У російських застінках продовжують перебувати ще 849 бійців “Азову”.
Таку цифру озвучив після першого в 2025 році обміну військовополоненими командир «Азову», підполковник Денис "Редіс" Прокопенко. Україна повернула 25 важкохворих і важкопоранених військових, серед яких один важкохворий азовець.
"росіяни регулярно вчиняють воєнні злочини, розстрілюючи українських військовополонених, та утримуючи їх в жахливих умовах. Катування, знущання, голод, відсутність медичної допомоги. Боєць, який повернувся, у вкрай важкому стані. У нього важка форма відкритого туберкульозу", - повідомив Денис "Редіс" Прокопенко.
Тим часом у Запоріжжі 18 січня у районі площі Митців пройшла традиційна акція на підтримку військовополонених та безвісти зниклих, учасники якої вчергове вимагали повернути їх рідних додому.
Разом з азовцями вже майже три роки у російському полоні знаходяться і інші оборонці Маріуполя, зокрема військовослужбовці запорізьких військових частин 3033 і 3029 Нацгвардії, 55 артбригади “Запорізька Січ”, зонального відділу ВСП і частини “Сармат”, а також морські піхотинці, прикордонники та бійці з інших військових підрозділів.
На мітинги, які з травня минулого року щотижня збирає військова волонтерка Стелла Орел, останнім часом виходять вже родичі військових, які потрапили у ворожий полон на Курщині і перебувають у ньому кілька місяців.
На акцію багато учасників принесли портрети своїх чоловіків, батьків, братів, синів, побратимів - біля Фонтану Життя була розгорнута щемлива фотовиставка.
Учасники акції тримали у руках банери з назвами частин та портретами своїх близьких, плакати з написами «Полон вбиває», «Моє серце в полоні другий рік», «Поверніть сина з полону», «Не забувайте оборонців «Азовсталі», «Не мовчи – полон вбиває», «Free Azovstal Defenders» тощо.
Вони шикувалися на тротуарі поруч з центральним проспектом і скандували: “Перші на захист, останні на обмін”, “Поверніть героїв додому”, “Ми кричимо, але нас не чують”, “Не мовчи — полон вбиває”, “Гине цвіт нації”, “Ганьба Червоному Хресту”, “Росія кат, весь світ мовчить!”.
На підтримку їх вимог звільнити захисників України водії натискали на клаксони. Це так щемливо!
«Кожну суботу разом з родинами військовополонених та безвісти зниклих виходимо на мирну акцію, щоб нагадати нашому суспільству і владі за захисників і захисниць України, які знаходяться у ворожому полоні вже третій рік!
Ми кричимо на весь світ за злочини росіян над полоненими, за жахіття полону, тортури, голод, знущання, катування. І кричимо за вбивства наших героїв у полоні!
Весь світ бачить злочини росіян, які регулярно розстрілюють українських полонених.
Ми стали голосом тих, яких поневолили і позбавили права голосу! Ми боремося за кожного полоненого, за кожного зниклого безвісти. Так, як вони боролися за нас!
Вони заплатили дуже високу ціну за свободу кожного із нас! Саме ми маємо стати разом і показати всьому світу, що ми поруч з Героями Азовсталі. Наші полонені та зниклі безвісти захисники і захисниці України не забуті, наша боротьба за їх волю триватиме, поки всі не повернуться додому!», - зазначила Стелла Орел.
Подія
Звільнені з полону українці виступили в ООН
«Порушення норм міжнародного гуманітарного права щодо українських військовополонених та цивільних осіб, які утримуються в полоні» - тема неформального засідання Ради Безпеки ООН за формулою Арріа, яке відбулося у Нью-Йорку.
Захід був організований Великою Британією за ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими і підтримки Естонії, Латвії, Литви та США.
“Російська влада застосовує тортури до полонених українців у межах скоординованої державної політики, скоюючи таким чином злочини проти людяності”, - зазначив член незалежної міжнародної слідчої комісії ООН з розслідування воєнних злочинів РФ в Україні Пабло де Грейфф.
Валерій Горішній, Наріман Джелял та Максим Буткевич розповіли в ООН про свій досвід перебування в російських вʼязницях.
Вони свідчили про жорстоке поводження, сфабриковані кримінальні справи, щоби привернути увагу до доказів грубих порушень росією міжнародного гуманітарного права.
Зокрема, Максим Буткевич розповів, як під сильним моральним і фізичним тиском був змушений підписати папери, не маючи можливості прочитати їх. Відтак його було засуджено «за порушення Женевських конвенцій».
«Тому я переконливо прошу вас насамперед докласти всіх можливих і необхідних зусиль для якнайшвидшого звільнення українських військовополонених і незаконно утримуваних цивільних осіб, - звернувся Буткевич до держав ООН. - А тим часом - створити належний незалежний міжнародний механізм моніторингу місць утримання під вартою».
Засідання такого формату є чітким сигналом росії про те, що вона повинна дотримуватися міжнародного гуманітарного права, у тому числі шляхом забезпечення повного та безперешкодного доступу механізму моніторингу прав людини до українських військовополонених.
Подія стала можливою завдяки сприянню в організації та активній участі МЗС України та постійного представництва України при ООН», - повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
До уваги членів родин військовополонених
Шахраї можуть використовувати обмін для наживи
У соцмережах шахраї створюють акаунти, які представляють себе звільненими військовополоненими чи військовослужбовцями, які несуть службу, і обіцяють надати інформацію начебто про тих військових, яких «бачили» чи «мають деяку інформацію». А після цього починають просити гроші собі чи «тим, хто цим займається».
Також створюються тематичні канали у Telegram, де у членів родин військовополонених або безвісти зниклих за особливих обставин виманюють персональні дані та іншу інформацію.
- В жодному разі не надсилайте гроші! За цими сторінками та профілями соцмереж ховаються шахраї!
- Будьте пильними і звертайтеся тільки до офіційних ресурсів Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
Фото з фейсбук-сторінки Стелли Орел