Представники громад з Чернівецької, Рівненської, Львівської, Київської, Черкаської та Кіровоградської областей побачили на власні очі, як живе прифронтова Запорізька область.

Це була зустріч друзів і партнерів, яких об’єднав загальнонаціональний проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади», ініційований Міністерством розвитку громад та територій України.

Його основна мета – згуртування громад для підтримки й відновлення територій, що постраждали від війни. Проєкт є не лише відповіддю на виклики війни, а й важливим кроком для побудови згуртованої та стійкої країни.

До проєкту долучаються громади-форпости, розміщені на відстані до 100 км від лінії бойового зіткнення або кордону росії, і громади-партнери, які вважаються тиловими.

Про життя прифронтових міст та сіл розповіли керівники Біленьківської, Комишуваської, Таврійської, Гуляйпільської та Воздвижівської громад.

Всього у Запорізькій області до платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» вже доєдналися 8 громад, які створили 9 партнерських пар (Василівській виявили бажання допомогти відразу дві громади).

Підсумки візиту на прифронтові території, а також перспективи співробітництва представники громад обговорили на зустрічі, яку відкрив голова Запорізької ОДА Іван Федоров.

"Проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» – точно не про гроші. Він – про взаємопідтримку, про учнівські програми, спортивні змагання, культурний обмін між нашими громадами. І це вкрай важливо. Наша головна задача – об’єднати громади, об’єднати людей. Хотілося, щоб дата підписання меморандумів про співпрацю стала початком великої роботи і великої дружби між громадами", – підкреслив Іван Федоров.

Про перспективи розвитку національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» розповів заступник міністра розвитку громад та територій Олексій Рябикін, який підключився до заходу на платформі ZOOM.

А про установчі засади проєкту присутніх поінформувала його керівниця Мар’яна Томин. Проєкт, він діє кілька місяців, вже об’єднав 111 громад, які підписали 55 меморандумів про співпрацю.

"Наступний етап проєкту – пошук партнерів для ще 150 громад-форпостів. Форпости – це громади, що знаходяться на відстані до 100 км від лінії фронту або від кордону з рф. Громади-партнери – це громади, які знаходяться в центральних та тилових регіонах України і можуть допомагати громадам-форпостам. Наш проєкт передбачає три напрямки – гуманітарна допомога, соціокультурні проєкти та відбудова. Він – про об’єднання українців, єднання громад і єднання всієї України", – підсумувала керівниця національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Мар’яна Томин.

Серед активних учасників заходу був Комишуваський селищний голова Юрій Карапетян. Меморандум про співробітництво між Комишуваською селищною громадою Запорізького району Запорізької області та Борщагівською сільською територіальною громадою Бучанського району Київської області у рамках проєкту був підписаний 11 грудня 2024 року.

Підтримка від громади-партнера - це: перерахування 5 млн грн на оздоровлення дітей, включаючи організацію «табірного» навчання; будівництво укриття для місцевої амбулаторії; надання комунальної техніки та створення ремонтної бригади для ліквідації наслідків обстрілів.

"Ми узгодили план співпраці, - розповів «Новинам Оріхова» Юрій Карапетян. - На сьогоднішній день пріоритетом обрано відпочинок дітей, громада-партнер нам у цьому допоможе. Уже перерахована досить велика сума — 5 млн гривень, що дозволить нам відправити на відпочинок більше 400 дітей. Найближчим часом буде підписано договір з надавачем послуг і діти поїдуть на відпочинок.

Що важливо — діти поїдуть класами! З однокласниками, з класними керівниками. Діти матимуть можливість поспілкуватися між собою. Зазначу, що, наприклад, у початкових класах є учні, які не бачили один одного з початку навчання. Тому, вважаю, це дуже важливо — відправити дітей на відпочинок в безпечне місце на Західну Україну.

Партнера Комишуваської селищної громади — Борщагівську сільську територіальну громаду на зустрічі представляв перший заступник сільського голови з питань забезпечення роботи сільської ради Олександр Головко.

“Сьогодні громади, які є успішними і живуть на більш-менш мирних територіях, де менше літає всякого залізяччя, мають підставляти плече прифронтовим громадам, намагатися бути для них підтримкою. Тому ми і вирішили взяти участь у цьому проєкті.

Сьогодні питання не про гроші, сьогодні питання про людей і, зокрема, про дітей. До нас звернулася і попросила допомогти Комишуваська громада. Відмовити було б блюзнірством!

На сьогодні є велика потреба допомоги у навчанні діток. Для нас це головне — навчання дітей, адже вони наше майбутнє. Ми запропонували депутатам сільської ради виділити кошти на придбання путівок, щоб діти з прифронтової громади їхали класами і навчалися. Вони підтримали цю пропозицію. Від вибухів трохи відпочинуть 450 учнів.

Сьогодні я ознайомився з колективом і роботою, яка проводиться в громаді. Приїду, розповім нашим жителям. І сусіднім громадам — може, ще хтось захоче під’єднатися. Головне — закріпити наші відносини. Після війни, впевнений, вони будуть ще міцнішими", - зазначив "Новинам Оріхова" Олександр Головко.

Про співробітництво громад Олександр Головко і Юрій Карапетян також розповіли під час брифінгу для запорізьких ЗМІ.

А вже після його закінчення  Юрій Карапетян і Олександр Головко обмінялися подарунками.

Голова Комишуваської громади також передав за надану допомогу Подяки Борщагівській сільській раді та її голові Олесю Кудрику, з яким у Києві, після закінчення заходу до Дня Соборності України, мав змогу неформально поспілкуватися і домовитися про співпрацю.

.

Партнери у рамках проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади»

  • Запорізька міська громада – Чернівецька міська громада;
  • Василівська міська громада – Хотинська громада Чернівецької області і Новояворівська громада Львівської області;
  • Комишуваська селищна громада – Борщагівська сільська громада Київської області;
  • Таврійська сільська громада – Петрівська сільська громада Кіровоградської області;
  • Гуляйпільська міська громада – Горішньоплавнівська міська громада Полтавської області;
  • Біленьківська сільська громада – Степанецька сільська громада Черкаської області;
  • Воздвижівська сільська громада – Чорнобаївська селищна громада Черкаської області;
  • Широківська сільська громада – Гощанська селищна громада Рівненської області.