Останнім часом у Запорізькій області ворог активізував обстріли населених пунктів поблизу лінії бойового зіткнення, а також штурмові дії по усій лінії бойового зіткнення.

А це значить, що питання евакуації мешканців прифронтових громад у безпечні місця стало знову актуальним. У пріоритеті — сім’ї з дітьми, літні та маломобільні люди.

Евакуація з району ведення бойових дій триває з початку повномасштабної війни, поліцейські вивозили людей з Оріхівської та Гуляйпільської міських громад, Степногірської селищної, Воздвижівської та Преображенської сільських ТГ.  За один раз вивозять 3-5 людей, якщо це сім’ї з дітьми, або 1-2, якщо проходить евакуація літніх людей.

Для проведення евакуації населення, а також здійснення роз’яснювальної роботи відповідно до наказу начальника ГУНП в Запорізькій області було створено дві евакуаційні групи. З 1 липня минулого року у зв’язку з істотним зниженням бажаючих здійснити виїзд до безпечних районів було прийнято рішення проведення заходів здійснювати силами однієї групи (виїзд здійснюється тричі на тиждень) та за необхідності — силами поліцейських, які здійснюють оперативне обслуговування прифронтових громад Пологівського і Василівського районів.

З початку повномасштабного вторгнення військових рф поліцейські у тісній співпраці з працівниками органів місцевого самоврядування евакуювали 640 громадян, із них 172 – діти та 382 – люди похилого віку.

"З початку цього року було евакуйовано 59 людей, з яких семеро дітей, 36 осіб старшого віку, у тому числі 6 – маломобільних. Зокрема, з території Преображенської громади евакуювали три сім’ї, в яких виховуються 5 дітей. Евакуація проводиться з населених пунктів Пологівського та Василівського районів, які розташовані на відстані до 20 кілометрів від лінії бойового зіткнення. У таких громадах залишаються проживати близько 10,5 тис. громадян,– розповів заступник начальника-начальник відділу дільничних офіцерів УПД ГУНП в Запорізькій області Олександр Кривенко.

Переважно це люди похилого віку, і в цьому є певні труднощі. Літні люди не хочуть покидати рідну домівку і кудись виїжджати. Вони живуть у жахливих умовах — без світла, газу, води. Але на евакуацію погоджуються лише коли ворог остаточно зруйнує домівку

За словами Олександра Кривенка, поліцейські постійно відстежують ситуацію на лінії бойового зіткнення, систематично проводять роз’яснювальну роботу з мешканцями Гуляйполя, Оріхова, Степногірська та інших населених пунктів, які перебувають під постійними ворожими обстрілами. І у разі загострення ситуації докладають зусиль, щоб оперативно евакуювати населення.

"Наприклад, ми та органи місцевого самоврядування відмітили, що збільшилася кількість обстрілів села Омельник Преображенської громади, чого раніше не було. Тому ухвалили рішення інформувати населення. Завдяки цьому було евакуйовано дві сім’ї з дітьми.

А заходи з проведення обов’язкової евакуації з Малої Токмачки розпочалися ще у минулому році — 9 жовтня. Поліцейські вивезли 22 мешканця, ще семеро виїхали самостійно. Наразі у селі проживає 15 людей. При цьому є місця, куди поліцейським неможливо дістатися, оскільки будь-який транспортний засіб знищується. Там живуть 2 особи, – повідомив поліцейський.

Правоохоронці ретельно підбирають час евакуації — щоб не наражати на небезпеку поліцейських і людей, яких вони вивозять. З певних населених пунктів евакуюють на світанку, коли ще не зійшло сонце. Наприклад, так евакуювали з Плавнів, з яких частину шляху довелося долати пішки, використовуючи рельєф місцевості.

Олександр Кривенко розповів також про небезпеку, з якою стикаються групи евакуації.


"Евакуаційні групи двічі були атаковані російськими військами. Двоє поліцейських отримали поранення. У Степногірську група їхала без евакуйованих, дрон атакував коли поліцейські вивозили людей з Гуляйполя. На щастя, прямого влучання не було. Але поліцейський отримав поранення, ушкоджень зазнав автомобіль. Попри небезпеку ми проводимо евакуацію навіть з лінії бойового зіткнення, як от з села Плавні",– зауважив Олександр Кривенко.

У Запоріжжі частину евакуйованих осіб похилого віку доставляють у лікарні, частину — у шелтери, місця в яких знаходить керівництво громад або волонтери. Найбільше проблем — з розміщенням людей, яким потрібен сторонній догляд. Адже спеціалізовані заклади були евакуйовані із Запоріжжя ще на початку великої війни, бо згідно постанови КМУ їх не можна розміщувати ближче 40 км від лінії фронту. А від Запоріжжя відстань, на жаль, менша.

"Ми закликаємо людей евакуюватися з небезпечних районів. Жодне майно чи шмат землі не вартує людського життя. Евакуйованим надається медична та психологічна допомога, місце проживання у шелтерах. Є механізми компенсації за знищене житло. Звісно, вони не зможуть повернути ті статки, які були здобуті протягом років. Але життя – це найбільша цінність, тому закликаємо берегти його, – наголосив Олександр Кривенко.

Подати заявку на евакуацію можна за телефоном 102.

Попри загострення на Запорізькому відтинку фронту і постійні атаки дронів на Запоріжжя, бажаючих переїздити в більш безпечні місця небагато - пільгові евакуаційні рейси до Львова та Хмельницького, які обласна влада регулярно організовує, не заповнені. Як повідомив голова Запорізької ОДА Іван Федоров, за три місяці ними скористалося лише 200 людей.