, даючи відсіч агресору.

«У непростий час ми живемо і це впливає на літературу, - зазначила голова обласної організації НСПУ, депутат обласної ради Ольга Стадніченко. - З’явилося багато нових жанрів, нових книг, які присвячені сьогоденню. Це - мемуари, щоденники, спогади, які сколихують емоційно наше суспільство, збуджують нашу уяву і змушують не втрачати увагу, зокрема, до перебування наших хлопців у полоні.

І так, саме завдяки довготривалій обороні Мароіуполя були утримані рубежі і ворог не посунув на Запоріжжя, в тому числі.

Низько вклоняю голову перед пані Світланою за те, що вона зробила цю книгу. Збірка може стати прикладом для інших матерів, дружин, сестер військовополонених. Книга поезій — це емоційний сплеск почуттів матері до свого сина.

Ми не повинні мовчати, ми повинні постійно нагадувати владі про те, що нам треба повертати наших хлопців. Вірю, що наші злопці усі повернуться і все буде Україна!.

З виходом книги Світлану Рахно привітала і перший заступник голови Бердянської РДА, депутат обласної ради Ірина Півень.

«В День Соборності України ми об’єдналися серцями, - зазначила Ірина Григорівна. - Сьогодні ми усі разом з пані Світланою кажемо на всю країну: «Ми знаємо про тих, хто в полоні. Ми чекаємо їх вдома».

Зараз такі часи — або в ЗСУ або для ЗСУ. Запоріжжя кожного дня під повітряними тривогами і обстрілами. Але ми тут живемо і боремося. Честь і хвала тим, хто наближає  перемогу, хто волонтер, хто за покликом серця робить усе, щоб про цю війну знали правду в усьому світі.

Кожна життєва історія хлопців і дівчат, які в полоні, повинна бути висвітлена. Ми не можемо про це мовчати. Якщо ми не скажемо правду, окупанти все перебрешуть.

Дякую вам, пані Світлано, що ви за допомогою своїх віршів відкрили нам своє серце. Це дуже важливо — прийняти рішення, щоб ваші вірші побачила уся Україна! Ми разом з вами віримо і чекаємо всіх з полону. Ми їх дочекаємось!

Маму Данила Коваля прийшов підтримати і представник 15 бригади “Кара Даг” Євтихій. «На превеликий жаль, нас єднає біда. Для мене дуже велика честь бути присутнім на презентації збірки поезій мами нашого військовослужбовця, - зазначив нацгвардієць. - Дякую, що виклали все на папері. Вони залишаться для наших нащадків. Це історія однієї матері, яка просто чекає свого сина.

Я знаю, що матері сильні. Я знаю, як вони боряться, як багато вони роблять для визволення своїх дітей.

Чекаємо кожен обмін, чекаємо хороших новин. Але вже 7 обмінів пройшло і, на превеликий жаль, хлопців з нашої бригади не було. Це сумно. Це важко. Але ми не втрачаємо надії. Сподіваюся найближчим часом на хороші новини.

Про Світлану Рахно і її сина Данила Коваля розповідали і інші гості презентації. А поетка, композиторка і волонтерка Валентина Вісленко приготувала музичний подарунок — пісню для захисників Маріуполя.

На презентації Світлана рахно прочитала кілька щемливих поезій, адресованих сину. Стримати сльози було важко... А після закінчення презентації усім, хто задонатив на бригаду "Кара Даг" , авторка ставила на збівці автограф.