4 липня на малій сцені Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Магара відбулася прем’єра драмедії-паралелі “Дар”.
Вона проходила з аншлагом — квитки у залі на 37 місць розкупили дуже швидко. Це була перша (і єдина) вистава, зіграна у камерній залі у 96 театральному сезоні, який завершився 29 червня ще однією прем’єрою — комедією “П’ятниця 13”.
На здачі вистави "Дар" художній раді, яка проходила напередодні прем'єрного показу, також вільних місць не було: після підсумкової пресконференції на перегляд запросили не тільки журналістів, а й гостей. Нову роботу колег прийшли подивитися і актори.
«Драматизм і зворушливість, іронія і гумор, містика й оригінальна музика – у цій виставі є все, щоб зацікавити і надихнути. А ще є незвичайний сюжет, невимовно щирі акторські роботи й інтимна атмосфера малої сцени, яка дозволяє побачити кожен погляд і мікрожест, вловити кожну емоцію та думку.
Тож, про сюжет. Коли все в житті йде шкереберть, Дарка – акторка-студентка – вирішує кинути професію, кинути все. Але раптом до неї потрапляють полотна Катерини Білокур. І від цієї миті починаються дивні містичні події: ці картини буквально оживають перед очима дівчини, а сама Катерина приходить із паралельного світу і ніби втілюється в Дарку. Проживаючи нелегку долю знаменитої художниці, Дарка добряче переосмислює і власне життя», - так прем“єра анонсується на сайті театру.
Перед початком вистави виступила режисерка-постановниця – Олеся Плохоткіна. Вона пояснила глядачам суть постановки, яку можна вважати моновиставою, адже головна героїня — Дара (актриса Поліна Чувашова) майже весь час знаходиться на сцені одна. І лише зовсім на короткий проміжок часу на сцені з’являється Катерина (Анна Петрушина).
А ще глядачі чують голоси матері й батька знаменитої художниці (Олеся Плохоткіна і Костянтин Шадрін).
«Це вистава про дар, який кожному особисто дарує Господь. І цей дар з нами живе, ми і є той дар. І не можна нам ніколи його від себе відокремлювати, відкидати, відмовлятися. Бо він все одно проявиться, все одно приведе туди, де ми будемо його викокористовувати. Кожен, якщо зануриться в себе, зможе собі відповісти — який у мене дар. У кожного є свій дар, свій розвиток, своє життя. І дай бог, щоб це життя було тільки в радість. І в перемогу, - зазначила Олеся Плохоткіна.
Постановка, яка триває 1 годину 10 хвилин, пролетіла як одна мить, завдяки гарній і емоційно насиченій грі головної героїні.
Чому для п'єси обрали саме особистість Катерини Білокур?
"Це одна з тих мисткинь, які мене завжди вражали, - розповіла
Ми одразу відмовились від відомої акторки, тому, що це б було дуже прямо. Письменниця - теж ні, бо я письменниця. І коли ми обдумували, то якось у нас в один голос виникла Катерина Білокур, вона нас з різних ракурсів обох цікавила. І тоді ми почали це розвивати.
Коли писала "Дар", перечитувала біографію Катерину Білокур. Читала те, що є в інтернеті, знайшла книжку про неї. Потім навіть придбала книгу. І навіть їздила на її виставку в Київ. Перечитувала декілька біографій різних авторів. Там є різні нюанси щодо її коханого, є різні нюанси біографічні. Ті моменти, які звучать у п'єсі, взяті з джерел. Звісно, з фантазією, бо це театр, а не просто голі факти".
- Актрису на роль Катерини Білокур обирали за схожістю на художниці?
"Ні. Але потім ми зрозуміли, що якась схожість є, хоча в Ані ніжніше обличчя. Більше думали про те, щоб дівчатам склався дует, щоб їм було комфортно і цікаво разом працювати. Бо Мала сцена - це дуже інтимна атмосфера, треба, щоб людям працювалося разом".
96-й театральний сезон був надзвичайно насиченим плідним для театру. Про головні досягнення на підсумковій пресконференції журналістам розповіли директорка-художня керівниця театру Наталія Власова, головна балетмейстерка, заслужена артистка України Тетяна Астаф’єва, художниця-постановниця Віталія Білик, режисер-постановник, заслужений діяч мистецтв України Віктор Попов, режисерка-постановниця Олеся Плохоткіна і керівник музичної частини В’ячеслав Тодика
Такого в його історії точно не було: 9 прем’єр, 4 поновлення вистав, поповнення творчого колективу, гастролі, ребрендинг, початок оновлення матеріально-технічної бази, відновлення роботи малої сцени, дві найвищі нагороди ХХХ Фестивалю-конкурсу на найвищу театральну нагороду Придніпров’я “Січеславна-2025”.
“Усвідомлюючи надважливе завдання театру в час війни, прагнемо зібрати найкращі сили та спрямувати їх на розвиток мистецтва і суспільства. Театр мотивує, надихає, дає емоційне перезавантаження, допомагає осмислити складні питання, відпочити від постійного стресу», - зазначила Наталія Власова, для якої це був перший сезон на посаді керівниці театру імені Магара.
Нагадаю, 10 років пані Наталія очолювала управління спорту та молоді Запорізької ОДА і її прихід рік тому у головний театр Запорізької області у театральних колах був сприйнятий неоднозначно.
Але хто Наталію Федорівну знав ближче, був впевнений, що у театрі точно будуть позитивні зміни, оскільки вона гарний менеджер, до того ж ще й творча людина з дипломом працівника культури. І вони виявилися праві на усі 100 відсотків!
Спочатку Наталія Власова була призначена заступником директора, а через два місяці вона очолила театр. Досягнення не забарилися!
У театр імені Магара потягнулися глядачі, про його вистави заговорили у Запоріжжі. Ні, у найстарішому запорізькому театрі і раніше були прем’єри, але вони були нечасті і, я б сказала, не гучні.
Більш гучними у різні роки були, на мою думку, скандали, пов’язані, зокрема, зі звільненням через скорочення посади художнього керівника Віталія Денисенка, з конкурсом на посаду директора, яку виграв покійний нині Володимир Панькін, зі звільненням режисера-постановника, заслуженого діяча мистецтв України Віктора Попова, завліта Наталії Ігнатьєвої, акторки і режисерки Олесі Плохоткіної.
Варто віддати належне Наталії Власовій — з її приходом в театрі на постійній основі вже працюють Наталія Ігнатьєва і Олеся Плохоткіна, ставить прем’єри і оновлює вистави Віктор Попов, проводить репетиції прем’єрної вистави по повісті Ольги Кобилянської “У неділю рано зілля копала” директор-художній керівник Дніпропетровського академічного обласного українського молодіжного театру, заслужений діяч мистецтв України Віталій Денисенко.
Про те, що театральний сезон був успішним, говорять цифри: із серпня 2024 по липень 2025 року пройшло 214 вистав, які переглянуло понад 45 тисяч глядачів. Серед них на безоплатній основі – 2,5 тис. ветеранів, військових, людей з інвалідністю та майже 6,5 тис. – вимушених переселенців.
“На літо театр не припиняє роботи: в репетиціях – дві постановки, які готуємо на новий сезон”, - розповіла Наталія Власова.
У виступах інших спікерів неодноразово звучали слова подяки на адресу Наталії Власової. І вона їх точно заслужила, бо творче життя у театрі з приходом нової керівниці стало бурхливим і яскравим. Закінчилася пресконференція врученням подяк за активну співпрацю представникам влади, освітянам і журналістам.
Ще головні досягнення у театральному сезоні
Проведення ребрендингу
На відкритті сезону у театрі презентували новий логотип, оновили дизайн сайту, друкованої продукції — афіш, програмок, виготовили новий банер.
Відновлення роботи художньої ради
Художньої ради не було в теавтрі майже 6 років. На засіданнях члени художньої ради визначають пріоритетні напрямки роботи театру, вибудовують основні напрямки, обговорюють репертуарний план.
Оновлення творчого складу
На початку сезону зі 127 штатних одиниць творчого колективу фактично залишилися 70. Щоб театр запрацював, треба було поповнити колектив “свіжою кров’ю”, молодими кадрами. Така робота проводилася шляхом конкурсного выдбору.
Від початку сезону до сьогодні колектив поповнили 37 людей. Зокрема, це:
- Сергій Пелюк, заслужений працівник культури України, заступник директора
- Ольга Беженарь, заслужена артистка України, бандуристка
- Віктор Попов, заслужений діяч мистецтв України, режисер-постановник
- Олеся Плохоткіна, режисерка-постановниця
- Наталія Ігнатьєва, керівниця літературно-драматургічної частини (робота цього підрозділу була відновлена шляхом внесення змін в штатний розпис).
Прийшли працювати в театр артисти драми, балету, оркестру, працівники цехів. Сьогодні в складі театру: 4 народних артисти, 8 заслужених, 3 заслужених працівники культури та 1 заслужений діяч мистецтв України.
- З початку повномасштабної війни 15 чоловіків були мобілізовані. Один після демобілізації повернувся до праці, один був змушений звільнитися через суттєву втрату здоров’я на війні.
- На жаль, театр має втрату – у навчальному центрі через проблеми з серцем помер скрипаль Анатолій Собакарь, якого мобілізували до лав ЗСУ.
Відзначення Дня театру
До Міжнародного дня театру були оновлені фоє: на першому поверсі розмістили банер із новим логотипом, а на другому – оновлену фотогалерею. Фотохудожники Валерій Кошеленко, Ліана Краснопольська працювали для театру безкоштовно.
Головною подією дня стала прем’єра «TANGO cover versions».
Хвилюючою подією стало привітання з професійним святом ветеранів – артистів і співробітників, які віддали театру імені Магара понад 50 років.
Цього дня актрисі театру Наталії Зубик було присвоєно звання «Заслуженої артистки України».
Поновлено роботу над музеєм театру: на початку сезону були встановлені меморіальні таблички на честь народних артистів Олександра Гапона, Івана Смолія та Владілена Попудренка.
За словами Наталії Власової, ця робота буде продовжена. Планується також створити простір пам’яті, в якому буде представлена «історія театру в особах», розповідатиметься про видатних акторів.
НСТДУ та «Січеславна-2025»
Цього сезону у театрі відродили діяльність первинного осередку Національної спілки театральних діячів, його очолила заслужена артистка України Наталія Зубик. А керівниця театру Наталія Власова була обрана заступником голови Дніпропетровського міжобласного відділення НСТДУ по Запоріжжю.
Завдяки роботі СТД театр вже долучився до кількох читецьких конкурсів і вже має прекрасні результати!. Молоді артистки Діана Арзамаскова та Софія Кобрісова привезли дипломи зі Всеукраїнського конкурсу читців імені Лесі Українки, а Ольга Грищенко здобула Гран-прі конкурсу читців імені Ніни Логвінової «Новий театр». Артисток до конкурсів готувала Олеся Плохоткіна.
Основне з головних досягнень сезону — успіх на ХХХ Фестивалі-конкурсі на найвищу театральну нагороду Придніпров’я «Січеславна–2025». Театр представив дві свої прем’єри останніх років - «Людожерчик» та «Тіні забутих предків» .
Композитор, диригент, керівник музичної частини театру В'ячеслав Тодика здобув Диплом переможця в номінації "Найкраща робота композитора" за виставу "Тіні забутих предків", а провідний актор Костянтин Шадрін одержав Диплом переможця у номінації "Найкраща чоловіча роль" за роль Людожерчика в однойменній виставі.
Гастролі
Вперше після пандемії COVID і початку великої війни, тобто вперше за 5 років театр виїхав на гастролі. Показали вистави «Пан Коцький» та «Джаз та дівчата» в Кам’янському. Зібрали дуже гарні зали, чудові відгуки. Театр імені Лесі Українки з Кам’янського також гастролює у нас.
Діяльність під час війни
Як розповіла Наталія Власова, у театрі не припиняється волонтерська діяльність. Співробітники плетуть маскувальні сітки та кікімори, колектив постійно допомагає колегам, які служать у лавах ЗСУ.
Творчі працівники театру регулярно показують виїзні програми для військових у шпиталях та на реабілітації.
Щодня о 9.00 магарівці вшановують хвилиною мовчання пам’ять загиблих у російсько-українській війні. На центральному вході театру артист оркестру виконує гімн України. Перехожі в цей час зупиняються, а ті, які сидять на зупинці, встають, кладуть руку на серце. Машини поки що не зупиняються, водії, напевне, не чують. "Я вважаю, що кожного ранку ми маємо вшановувати усіх, хто віддав найцінніше — своє життя", - зазначає Наталія Власова.
Коротко про плани
“Плануємо відкрити сезон 27 вересня прем’єрою «У неділю рано зілля копала» О.Кобилянської, режисер - заслужений діяч мистецтв України Віталій Денисенко, який також має пряме відношення до театру імені Магара, він тут працював (актором і художнім керівником. - Авт.). Ми його запросили і він погодився”, - поділилася Наталія Власова.
За її словами, «обрали цю повість Кобилянської для інсценізації та постановки як одну зі знакових для театру».
«У 1955 році її ставив Володимир Герасимович Магар. Цього року, 5 липня, виповнюється 125 років із дня народження В.Г.Магара, тож наша майбутня вистава – присвята цій події. Ми щасливі, що ця робота буде в нашому репертуарі», - зазначила керівниця театру.
А ще одна прем’єра запланована до відкриття театрального сезону - 29 серпня у театрі презентуватимуть виставу «Шлях додому», автор Ігор Тур, режисер-постановник Андрій Луценко, який працює в Маріупольському театрі.
“Це про наші події сьогодення, це та робота, з якою ми маємо потім об’їхати Україну і плануємо, що гастролі будуть і по Європі.
Взимку плануємо прем’єру музичної казки для дітей «Дюймовочка», дуже прошу Віктора Васильовича, бо знаю, що в нього є свій підхід, своє бачення і тому буде цікаво.
У 97-му театральному сезоні плануємо гастролі, і вже домовлено, до Кам’янського, Дніпра (восени) та до Луцька (в лютому 2026 року).
Сподіваємося, в новому сезоні вдасться частково оновити матеріально-технічну базу. Ми вже трошки розпочали — зокрема, оновили студію звукозапису, купили нові мікрофони для артистів. Дуже треба оновити дороговартісну апаратуру. Зокрема, придбати новий пульт для освітлювального цеху (кошти заплановано з обласного бюджету)», - розповіла Наталія Власова.
Треба також завершити оновлення паркету у фоє та поставити вікна, що були вибиті у 2023 році вибуховою хвилею від російської ракети. Таким чином, у театрі з’явиться оновлена площадка — фоє другого поверху, де 9 березня театралізованим дійством «Шевченко. Про сьогодні» (Н.Ігнатьєва, режисерка Олеся Плохоткіна) відкрили Поетичний театр.
Прем’єри і оновлені вистави
2024 рік
- 11 жовтня – поновлення, «Гетьман Мазепа» Б.Лепкого, інсценізація Є.Головатюка (відповідальна за поновлення народна артистка України О. Туріянська)
- 22 листопада – поновлення, «Тев’є-молочник» за Шолом-Алейхемом (режисер - заслужений діяч мистецтв України В. Попов)
- 29 листопада – прем’єра, театралізований концерт «Музика вільних»(керівник проєкту - заслужений працівник культури України С. Пелюк)
- 6 грудня – поновлення, музична казка «Пан Коцький» Н.Ігнатьєвої (режисер - В. Попов)
- 27 грудня – прем’єра, святкова програма на Хортиці «Різдвяні мрії» Н.Ігнатьєвої (режисерка О. Плохоткіна)
2025 рік:
- 30 січня – творчий вечір заслуженої артистки України Ольги Беженарь до 25-річчя творчої діяльності (сценарій – Н.Ігнатьєва, режисерка О. Плохоткіна)
- 9 березня – відкриття Поетичного театру, театралізоване дійство «Шевченко. Про сьогодні» Н.Ігнатьєвої (режисерка — О. Плохоткіна)
- 27 березня – прем’єра, танцювальне шоу «TANGO cover versions» (автори сценарію та режисерки Т. Лещова, заслужена артистка України Т. Астаф’єва)
- 25 квітня – прем’єра, драма «Неможливість» за п’єсою К.Чапека «Мати» (режисер — В. Попов)
- 1 червня – поновлення, музична казка «Котигорошко» Н.Ігнатьєвої (режисерка - О.Плохоткіна)
- 13 червня – прем’єра, комедія «П’ятниця, 13» Ж.-П.Мартінеса (режисер А. Меженін, Дніпро).
- 27 червня – прем’єра, музичний комплімент «Казино “VA-BANK” (автор ідеї та соліст - заслужений працівник культури України С. Пелюк, постановник - заслужений діяч мистецтв України В. Попов)
- 4 липня – прем’єра на малій сцені, драмедія-паралель «Дар» Н.Ігнатьєвої (режисерка О. Плохоткіна).