20 жовтня у Запоріжжі завершується фестиваль сучасного мистецтва GOGOLFEST POKROVA

У його триденну програму  ввійшли вистави, виставки, концерти, панельні дискусії, читання поезій та інші цікаві заходи.

Вони проходили переважно в укриттях. А от візуальну програму фестивалюм можна ще сьогодні до кінця робочого дня побачити в обласному краєзнавчому музеї.

Тут працюють виставки сучасного мистецтва "Injection art" (куратор Олександр Никитюк), "Алгоритм оборони" Міжнародного симпозіуму сучасного мистецтва BIRUCHIY Contemporary art project (куратори Геннадій Козуб і Володимир Гуліч), можна побачити спецпроєкт з відеоартом групи "Артзебс", інтерактивну інсталяцію "Валіза твого дому" Тетяни та Влада Троїцьких.

"Injection art - візуальний проєкт, що має на меті наповнити місто Запоріжжя творчим контентом митців з різних міст України та закордону, надати творчої, мистецької ін'єкції місту, підсилити його культурну складову", - написано на сайті GOGOLFEST.

Виставка знайомить з сучасними роботами українських митців, а також доповнена картинами та малюнками запоріжців. Зокрема, можна побачити картини запорізьких художників Ольги Хар'якової і Євгена Прокоф'єва.

. А Яна Ясунас, окрім своїх улюблених картин з "Мамаями", представляє (і продає!)васноруч виготовлені невеличкі керамічні роботи. А ще показує автентичну велику скриню, розписаною у стилі Марії Примаченко.

"Я побачила оголошення, що організатори GOGOLFEST POKROVA запрошують до співпраці запорізьких художників, - розповіла Ольга Хар'якова. - В рамках фестивалю є проєкт Вернісаж. Подзвонила організаторам. І ось ми тут, в краєзнавчому музеї.

Головне наше завдання - представити власну творчість. У Яни вона більш пов'язана з історією, їй і локацію відповідну виділили (кімната давно не знала ремонту, з обшарпаними стінами, нагадує стару сільську хату. - Авт.).

У інших художників - більш сучасне мистецтво. У мене - практично класика: пейзажі, акварелі. Тобто задум організаторів - показати різножанровість і різноплановість художнього мистецтва.

Локації візуальної програми фестивалю GOGOLFEST POKROVA займають майже усі поверхи музею і навіть підвальні приміщення, в яких встановили відеопроектори і транслюють відеострічки і сюжети.

Вінницький художник, голова правління ГО "Лабораторія актуальної творчості", художник Олександр Никитюк не тільки є куратором Injection art, а й відповідає за всю візуальну програму фестивалю GOGOLFEST, з яким співпрацює не перший рік.

Він розповів zprz.city: "Ми хотіли підняти пласт творчості різних художників, провести такий реєстр, подивитись, що є у сфері мистецтва в Запоріжжі.

Коли я їхав сюди, то мені сказали, що у Запоріжжі майже немає художників. Але ми дали об'яву, запросили митців - на виставці представлено понад 30 запорізьких художників.

Вони працюють в різних жанрах - і аматорів, і професійних художників, але в напрямку файн арт. Тобто мистецтва, як креативної індустрії. Це таке дослідження, спроба відчути, як пульсує творче життя на різних рівнях міста Запоріжжя.

Тому виставка так побудована - все, як в житті. Починається на першому поверсі з такого місцевого Монмартру і далі ми просуваємось по сходинках все вище і вище.

Ми бачимо кураторський проєкт Геннадія Козуба і Володимира Гуліча ("Алгоритм оборони" - Авт.), який презентує супервисоке мистецтво. А також спецпроєкт (відеоарт)".

Щодо сучасного мистецтва на першому поверсі, яке привіз Олександр Никитюк, то воно представлене в основному художниками з Києва та Вінниці, а також з Херсону.

"Ось інсталяція "Дорога" Володимира Ходака з Вінниці - він залишав сліди своїм тілом, ми сьогодні зранку відзняли перформанс", - розповідає куратор.

Очевидці цього дійства, між іншим, і наступного дня обмінювалися враженнями від побаченого.

Сам Олександр Никитюк виставив графічну серію "Лінія Германаріха".

"З 2006 року проводжу фестиваль мистецтва довкілля Міфогенез. У 2022 році я виграв грант і мені надали можливість створити лендартовський об'єкт на Немирівському скіфському городищі у Вінницькій області.

Саме ці трикутники я виставляв на валах, підкреслюючи ландшафтну історію. Потім демонтував трикутники й доповнив художніми зображеннями. За основу взяв таку рослину, як борщовик, доповнюючи її різними образами.

Рослина отруйна, але коли вона висихає взимку, то стає безпечною і дуже красивою - має свою архітектуру, свою сюрреалістичну форму", - розповів Олександр Никитюк.

Фото лендарту теж можна побачити, на другому поверсі музею. А також відео роботи Павла Ковача-молодшого і Станіслава Туріни на Міфогенезі-2013.

А одразу на сходинках музею глядачів зустрічає велика вражаюча інсталяція "Гуляйполе" київської дизайнерки,фешн-артистки і стилістки Катерини Беслік. Це найбільша робота фестивалю.

Вперше Катерина представила перформанс-інсталяцію "Гуляйполе", присвячену своєму рідному місту, під час Українського тижня моди, для якого спеціально її готувала.

Як розповіла журналістам Катерина, у Гуляйполі вона жила до 16 років. Потім мешкала в Полтавській області, а останні 12 років до повномасштабної війни - у Києві.

"Проєкт "Гуляйполе" складається з двох частин: інсталяцію можна бачити у музеї протягом двох днів, а перформанс розпочнеться о 15.00 (19 жовтня. - Авт.), - розповіла Катерина Беслік. - Чому тканини? Тому що я дизайнерка і фешн-артистка. Одяг давно для мене був способом самовираження. Ще в дитинстві у Гуляйполі збирала на горищі, знаходила у бабусі, у мами, у подруг речі, які потім творчо використовувала.

65-метрове полотнище виготовлене зі шматків одягу жителів Гуляйполя, які допомогла зібрати мама (батьки дівчини продовжують жити в місті, незважаючи на сильні обстріли) та залишків тканин, зібраних у київських дизайн-студіях.

Як дизайнерка я робила апсайклінг, це коли береш стару річ і даєш їй нове життя. Тому ця інсталяція - також апсайклінг, але творчо переосмислений. Частково її шила швачка, решту - я сама. 10 полотен, на кожне пішло по 14 годин. Основне - десь 65 метрів, скільки пішло на клаптики - не знаю".

Перформанс, як підкреслила Катерина, - про те, що саме в Гуляйполі вона стала тією, якою є зараз. Не в Полтаві, Литві, де прожила рік, не в Києві, а саме в невеличкому містечку Запорізької області, яке ворог уже понад два роки знищує.

"Цей проєкт - продовження моєї першої виставки, вона проходила у Вільнюсі і називалася Гуляйполе - моя маленька Батьківщина. Твір під такою назвою я написала в 7-му класі. Я уявляла себе успішною бізнес-леді, яка приїхала до свого дому і згадує своє дитинство", - розповіла авторка проєкту.

У перформансі разом з дизайнеркою взяли участь вокалістки - учасниці проєкту mariia&magdalyna. Катерина Беслік зазначила, що це була її ідея запросити дівчат до участі у проєкті, оскільки творчість дуету їй подобається. Вийшла непогана колаборація!

Інсталяцію-перформанс Катерина хотіла би показати в рідному місті. "Я про це думала, адже виставка спочатку була у Вільнюсі, потім - в Києві, зараз - у Запоріжжі, тобто вона їде в сторону Гуляйполя. Напевне, наступний крок - Гуляйполе", - зізнається дизайнерка і фешн-артистка.

Приходьте!

  • 20 жовтня краєзнавчий музей (вул.Троїцька 29), працює з 9.00 до 19.00. Але відеоарт можна подивитись тільки з 12.00 до 19.00.
  • Вхід платний - за квитком у музей (50 грн, пільговий - 25 грн) або безкоштовний за наявності квитка на будь-яку подію GOGOLFEST POKROVA.