Євген Компанійченко свій день народження відзначив черговою виставкою у фотоклубі "Запоріжжя"

Творчість Євгена Кома (це творчий псевдонім митця) добре знайома любителям фотографії - його світлини неодноразово займали призові місця на міжнародних фотоконкурсах, у тому числі найпрестижніших, у Виставковій залі обласної організації НСФХУ неодноразово проводилися виставки робіт знаного фотомитця.

Як правило, вони влаштовувалися з нагоди дня народження Євгена. На виставках зазвичай були і епатажні світлини, якими славиться Ком.

Цього разу автор вирішив обійтися без епатажу, показавши, за його словами, нетуристичну Францію.

"Давня мрія побувати у Франції здійснилася у 2022 році завдяки запрошенню взяти участь у колективній виставці українських фотохудожників "Ідентичність, аспекти сучасної української фотографії" у Страсбурзі.

Перебування затяглося на півтора роки. Воно було заповнене відвідинами багатьох міст та, звичайно, Парижа. Усі вони вражали величчю та красою старовинної архітектури, навіть відомий цвинтар Пер-Лашез так і не вдалося обійти за три візити.

У кожному місті височів свій Нотр-Дам, кругом маса галерей і ресторанчиків на кожному кроці. Париж найбільше вразив кількістю художніх музеїв, починаючи від знаменитого Лувру та центру Помпіду. Але на цій виставці найбільше хотілося показати повсякденне життя французів, розведене незліченною кількістю мігрантів.

Самі французи більше часу приділяють веселому спілкуванню у вуличних кафе, не надто звертаючи увагу на фотокамери і смартфони цікавих перехожих.

Для стріт фотографів тут багато фотогенічних локацій, ось тільки моє улюблене ранкове (та й вечірнє) освітлення упіймати було неможливо, бо не вдавалося приїхати до місця на світанку. Тому вся надія була на цікаву ситуацію і вдалу композицію.

Виставка в основному складається зі стріт фотографій, що фіксують життя на звичайнісіньких вулицях як у Парижі, так і в інших містах Франції. Зі всієї метушні вуличного життя погляд чіпляли в основному події, що хвилюють естетичні почуття. Це вдала композиція, світло, ракурс, виразні персонажі з не менш виразною поставою і жестами", - так про суть виставки говорить Євген Компанійченко.

За словами фотохудожника, зазвичай він через образ знятого моменту втілює якісь філософські, соціальні та сатиричні ідеї, але в чужій країні поглинає та дивує буквально все, що раніше слугувало інструментом для творчих задумів.

"Дуже важко автору відмовитися від бажання висловити своє ставлення до тих чи інших подій, але дана експозиція свідомо очищена від явного суб'єктивного забарвлення", - зазначає Ком.

На відкритті виставки Євген розповів, що коли був у Франції, то знімав "більше для себе, не особливо плекаючи ілюзії, що це буде комусь цікаво".

- Більше займався професійними напрацюваннями, щоб не забути. Війна перервала цей процес в Україні, було неможливо знімати. А у Франції знімав для себе. Тут менш за все займаєшся творчим "випендрьожем", тому що перебуваючи в іншій країні ти повинен відсторонитися від свого авторства. Все і так доволі екзотично навколо тебе", - поділився Ком.

До речі, цей творчий псевдонім з'явився, як зізнавався Євген, через лінощі. На початку 1990-х йому треба було намалювати афішу власної виставки. А у прізвищі 13 букв! Євгену було ліньки їх усі писати, він взяв та й скоротив своє прізвище до трьох букв. Так і з'явився Ком.

А голова обласної організації Національної спілки фотохудожників України, беззмінний багаторічний керівник фотоклубу "Запоріжжя" Олег Бурбовський на відкритті називав Компанійченка ще й КоКо.

У цього прізвиська також є своя історія. У фотоклубі була персональна виставка Євгена на тему гумору. Він пожартував і залишив у своєму прізвищі два склади - перший і останній. Вийшло КоКо.

"Женя Компанійченко - наш метр, фотохудожник з великим ім'ям, він учасник і переможець понад 300 виставок, - нагадав Олег Олександрович. - Родзинкою цієї виставки є власний погляд Жені КоКо на Францію. У кожній світлині є почуття миттєвості, почуття події.

У будь-якій ситуації він вчасно натискає на кнопку фотоапарата. І це видно на його роботах.

Хочу зазначити, що Женя досяг успіху у класичній фотографії, його серйозні роботи відмічені золотими медалями на фотовиставках і конкурсах".

Олег Бурбовський розповів, що на нещодавній міжнародній виставці "Покрова", у якій брали участь фотомитці з 16 країн, Євген Компанійченко отримав срібну медаль. Свої роботи на виставку представили також запоріжці Валерій Кошеленко і Тетяна Аверіна. Десь у другій половині листопада, після закінчення персоналки Євгена Кома, міжнародна фотовиставка "Покрова" завітає до Запоріжжя.

Євген Компанійченко народився в Австрії, у місті Кремс, виріс у Криму, в Євпаторії. Але визнання як фотомайстер, у тому числі і світове, як переможець міжнародних фотоконкурсів, здобув після переїзду в 1977 році в наше місто, як член фотоклубу "Запоріжжя".

До речі, вступ у 1978 році у фотоклуб, який свого часу зробив Запоріжжя практично столицею фотомистецтва, оскільки багато фотохудожників займали призові місця на різноманітних всесоюзних і міжнародних конкурсах, вважає головною подією у творчому житті.

Зараз Євген Ком, так би мовити, "запорізько-одеський" фотомитець: у місті біля моря, яке ворог дуже часто обстрілює, він придбав у 2022 році квартиру. Там, певно, буде продовжувати серію своїх пляжних знімків, які шокували свого часу своєю епатажністю.

Але персональні виставки до дня народження планує і надалі проводити саме у Запоріжжі, де проходило неймовірними темпами його зростання як професіонального фотохудожника зі своїм оригінальним поглядом на оточуючий нас світ. Зокрема, і ювілейну - у наступному році фотомайстру виповниться 80!

Приходьте!

Виставка "Франція" Євгена Кома працюватиме у фотоклубі орієнтовно два тижні.

Виставкова зала Національної Спілки фотохудожників України або фотоклуб (просп. Соборний, 159, зупинка "Вулиця Миру") працює з вівторка по п'ятницю, з 10.00 до 17.00.

Фото авторки і Валерія Кємєнова