З минулого тижня в Запоріжжі впроваджують комплексну систему пасивного захисту населення від російських атак, зокрема дронових. У місті зводять антидронові сітки на автошляхах та поблизу об’єктів критичної інфраструктури.

Роботи стартували з околиці Південного мікрорайону, де нещодавно дрон поцілив в маршрутне таксі №61, а трохи раніше - в автозаправку.

– На основних логістичних магістралях будуть зроблені антидронові шляхи. Спочатку це буде зроблено в двох районах обласного центру: у Шевченківському та Космічному, зокрема й у Південному мікрорайоні.

Місця скупчення автівок та населення: шляхи довкола основних лікарень, адміністративних будівель, на мостах та дамбі Дніпрогес, міжнародні траси, сільські дороги, – також будуть облаштовані антидроновими сітками, –розповів журналістам голова Запорізької ОДА Іван Федоров.

Зокрема, на автодорозі до Оріхова збільшать кількість сіток, прикриють ними автошлях до Новомосковська.

У місті збільшать кількість модульних залізобетонних конструкцій для захисту населення – бетонних укриттів. Загальна потреба – 200 одиниць.

– Досить великі кошти на таку кількість укриттів необхідна, адже одна конструкція коштує близько 1,5–2 мільйона гривень. Тому ми зараз намагаємося домовитися з міжнародними партнерами про допомогу в закупівлі бетонних споруд для захисту людей.

Уже досягнено домовленості про поставку 30 укриттів, які нам будуть передавати поступово вже найближчими тижнями. Після встановлення їх обслуговуватимуть наші комунальні служби, – зауважив Іван Федоров.

Крім того, розпочалося укріплення вікон у лікарнях, адміністративних закладах та комунальних службах бронеплівкою. Це необхідно, щоб у разі ворожої атаки уламки скла не травмували тих, хто перебуває в будівлі.

– Будуть укріплені й автозаправні станції. Керівництво державних та приватних АЗС отримало типові проєкти рішень, які вже почали впроваджуватися.

Вони складаються з пасивного захисту, укомплектування ремкомплектами для швидкого відновлення та створення мобільних заправних станцій на випадок критичної ситуації. Здебільшого це буде виконуватися коштом автозаправних мереж.

Попри ворожі атаки наразі дефіциту палива в місті немає, – зазначив голова Запорізької ОДА.

Як розповів майстер КП «Запоріжміськсвітло» Володимир Волик, на їхньому комунальному підприємстві створили спеціальний підрозділ, який займається плетінням капронових сіток для захисту від дронів.

Підготовчі роботи розпочинаються ще напередодні. Фахівці плетуть антидронову сітку і скручують її у великий валик. Вранці його загружають на машину і привозять на місце.

«Тут ми її знову розкладаємо, перекручуємо і піднімаємо наверх, - розповідає Володимир Петрович. - Укласти сітку - це досить тривалий процес. Чисто покласти, натягнути — це дві години часу. Але ще ж треба прикріпити її до опор (їх встановили працівники КП “ЕЛУАШ”. - Авт.), спустити донизу.

Коли не вистачає сітки, самі доплітаємо її — на кінцевій тролейбусів, поки вони не ходять. Цю частину автодороги ми вже накрили".

Антидронова сітка, за словами майстра “Запоріжміськсвітла” - дуже міцна. Нещодавно в ній заплутався голуб, так щоб його визволити, довелося шматок вирізати, а потім це місце зашивати.

На цій ділянці комунальники натягуватимуть сітку приблизно до АТБ, накритою буде розташована тут зупинка громадського транспорту.

До речі, Володимир Волик звернув нашу увагу, що попри те, що розворотне кільце вже накрите сіткою, водії маршруток ставили свій транспорт на відстій в ненакритій частині. І це не дивлячись на те, що в цьому місці дуже часто літають ворожі дрони.

Орест Нісевич працює за маршруті №37, який пов’язує 4 Південний мікрорайон і вул. Військбуд у Шевченківському районі. Чоловік каже, що після подорожчання вартості проїзду з 17 до 25 гривень, кількість пасажирів різко скоротилася.

“Військових, навіть без УБД вожу безкоштовно, але пенсіонери платили за проїзд - вони розуміють, що маршрутка просто не буде ходити в той район. Тепер пенсіонери масово йдуть на муніципальні автобуси, де для них проїзд безкоштовний.

Цей вид транспорту вибирають і інші пасажири, адже в автобусах вартість проїзду 15-20 гривень. Людей немаю, особливо вдень дуже мало пасажирів. Зараз ледве-ледве на паливо заробляю, - розповів пан Орест. - Треба владі щось робити!”

Його маршрутку, до речі, можна визначити по наліпці “Оксамит”. У цьому відомому запорізькому ансамблі пісні і побутового танцю Орест Нісевич співає. По вихідних колектив можна бачити на майдані Митців, де артисти збирають гроші на ЗСУ.

Сам пан Орест уже 12 років є волонтером 55 артилерійської бригади. Каже, що й на маршрутці ще працює, щоб мати можливість допомагати захисникам країни.

“Донька до себе запрошує, вона в США живе. Вже двічі квиток купувала. Але я хочу бути тут, у Запоріжжі, до перемоги!”, - каже Орест Нісевич.

Врятування голуба, який заплутався в сітці