Завдяки роботі Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими за дорученням Президента повертаються додому ще 49 наших громадян.
Як повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, цей обмін особливий, адже вперше за тривалий час вдалося звільнити з полону наших жінок: їх серед звільнених 23.
Зокрема це цивільні українки, яких росіяни затримали та незаконно позбавили волі ще до повномасштабного вторгнення. Вдалося звільнити також жінок, які зазнали негуманного поводження зокрема через примусову участь у так званому "судовому процесі" над захисниками Маріуполя.
Вийшла на волю кримськотатарська активістка Леніє Умерова, захоплена росіянами під час перетину кордону Грузії.
Серед звільнених 23 солдатів та сержантів, 19 офіцерів. Восьмеро - представники ЗСУ (зокрема двоє з ТрО), двоє з Нацполіції, четверо прикордонників, 13 військових моряків, 15 захисників Маріуполя та Азовсталі з Нацгвардії. Решта семеро -- цивільні.
Звільнені оборонці захищали нашу землю на Донецькому, Луганському, Херсонському напрямках.
Додому повертається також Герой України полковник медичної служби Віктор Івчук, який керував військовим шпиталем у Маріуполі в найважчі часи.
Україна висловлює вдячність Об'єднаним Арабським Еміратам за допомогу в організації чергового обміну.
Координаційний штаб також наголошує, що він є єдиним уповноваженим органом, який здійснює всі процеси, пов'язані з перемовинами та поверненням наших Захисниць та Захисників.
Усі звільнені з російського полону пройдуть медичний огляд, отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації, всі належні виплати за весь час перебування в неволі та реінтегруються в суспільство.
Як повідомляє Запорізька обласна військова адміністрація, серед звільнених з полону шестеро із Запорізької області.
"Вже вдома 4 жінки з Бердянського та Пологівського районів (одна з них представниця місцевого самоврядування). Також на Батьківщину повернулися двоє військових з Мелітопольського та Запорізького районів.
Чекаємо вдома кожного українця та українку, які зараз у російській неволі", - зазначається в повідомленні.
Сьогодні повернувся додому Ігор Тітовський із Балабиного - цю приємну новину повідомили в Кушугумській громаді. Він був понад два роки в полоні російських нелюдів і ось нарешті ступив на рідну землю.
Лілія Павріанідіс - бердяночка, служила кухарем у бригаді "Азов". Вона стала однією з 15 полонених азовців, яких сьогодні вперше за тривалий час повернули додому.
"Під час повномасштабної війни дівчина опинилася на комбінаті "Азовсталь" у Маріуполі. Лілія добровільно зголосилася бути кухарем і разом з іншими волонтерами готувала їжу для військових і мирних цивільних жителів, - інформує БердянсЬк Сьогодні/Бердянск Сейчас. - У травні минулого року Лілія разом з іншими 20 військовими з Азовсталі добровільно здалася в полон. Їм обіцяли вихід з метою подальшого обміну. Однак, обіцянки для рф завжди були і залишаються порожнім звуком.
Разом з іншими полоненими дівчину судили у Ростові-на-Дону. Її звинувачували у тому, що вона готувала військовим їжу. На суді вона розповідала, що під час важких боїв з російськими військами розподіл обов'язків змінився.
"На Азовсталі всі допомагали один одному і не дотримувалися одного процесу. Ми працювали до 17 березня. Потім розбили останню кухню. Наш керівник повідомив нам, що командир дав дозвіл на те, щоб жінки покинули Азовсталь", - згадує Лілія.
Раніше вони не могли піти:"Ми не могли самостійно покинути територію, ми б навіть до блокпоста не доїхали живими".
За її словами, ввечері 17 березня її та інших жінок групами вивезли в центр Маріуполя: "Нас було восьмеро, і ми розділилися. Кожна група прийняла власне рішення. Ми вирішили, що нам потрібно знайти блокпост, щоб здатися.
Ми розуміли, що якщо залишимося в місті, то, швидше за все, не виживемо".
Ще двоє уроженок Бердянська та району також служили кухарями в "Азові" та пройшли через ганебний суд у Ростові.
"41-річна Ірина Могітич родом з Бердянська, проживала у місті Урзуф. У неї є 22-річна донька з інвалідністю. У минулому вона працювала в батальйоні "Азов! спочатку як посудомийка, а потім як кухарка. Деталі щодо часу та обставин її затримання залишаються невідомими. Жінку звинувачують у тому, що годувала військовослужбовців, зокрема на підприємстві "Азовсталь" вже під час блокади.
41-річна Альона Бондарчук народилася неподалік Бердянська. Альона спочатку працювала пекаркою у школі, а потім обіймала посаду кухарки в батальйоні "Азов". Російські ЗМІ визнають, що з 2021 року вона вже не працювала у військовому підрозділі й на момент затримання була цивільною особою.
За свідченнями, які були представлені в матеріалах слідства, 6 березня її відвезли на підприємство "Азовсталь", де вона готувала їжу.
Як і Ірину Могітич, Альону Бондарчук звинувачують у тому, що годувала військових на Азовстальі вже під час блокади", - повідомляє БердянсЬк Сьогодні/Бердянск Сейчас.
З початку повномасштабного вторгнення росії звільнено 3569 людей.