У Кушугумській громаді тривають заходи з ліквідації нашестя сарани. Мета — локалізація та ліквідація шкідника, що загрожує приватним ділянкам та врожаю.
До усіх бід воєнного часу на території Запорізького району останнім часом додалася ще одна — нашестя сарани. Вперше за десятки років регіон зіштовхнувся з такою кількістю шкідника: хмари комах прийшли з території висохлого Каховського водосховища.
Перші тривожні новини з Кушугумської громади з“явилися тиждень тому. 11 липня у телеграм-каналі Кушугумської селищної ради можна було прочитати інформацію такого змісту: “Шановні мешканці Кушугумської громади! У зв’язку з повідомленнями про виявлення сарани, хочемо запевнити: ситуація перебуває під контролем.
Комісія селищної ради провела обстеження та вивчила ситуацію на місцях.
Спільно з компетентними службами напрацьовується алгоритм реагування, з урахуванням умов воєнного стану та поточних безпекових обмежень.
За результатами спостережень виявлено, що комахи знаходяться в спекотну погоду комахи тимчасово виповзають з очерету і прямують до прилеглих територій, де є городина, волога, шукаючи прохолоду. Після зниження температури — повертаються назад у район Каховського водосховища. Зберігаємо спокій і діємо разом!».
Попри таке заспокійливе повідомлення від місцевої влади, мешканці громади продовжували тривожитися, адже під загрозу потрапив вирощений врожай городини.
14 липня відбулася робоча нарада за участі керівництва Кушугумської селищної ради, фахівців профільних відділів та представників Держпродспоживслужби в Запорізькій області. Під час наради було обговорено ситуацію з нашестям сарани та визначено чіткий план дій.
Було прийнято рішення про те, що 15 липня о 7:00 на території громади розпочнуться заходи з обробки територій несільськогосподарського призначення з метою локалізації та ліквідації шкідника. Керівництво громади звернулося до бджолярів вжити необхідних заходів для убезпечення своїх пасік на період проведення обробки.
“Нагадуємо, що згідно із Законом України «Про захист рослин» (стаття 18), усі громадяни, підприємства, установи та організації мають сприяти збереженню здоров'я рослин. Це включає своєчасне проведення профілактичних та винищувальних заходів щодо боротьби зі шкідниками, хворобами й бур’янами, а також співпрацю з фітосанітарними службами”, - говорилося у повідомленні.
Окреме влада звернулася звернення до аграріїв Кушугумської громади.
"У зв’язку з поширенням сарани на території громади, закликаємо місцевих фермерів та аграріїв не зволікати з проведенням обробки сільськогосподарських угідь.
Рекомендуємо вжити своєчасних профілактичних заходів, аби запобігти проникненню та поширенню шкідника на поля, особливо на посівах, що знаходяться поблизу очеретяних зон та ділянок з підвищеною вологістю.
Задля ефективного контролю ситуації, рекомендуємо використовувати спеціалізовані препарати, дозволені до застосування в Україні, з дотриманням усіх вимог безпеки та інструкцій.
Наголошуємо, що вчасна обробка полів — ключ до збереження врожаю та захисту довкілля, а також внесок у спільну справу захисту громади від загроз.
Дякуємо аграріям за відповідальність, співпрацю та активну участь у збереженні продовольчої безпеки громади!", - говорилося у повідомленні.
Два дні поспіль на території Кушугумської громади проводиться обробка земель несільськогосподарського призначення спеціалізованими препаратами, які використовуються для боротьби зі шкідниками.
Територію обробляли зокрема в осередках поширення шкідника — селищах Малокатеринівка, Кушугум (центр селища і р-н Осетрівки).
Керівництво громади звернулося до мешканців громади з проханням вжити відповідних заходів на власних присадибних ділянках. «Лише спільними зусиллями ми зможемо ефективно подолати цю загрозу! Дякуємо за відповідальність і співпрацю!», - зазначили в селищній раді.
З метою підтримки екологічного балансу та безпеки, для обробки сільськогосподарських угідь мешканцям рекомендували використовувати перевірені й відносно безпечні препарати: Аркіт, Блискавка КЕ, Грінфорд, Дихлор БК, КЕ, Ентіо, Ефорія, Залп КЕ, Іназума, Камітарі, Карейе Зеон, Матч 050, Нірвана.
Сьогодні про перебіг боротьби із сараною журналістам розповіли представники Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області. Про це повідомляє пресслужба Запорізької ОДА.
«Триває війна. Більша частина водосховища залишається недоступною. Саме тому без природного водного бар’єру та сприятливих температурних умов сарана на території активно розмножувалася, а потім рушила у найближчі села.
Першими тривожний сигнал подали органи місцевого самоврядування та жителі Кушугумської громади.
Як розповіла під час брифінгу заступник начальника управління -начальник відділу управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби Людмила Кир’ян, ситуація розвивається стрімко.
– У зв’язку з активізацією сезонної фази розвитку сарани, виявлено осередок єгипетської сарани на території Кушугумської територіальної громади Запорізького району чисельністю 40–50 екземплярів на метр квадратний, подекуди – до 80 екземплярів, що значно перевищує економічний поріг шкодочинності, – пояснила Людмила Кирʼян.
Начальниця відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Ольга Іртюга додала, що регіон потерпає від двох видів сарани одночасно.
– У нас наразі зафіксовано два види саранових – це сарана перелітна і сарана єгипетська. Обидва вогнища відродження шкідників знаходились на території Каховського водосховища, саме тому у нас не було фізичної можливості обстежити прибережну територію, – розповіла Ольга Іртюга.
Погодні умови останніх років – посухи та спека лише погіршують ситуацію, створивши ідеальні умови для масового розмноження шкідника.
– Збільшення чисельності сарани спостерігається після 1–2 посушливих років, які характеризуються підвищеними температурами та зменшенням кількості опадів, що ми й спостерігаємо цього року. Також відсутність обробітку ґрунту, у зв’язку з тимчасовою окупацією деяких територій області, спонукали до появи сарани, – пояснила Людмила Кир’ян.
Усі громади попереджені про загрозу, розроблено перелік необхідних дій.
Обробки територій розпочалися в місцях спільного користування та на вулицях з дотриманням усіх санітарних норм. Застосовуються лише дозволені в Україні інсектициди.
– Обробки необхідно проводити в тиху, безвітряну погоду, вранці або ввечері, препаратами, дозволеними в Україні. Під час проведення заходів важливо суворо дотримуватися санітарних правил, регламентів застосування препаратів і заходів з охорони праці, – наголосила спікерка.
Ситуація наразі під контролем фахівців – здійснюється постійний моніторинг розповсюдження сарани та обстеження полів разом із представниками громад.
На території кількох населених пунктів вже запроваджено особливий режим захисту рослин, щоб ефективніше здійснювати заходи з боротьби зі шкідниками», - інформує пресслужба ЗОДА.
Наостанок додам, що сарану вже бачили у Запоріжжі, про що містяни повідомили у соцмережах, додавши фото небезпечного шкідника.