Теракт в Оленівці - жахливий воєнний злочин, скоєний російською федерацією проти українських військовополонених.

Трагедія сталася в ніч на 29 липня 2022 р. в Волноваській колонії № 120, що знаходиться в захопленому ворогом ще у 2014 році селищі Оленівка. Тієї трагічної ночі до окремого бараку колонії було переведено понад 193 українських військовополонених. Сам барак напередодні було заміновано російськими терористами.

Ще існує припущення, що на нього заздалегідь була наведена російська великокаліберна артилерія. В результаті злочину загинуло, за оприлюдненими даними, 53 захисника Маріуполя, ще 130 отримали поранення.

Поранені азовці виносили тіла побратимів. Тих, кого можна було врятувати, окупанти кидали помирати.

Масове вбивство військовополонених – це злочин проти людяності, порушення всіх можливих правил ведення війни і поводження з військовополоненими.  Воєнний злочин рф мав декілька цілей: приховати масштаби тортур та нелюдського ставлення до українських військовополонених та дискредитувати ЗСУ та Україну перед міжнародною спільнотою (в перші ж години після теракту російські пропагандисти звинуватили Україну в нібито обстрілі колонії).

Попри всі спроби російської пропагандистської машини звинуватити українську сторону, нашими та міжнародними слідчими організаціями було встановлено та доведено, що воєнний злочин був скоєний саме росією.

Сьогодні запоріжці доєдналися до всеукраїнської хвилі акцій, мета яких - нагадати суспільству і міжнародній спільноті про загиблих в Оленівці.

Родини військовополонених вранці організували автопробіг, маршрут якого проходив по Набережній та проспекту Соборному.

А через кілька годин зібралися разом у центрі міста, на площі Митців (Маяковського), на акцію, присвячену другим роковинам масового вбивства українських військових в Оленівці. Про те, як вони відбувалися, розповідають Подробиці.

- Ми сьогодні зібралися на автопробіг, щоб нагадати суспільству, що ми пам'ятаємо цей страшний день, коли росія вбила наших полонених.

Ще одна мета заходу - нагадати світу про долю воїнів, які досі залишаються у ворожих катівнях. Декого з військовополонених росіяни тримають вже третій рік. Зокрема й легендарних оборонців Маріуполя.

Ми за всіх полонених, тому що це наші хлопці й дівчата, і також ми б'ємо сполох, що у полоні знаходяться дуже багато цивільних, - зазначила військова волонтерка Стелла Орел.  Стелла протягом багатьох місяців щотижня збирає родини військовополонених на акції в підтримку їхніх близьких, які третій рік знаходяться у ворожому полоні.

Анастасія, організаторка автопробігу, вважає, що треба нагадувати про те, що хлопці досі залишаються в полоні. "Треба, щоб люди пам'ятали про це і ставали голосом полонених, щоб за них не забували", - каже Анастасія.

Серед учасників автопробігу - рідні та друзі військовополоненихв, а також небайдужі містяни. До заходу долучилася і пані Оксана. Після повномасштабного вторгнення вона перебралася до Канади. Нині приїхала в Запоріжжя і не змогла залишитися осторонь. Жінка запевняє: і за кордоном постійно бере участь у заходах на підтримку України.

"Це інформаційна хвиля, яка не дає заснути нашій діаспорі, а також ми сколихуємо і канадське суспільство. Щоб вони розуміли правду і про те, що відбувається. І яким чином наші військовополонені перебувають на території російської федерації", - підкреслює Оксана.

Увечері на акції-перформансі учасники заходу зачитали позивні загиблих бійців в Оленівській колонії. На вшанування пам'яті зробили тематичну інсталяцію та виклали зі свічок дату: 29 липня 2022 року.

"Ми хочемо показати тим сім'ям, чиї бійці загинули в Оленівці, що вони не забуті і ніколи не будуть забуті українцями небайдужими, в першу чергу, і ми будемо боротися за тих, хто ще живий, хто в полоні знаходиться. І будемо боротися до того моменту, поки вони не повернуться всі додому", - розповів учасник акції Дмитро.

Запоріжці кажуть, така акція важлива не лише, як пам'ять. Захід - це нагадування світу про криваві злочини, що чинить росія. Їх не можна забувати. І про них не можна мовчати.

А у Запорізькому обласному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою "Захисник" сьогодні відбувся реквієм пам'яті по загиблим внаслідок російського воєнного злочину в Оленівці.

Перед ліцеїстами та їх батьками, як повідомляється на фейсбук-сторінці учбового закладу,виступили військовослужбовці бригади спеціального призначення "Азов", в тому числі і випускник ліцея молодший лейтенант Додя та голова обласної організації ветеранів АТО/ООС, ветеран "Азову" Михайло Пиріг.

"Пам'ять загиблих оборонців "Азовсталі" вшанували хвилиною мовчання, згадали про полонених, які потребують обміну. Поклали квіти до меморіальних дошок випускникам, які віддали своє життя за Україну та повернулись на щиті. Завершили реквієм пам'яті виконанням Маршу української армії", - говориться у повідомленні.

Пряма мова

 Денис Прокопенко, командир бригади "Азов", підполковник, Герой України:

 
Жоден із тих, хто давав бійцям Маріупольського гарнізону гарантії під час виходу з території «Азовсталі», не виконав своїх обіцянок.
Збереження життя кожного військовослужбовця гарнізону, незастосування тортур та якнайшвидші обміни — ось першочергові домовленості, які ООН, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, російська сторона та військово-політичне керівництво України гарантувало нам у травні 2022 року.
Так, росіяни з властивим їм віроломством наплювали на всі ці пункти. Апогеєм порушення ними законів та звичаїв ведення війни стала страта 53-х беззбройних азовців в Оленівці. Два роки тому уві сні вони були підступно вбиті в організованому росіянами теракті в бараці колонії. Більше сотні наших побратимів отримали поранення.
Сучасна історія не знає подібних прикладів нелюдської жорстокості щодо військовополонених.
У день, коли вся країна схиляє голови перед загиблими в Оленівці азовцями, мені не дає спокою лише одне питання: чи доклали інші гаранти збереження життів особового складу Маріупольського гарнізону усіх зусиль, пропрацювали усі можливі варіанти та задіяли необхідні важелі впливу на росіян, аби обіцяні через 3-4 місяці після виходу з «Азовсталі» обміни стались?
Справа «Азову» — нищити ворога та поповнювати обмінний фонд. Це завдання наш підрозділ протягом року успішно виконує на Кремінському напрямку. Часто всупереч усьому. Чи виконують свою роботу ті, хто добровільно взяв на себе ці обов'язки, й ті, на кого їх покладено законом?
Важко передати словами, що таке один день в російському полоні. Часу немає. Постійні катування, голод, показова страта в Оленівці, незаконні судилища та довічні ув'язнення.
Скоро вам нікого буде обмінювати".

В тему

Акції "RememberOlenivka" та "FreeAzovstalDefenders", присвячені 2-й річниці жахливого теракту в Оленівці, у вихідні дні пройшли також у Києві, де відкрили виставку "ОЛЕНІВКА: квінтесенція жорстокості", підготовлену у співпраці з Національним музеєм Революції Гідності, у Хмельницькому, Охтирці, Чернігові, Павлограді, Умані, Коростишиві, Кролівці, Овручі, Кривому Розі, Вінниці, Чернівцях, Полтаві, Рівному, Миколаєві, Дніпрі, Кременчуці,Івано-Франківську, Одесі, Білій Церкві і Львові.

Фото В'ячеслава Твердохліба та з фейсбук-сторінки ліцею "Захисник"