Фахівці Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Запорізької області проводять роз′яснювальну роботу з мешкагцями Запоріжжя та громад області, аби нагадати населенню про правила безпеки життєдіяльності, про дії при виявленні вибухонебезпечних предметів та про правила надання домедичної допомоги постраждалим.
Як зазначив Новинам Оріхова начальник Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Запорізької області Олексій Арнаутов, підготовка населення до дій в умовах надзвичайних ситуацій — це окрема галузь цивільного захисту.
Фахівці центру, згідно плану заходів, проводять заняття з організованими групами - працівниками підприємств, установ та організацій. Після проведення навчань чи інструктажу підприємство проводить практичні заходи — у вигляді спеціальних об’єктових навчань з питань ЦЗ або об’єктових тренувань з питань ЦЗ.
Також займаються працівники центру займаються навчанням пересічних громадян. Щотижня у працівників центру два виїзди — в громаду, з якими співпрацюють дуже плідно, та у один з районів Запоріжжя.
До речі, в центрі для територіальних громад готують фахівців, які спілкуватимуться з місцевими мешканцями. За програмою, затвердженою Державною службою України з надзвичайних ситуацій, з початку повномасштабного вторгнення для громад підготовлено 518 добровольців.
Центр плідно співпрацює з Головним управлінням ДСНС України в Запорізькій області. Бо ж завдання щодо підвищення грамотності населення з питань безпеки життя у них одне — навчити людей правильно себе поводити у зоні ризику для життя, надавати першу допомогу собі або людині поруч, яка її потребує.
«Близькість фронту, тимчасова окупація частини Запорізької області вимагає як психологічну так і фахову підготовку населення, керівництва громад щодо дій в умовах застосування ворогом зброї», - вважають у центрі, який був створений у 2008 році на базі курсів цивільної оборони.
Саме з цією метою працівники територіальних курсів ЦЗ та БЖД разом із фахівцями ГУ ДСНС в Запорізькій області днями розгорнули мобільний навчально-консультаційний пункт в одній із територіальних громад для проведення занять з мешканцями.
Педагогічні працівники курсів розповіли, як цивільним особам необхідно діяти у разі виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, застосуванням засобів хімічного чи біологічного ураження або іншою небезпечною подією, обстрілів території громади ворогом.
Корисним і цікавим був розгляд питань надання домедичної допомоги постраждалим громадянам із застосуванням робота тренажера серцево-легеневої реанімації та комплекту медичних засобів невідкладної допомоги при кровотечі тощо.
З початку широкомасштабної агресії таких виїздів відбулося понад дві сотні, а охоплення склало вже більше 10 000 осіб. Люди отримують друковані матеріали: брошури, листівки, збірки інструкцій. З урахуванням інформатизації суспільства інформація також розповсюджується через QR-коди.
Просканувавши код за допомогою гаджета, людина отримує доступ до необхідної інформації, адаптованої до перебування у Запоріжжі, а також загальних відомостей про небезпеки, притаманні воєнному часуі.
Ця діяльність спрямована на збереження здоров’я та життя людей, зокрема постраждалих, а також на надання громадянам психологічної впевненості.
Як зазначив Олексій Арнаутов, навчанням у тих чи інших формах охоплено дуже багато людей. Навчання проводяться офлайн, онлайн, у змішаному форматі, за допомогою ресурсів центру у соцмережах.
Навчанню навичкам при наданні першої допомоги у центрі приділяють особливу увагу.
“У воєнний час — це основний підвал збереження життя людини, зокрема постраждалих, надання громадянам психологічної впевненості, що у разі виникнення НС або отримання поранення вони не будуть залишені напризволяще, - розповідає Олексій Арнаутов. - У нашому мобільному консультаційному пункті є матеріали на цю тему. Для навчання використовуємо робота-тренажера для серцево-легеневої реанімації (SLR), який оснащений приладом моніторингу. Під час виконання вправ людина бачить, чи правильно вона діє, чи допускає помилки».
Попит на отримання знань і навичок з надання першої допомоги, за словами Олексія Арнаутова, дуже великий.
Фото авторки та з фейсбук-сторінки Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Запорізької області