В епідемічному сезоні, який розпочався наприкінці жовтня, щотижнево в Запорізькій області реєструється біля 2200 випадків ГРВІ.
Показник поки не перевищує 260,0 на 100 тисяч населення. Про це на брифінгу в медіацентрі ЗОДА повідомив звступник генерального директора з дослідження біологічних факторів Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Мащак, який підвів підсумки минулого епідсезону і зробив прогноз на сезон 2024/2025.
"Рівень захворюваності становить менше 67% від епідемічного порогу. Показники захворюваності відповідають сезонному рівню, а циркуляція небезпечних вірусів у Запорізькій області поки що відсутня", - зазначив Олександр Мащак.
Певні побоювання у епідеміологів були пов'язані з тим, що в навчальних закладах відновили очне навчання. Але поки що повернення дітей у колективи не впливає на показники захворюваності. Випадків захворювання на грип не зафіксовано, а COVID-19, як підкреслив фахівець, стає спорадичним, тобто фіксуються поодинокі випадки.
Олександр Мащак зазначив, що зараз найкращий період для вакцинування проти грипу. Відповідна вакцина вже надійшла до Запоріжжя. Щеплення вже почали робити медичним працівникам, які входять до групи ризику.
Щеплення проти грипу можна зробити в закладах охорони здоров'я. Міністерство охорони здоров'я створило механізм для проведення вакцинації в аптеках, але у Запоріжжі він ще не запроваджений.
Варто зазначити, що у минулому епідсезоні охват вакцинацією проти грипу був вкрай низький: провакцинували 3358 людей, у тому числі 1970 медпрацівників (19% від загальної кількості). Щеплення отримали усього 1,2% від кількості осіб груп ризику.
Аналізуючи попередній епідемічний сезон, заступник генерального директора з дослідження біологічних факторів Запорізького обласного ЦКПХ підкреслив, що рівень захворюваності в регіоні був достатньо низьким, показники суттєво відрізнялися від середніх по Україні.
"За минулий епідемічний сезон грипу та ГРВІ (з 02.10.2023 по 20.05.2024) по Запорізькому регіону перехворіло більш ніж 73 тисяч осіб, тобто 8,6% населення регіону (по Україні - 13% населення). Хворі на COVID-19 серед загальної кількості ГРВІ склали 6%, це близько 4300 осіб (Україна - 3,3%), - розповів Олександр Іванович. -
Пороговий рівень (753,0 на 100000 населення) захворюваності у нас не перевищувався та епідемічного розповсюдження захворюваності не було, проте щотижнево реєструвалось від 2000 до 3000 випадків.
Було зареєстровано два підйоми захворюваності- наприкінці 2023 року та лютому - березні 2024 року. Перша хвиля підйому була викликана різними респіраторними вірусами, у тому числі SARS-CoV-2, друга - вірусами грипу А та В.
Кількість госпіталізацій з важкими формами ГРВІ за епідемічний сезон склала більш ніж 3700 випадків - 5% від загальної кількості захворілих. Діти від кількості госпіталізованих склали 43%, хворі з діагнозом COVID-19 - 25%, при цьому важкий перебіг COVID-19, який вимагає стаціонарного лікування, у дітей спостерігався в 3,8 рази рідше, ніж у дорослих.
Були зареєстровані і летальні випадки від ускладнень ГРВІ - 22 від COVID-19 та один від наслідків грипу (вірус грипу А (Н1N1)pdm). Останній летальний випадок був зареєстрований на 17 тижні 2024 року.
З 23-х летальних випадків 21 зареєстрований серед осіб старше 65 років. Усі померлі не мали профілактичних щеплень проти грипу та COVID-19 за останні 12 місяців. Така ж ситуація спостерігалася і в цілому по Україні".
Олександр Мащак розповів, як вберегти себе від "зустрічі" з небезпечними вірусами. "Грип - це повітряно-крапельна інфекція. Йому властива дуже легка передача. Можна заразитись під час розмови на відстані до 2 метрів з людиною, яка хворіє. Тому потрібно уникати близького контакту з особами, що мають прояви респіраторних інфекцій", - наголосив Олександр Мащак.
Як довго є заразним хворий на грип
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для інших протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, сім днів.
Ускладнення грипу
Найчастіше це пневмонія, що інколи може за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Також нерідко розвивається серцева недостатність.
Як попередити зараження грипом:
- уникайте контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції (відстань не менше двох метрів).
- обмежте відвідування місць великого скупчення людей;
- провітрюйте приміщення;
- часто мийте руки з милом;
- не торкайтеся очей, носа, рота (вірус може проникнути, наприклад, через слизову ока);
- уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань;
- прикривайте ніс і рот під час чхання або кашлю одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
- якщо вже захворіли, залишайтесь вдома.
Найкраща профілактика грипу - це щорічна вакцинація
Це найкращий спосіб:
- зменшити ризик захворіти на грип
- зменшити ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.
Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів, вакцина є безпечною і ефективною.
Найкращий час для щеплення - напередодні грипозного сезону (вересень- жовтень). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби.
Основні групи ризику
- Медичні працівники, які мають більший ризик захворіти на грип через особливості професії. Епідеміологи закликають їх захистити себе і своїх пацієнтів та зробити щеплення від грипу.
- .Вагітні, яким варто пам'ятати, що грип може мати серйозні наслідки під час вагітності. Натомість вакцинація проти сезонного грипу безпечна на всіх етапах вагітності.
- Літні люди - імунітет із віком послаблюється і стає менш ефективним у боротьбі із грипом, який може мати серйозні наслідки, коли вам за 65.
- Люди із хронічними захворюваннями, яким слід пам'ятати, що за наявності хронічних недуг ризик ускладнень грипу значно підвищується, тому важливо захистити себе від них.
Вакцини
Вакцину можна придбати в аптеці і зробити щеплення у закладі охорони здоров'я. Станом на 30.09.2024 державний контроль якості вакцин для профілактики грипу, згідно з базою даних Держлікслужби України, пройшли:
- Ваксігрип Тетра (виробник - Санофі Пастер, Франція, чотирьохвалентна);
- Джісі Флю Квадривалент(ДжіСі Біофарма Корп., Південна Корея, чотирьохвалентна).