У Запоріжжі заступник начальника ГУНП в Запорізькій області Павло Карабута провів брифінг з питань декларування зброї та боєприпасів
З 25 листопада в Україні вступив у дію Закон України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю.
У подальшому Міністерство внутрішніх справ видало три відомчі накази, які регламентують порядок декларування, порядок обліку і зберігання і порядок перевезення.
Закон надає можливість задекларувати зброю громадянам, які під час повномасштабного вторгнення виявили бажання взяти участь у відсічі агресору, але з будь-яких причин не змогли приєднатися до Сил безпеки та оборони та які здобули чи знайшли зброю.
Протягом місяця людина може звернутися до поліції і задекларувати зброю та боєприпаси до неї. Протягом воєнного стану таку зброю можна залишити собі, а через 90 діб після завершення воєнного стану — треба здати її правоохоронцям.
Найбільше зброї, за даними начальника Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України В'ячеслава Савченка, за цей період задекларовано в Запорізькій, Київській та Харківській областях.
Всього в підрозділах Нацполіції українці задекларували 300 одиниць вогнепальної зброї та 10 тисяч боєприпасів. Крім того, громадяни здали 17 одиниць вогнепальної зброї та 3000 боєприпасів.
Як повідомив на брифінгу в офіційному центрі при Запорізькій ОВА заступник начальника ГУНП Павло Карабута, станом на ранок 5 грудня до поліції звернулись 57 громадян, які задекларували 53 одиниці зброї (в т.ч 40 бойових автоматів, 3 гвинтівки, 3 пістолета і 4 гладкоствольні рушниці) та 4400 боєприпасів до неї. Крім того, 4 одиниці здано добровільно, що також передбачено Законом.
Павло Карабута розповів про алгоритм декларування зброї та боєприпасів, пояснив основну мету проведення процедури та закликав усіх громадян, хто має в користуванні незареєстровану зброю, долучитись до кампанії та звертатись до органів поліції.
"Головна мета декларування зброї – безпека громадян та дотримання законодавства. Тож протягом воєнного стану її можна залишити собі, а після завершення впродовж 90 діб здати правоохоронцям. Дозвіл на таку зброю не потрібен, треба лише звернутися до найближчого підрозділу поліції, де буде проведена перевірка і видано відповідний документ, що підтверджує декларування цієї зброї, - зазначив Павло Карабута.
Щоб задекларувати незареєстровану зброю, треба повідомити про своє бажання на лінію 102. Оператор з’ясує, як це вам зручніше зробити. У разі неможливості, з різних причин, прибути у відділення поліції мобільна група може приїхати до заявника (головне, щоб зброя знаходилася у нього) і задекларувати зброю.
До речі, якщо ви хочете задекларувати не тільки автомат, а й боєприпаси до нього, то вони повинні бути відповідного калібру. Наприклад, до автомату Калашникова 5,45-мм патрони такого ж калібру задекларують, а от патрони калібру 7,62-мм доведеться здати, вони підлягають вилученню.
Процедура декларування, за словами Павла Карабути, займає 10-15 хвилин. Після неї зброю заборонено передавати стороннім особам. За порушення правил зберігання і носіння зброї передбачено покарання у вигляді її вилучення.
Важливий нюанс: якщо зброя знаходиться в розшуку, поліцейські її вилучать. Така ж доля чекає зброю у разі, якщо номер на ній відсутній або знищений.
Після декларування треба придбати страховий поліс, середня його вартість — 105 грн.
Хто може декларувати незареєстровану зброю
Таке право мають усі без винятку громадяни, які досягли 21-річного віку. І не тільки громадяни України, а й іноземці, особи без громадянства, які перебувають в країні на законних підставах.
Яку зброю треба декларувати
Будь-який вид стрілецької зброї, окрім гранатометів, мінометів, гранат, систем артилерійського озброєння тощо.
Кому не надається дозвіл на декларування
- Особам, які отримали підозру за вчинення особливо тяжких злочинів — збройного розбійного нападу, вбивства, нанесення тяжких тілесних пошкоджень.
- Особам, які знаходяться у офіційно оголошеному розшуку
- Особам, які протягом року притягалися до відповідальності за домашнє насильство.
Правила перевезення незареєстрованої зброї
- До територіального відділення поліції або поліцейського офіцера громади зброю треба перевозити скритно — у спеціальному кейсі, сумці або загорнувши її у простирадло чи мішковину.
- У відкритий спосіб її можна перевозити тільки біля лінії бойового зіткнення.
- Вдома для її зберігання повинен бути сейф.
Які треба мати документи