У Запоріжжі з“являться Центр життєстійкості та найбільший в Україні ветеранський центр.

Про такі амбітні плани секретар Запорізької міської ради, в.о. міського голови Регіна Харченко розповіла під час великої пресконференції «365 днів роботи команди Регіни Харченко. Як змінилося місто?».

Екскерівниця фракції “Слуга народу” у Запорізькій міській раді, нагадаю, була обрана на найвищу посаду у міській раді на позачерговій сесії 24 квітня 2024 року, змінивши звільненого депутатами Анатолія Куртєва.

Переобрання секретаря міськради було ініційоване головою Запорізької ОДА Іваном Федоровим, який під час сесії весь час знаходився у сесійній залі і контролював, щоб “все йшло за планом”

. Як розповіла медійникам очільниця Запоріжжя, серед найближчих планів також - оновлення амбулаторії та Таврійській, масштабна реконструкція кардіологічного корпусу лікарні №9 та міської лікарні №4, подання Запоріжжя до Програми креативних міст ЮНЕСКО, повернення Народного дому у власність громади як відкритого простору для медіа, культури, освіти й дозвілля тощо.

Журналістам результати трансформації міста протягом року були представлені з допомогою відеопрезентації. Як підкреслила Регіна Владиславівна, нова команда міської ради продемонструвала, що навіть під час повномасштабної війни прифронтове місто здатне розвиватися, залучати нових партнерів, забезпечувати підтримку містян та військових.

За цей рік Запоріжжю вдалося відновити свою репутацію. Місту знову довіряють: 25 міжнародних партнерів — від донорських організацій до урядових структур — поновили або започаткували співпрацю. Було підписано 31 меморандум про взаємодію. Запоріжжя стало помітним на міжнародній арені - про нього говорили у Вашингтоні, Бельфорі, Парижі, Магдебурзі та Лінці.

Вперше в історії сучасного міста було залучено понад 1 мільярд гривень іноземної допомоги. Цьому, як зазначила Регіна Харченко, сприяло прозоре управління: місто залишилось поза корупційними скандалами, що відкрило нові можливості для інвестицій у розвиток.

Про що ще говорила Регіна Харченко

Про безпеку містян

З початку воєнних дій станом на сьогодні внаслідок ударів по місту Запоріжжя зазнали пошкоджень понад тисяча  багатоквартирних будинки та близько 2200 приватних домоволодінь. Частково зруйновано 19 багатоквартирних житлових будинків та повністю зруйновано 35 будинків приватного сектору. Постраждав кожен четвертий будинок в місті.

- За рік, як я  обійняла посаду, місто зустрілося з одразу кількома новими викликами з боку ворога. Запоріжжя вперше з початку вторгнення почали буквально накривати КАБами, а  нещодавно ми дізналися що таке fpv-дрони. Кожен новий тип озброєння, який ворог використовує по нам, це виклик не тільки для людей, а й для всіх служб міста : від лікарень до комунальних служб. Місто й досі загоює шрами, ворог продовжує нівечити життя та наші оселі, - наголосила Регіна Харченко

До речі, власники знищених осель вже придбали майже півсотні  об’єктів нерухомого майна за житлові сертифікати на суму понад 62,5 мільйони гривень. Загальна сума виданих житлових сертифікатів на сьогодні  понад 165 мільйонів гривень. 
“Безпекова ситуація в Запоріжжі лишається напруженою - кілька разів на тиждень місце піддається ворожим обстрілам, і сьогоднішній ранок (24 квітня. - Авт.) не став виключенням - російські військові атакували Запоріжжя шахедами. Пошкоджена адміністративна будівля та вікна у будинку поруч. На щастя, минулося без постраждалих.

В історії з об'єктами цивільного захисту в нас є мапа об'єктів. Вона реальна, я підкреслюю. І всі об'єкти, які там нанесені, їх там понад 600, вони діючі, працюючі. І ведеться постійна робота з тим, щоб вони були відкриті. Також ми встановили модульні укриття.

Чи можемо ми за кошти міського бюджету купити ППО – ні, не можемо. Чи можемо ми всім роздати кулемети і розставити на балкони, щоб відстрілювати шахеди – ні, не можемо. Тому ми робимо усе, аби допомогти нашим військовим", - зазначила Регіна Харченко.

Запоріжжя також має власну фортифікаційну лінію оборони, і це - теж про безпеку, зазначила Регіна Харченко.

"Ми говорили понад 600 мільйонів передали на потреби армії, але ви не знаєте, скільки ще допомоги надає Запорізька міська рада технікою, людьми, приміщенням, виконанням якихось доручень, які мають бути зроблені. Нам можуть подзвонити о 10-й і сказати: завтра о 3:30 нам потрібні 5 екскаваторів. І ми маємо це організувати. Тому це історія про безпеку. Це те, що ми робимо для безпеки", - зазначила Регіна Харченко.

Про реконструкцію парків

Міська влада планує витратити 88 мільйонів гривень на реконструкцію парків у різних районах Запоріжжя. Зокрема, в Олександрівському районі планують провести реконструкцію скверу - вартість проєкту перевищує 22,1 мільйона гривень.

"Ми живемо у стані війни вже четвертий рік, тож завжди треба шукати баланс. І якщо подивитися на бюджет територіальної громади Запоріжжя, то 80 млн - це не страшні кошти для міста.

Який сенс в цій історії? У нас у Запоріжжі немає жодного нормального дитячого майданчика. Те, що планується - це поточний ремонт, це будуть круті, якісні дитячі майданчики, куди не соромно з дитиною сходити. Діти ж у нас не перестали рости - вони ростуть кожен рік, кожен день.

А щодо питання безпеки - коли ми визначали локації, ми планували або встановлення модульних укриттів, або ж наявність облаштованих укриттів поблизу", - зазначила Регіна Харченко.

Щодо стану центрального парку "Дубовий гай", то наразі його реконструкція не планується. Адже на це потрібні набагато більші суми грошей, зазначила Регіна Харченко.

"Дубовий гай" - неймовірне місце. Але оці 80 млн там не те, що загубилися б - вони б там просто розчинились. Поясню чому. Тому що туди потрібно вкладати набагато більше згідно з тим проєктом реконструкції, який є. Певна, що колись ми обов'язково поговоримо про те, щоб відновити реконструкцію "Дубового гаю". Це, на мій погляд, має бути такий парк, як, наприклад, у Харкові. Але це потребує дуже великого ресурсу, якого ми просто зараз не маємо. Тому зараз ми зосередилися на тому, щоб в кожному районі міста створити локації для відпочинку дітей з батьками", - поділилася Регіна Харченко.

Про те, чи хоче стати "офіційним" міським головою

"Моя позиція - я не буду балотуватися на наступних виборах міського голови. Я про це говорила рік тому, і я говорю про це зараз. Посада міського голови - це дуже важка і дуже невдячна, на мій погляд, робота.

Чого б я хотіла, що б не було за моєї каденції? Хотіла б, щоб не було корупційних зашкварів, обшуків, підозр і того всього, що було раніше. Тому максимально хочу бути очільником, який вийде через двері, піде на вулицю до людей, і буде жити своє спокійне життя. Кожної п'ятниці, коли я йду з роботи, коли я зачиняю двері, я кажу собі: колись буде день, і ти зачиниш їх назавжди", - поділилася Регіна Харченко.

Ключові досягнення за рік:

Допомога людям:

  • Завдяки кооперації держави, міста та області майже 1,5 мільярди гривень спрямовано на соціальну допомогу.
  • Забезпечено проживання в модульних містечках, надано компенсації за пошкоджене майно, матеріальну допомогу на ремонт пошкоджених покрівель мешканцям приватного сектору.
  •   Запроваджено психологічну допомогу та програми адресної підтримки для захисників і захисниць, родин з дітьми, осіб з інвалідністю.

Медична галузь:

  • Відкрито найбільше у місті реанімаційне відділення в лікарні №9.
  • Встановлено 12 нових котелень, що дало змогу відновити проведення планових операцій в умовах відключень електроенергії.
  • Стартували програми безоплатного скринінгу та дитячих мобільних бригад.

Посилення енергетичної незалежності:

  •  Встановлено 6 когенераційних установок
  • Отримано понад 150 генераторів для шкіл, лікарень і об’єктів соціального захисту.
  •  Розпочато модернізацію вуличного освітлення у Дніпровському районі за підтримки від НЕФКО.

Повернення до освіти офлайн:

  •  95 шкіл зі 108 працюють у змішаному форматі, 34 тис. учнів відвідують заняття у школах (у 2023 році - лише 10 тисяч).
  •  Спільно з обласною владою побудовані 4 підземні школи.
  • Відремонтовано понад 3,5 тисячі квадратних метрів укриттів, закуплено більше 3 тисяч одиниць меблів, обладнання та техніки для шкіл.

Відновлення житлового фонду:

  • Розморожено відновлення постраждалих багатоповерхівок: 5 відбудовано, 10 - в процесі.
  • Після атак комунальники забезпечують відновлення світла, газу, води і тепла менше ніж за 48 годин.
  •  Понад 120 комунальників щоразу залучені до ліквідації наслідків атак.

Підтримка ЗСУ і ветеранів:

  • На потреби сил оборони спрямовано 668 мільйонів гривень це понад 5 000 дронів, які працюють на передовій, щоб стримувати окупантів.
  • Створений перший в Україні департамент з питань ветеранської політики у міській раді, розгортається мережа центрів «Ветеран ПРО». 
  • Відкрито меморіальну інсталяцію «Дерево Пам’яті».

Культура, мова, бізнес:

  • Демонтовано 40 незаконних МАФів і понад 300 рекламних засобів, з них 100 – російською.
  • Запущено програму розвитку української мови до 2030 року.
  • Відкрито 3 оновлені бібліотеки, реалізовано десятки культурних ініціатив.

"Результати трансформації міста ви бачите і самі, бо щодня на ваших очах місто набирає обертів. Це — 365 днів змін. 365 днів вибору на користь людей. 365 днів рішень. Дякую кожному, хто працює поруч. І кожному, хто обирає свій дім - Запоріжжя. Ми не зупиняємось. Працюємо далі", - наголосила Регіна Харченко.