З російської неволі визволені політичні бранці Кремля та незаконно засуджені українці
У День Конституції України завершився 53-й обмін, який розпочався 25 червня з визволення 90 pахисників. До України вдалося повернути ще 10 цивільних громадян, які були незаконно затримані на окупованих територіях України, а також в Білорусі. Про це повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
Серед звільнених - священники Української греко-католицької церкви Іван Левицький та Богдан Гелета, які були затримані окупаційною владою у Бердянську в листопаді 2022 року.
"Отці залишились у тимчасово окупованому Бердянську та до останнього були зі своєю церквою та прихожанами. Допомагали, рятували, захищали бердянців. Росіяни викрали священнослужителів ще 16 листопада 2022-го року. Їх звинуватили в тому, що буцімто вони переховували в храмі зброю та вели підривну діяльність у Бердянську."
Питання про їх звільнення піднімалось на різних рівнях, до процесу долучився і Папа Римський Франциск. Українська Греко-Католицька церква, українські та міжнародні правозахисники. Україна постійно включала їх у списки на обмін, але рашисти не погоджувались. Нарешті наші героїчні земляки повернулись в Україну", - зазначає "Бердянськ сьогодні".
Україні також вдалося повернути незаконно засудженого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, активіста та журналіста Нарімана Джеляла. Він був затриманий російськими силовиками в Криму ще у вересні 2021 року та незаконно засуджений окупаційним судом до 17 років позбавлення волі.
Додому повертається мистецтвознавиця та наукова співробітниця Горлівського художнього музею Олена Пєх, яку окупанти з 2018 року тримали в ув'язненні.
Ще один політичний бранець - Валерій Матюшенко був затриманий окупаційними військами на Донеччині ще у липні 2017 року, згодом незаконно ув’язнений до 10 років позбавлення волі.
Україні також вдалося повернути декількох цивільних громадян, незаконно затриманих та засуджених в Білорусі. Серед звільнених, зокрема, Микола Швець, якого білоруська влада звинуватила у підриві російського військового літака далекого радіолокаційного виявлення А-50 на аеродромі в Мачулищах.
"Звільнення цивільних українців відбулося за посередництва Святого Престолу.
Всього в рамках 53-го обміну вдалося повернути додому 100 українських громадян. Загалом з російської неволі вже звільнено 3310 українців", - зазначає Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.