У зв“язку зі складною безпековою ситуацією сільгоспідприємства на територіях Оріхівської та Малотокмачанської громад посівну кампанію не проводили, відповідно, і збирати там нічого.

Попри усі складнощі та ризики воєнного часу мужні аграрії Запорізької області продовжують працювати — сіяти озимі та ярі культури, доглядати за ними. І вести боротьбу за врожай у прямому значенні цього слова.

В області стартувала збиральна кампанія, яку, щоправда, призупинили червневі рясні дощі.

Про прогнози на врожай та труднощі, з якими стикаються сільгоспвиробники, журналістам розповіла директорка департаменту агропромислового комплексу Запорізької ОДА Валентина Крамаренко під час брифінгу.

Жнива розпочалися не в повному обсязі через погодні умови. На деяких прифронтових територіях, де безпекова ситуація складна, до збору урожаю ще не приступали.

“Під урожай 2025 року озимі зернові культури посіяні на площі 111 тисяч гектарів, що на 3700 га більше, ніж під урожай 2024-го. Це пшениця, ячмінь та жито.

Крім того, 29,7 тис. гектарів відведено під озимий ріпак, що на 1800 га менше, ніж під минулорічний урожай. Навесні додатково були посіяні ярі зернові та зернобобові культури — на площі 17,9 тис. га і технічні культури на площі 101,4 тис. га.

Вся посівна площа зернових та технічних культур у 2025 році склала 261 тис. гектарів, що на 18,2 тис. гектарів менше, ніж під урожай 2024 року, – повідомила Валентина Крамаренко.

Основні причини недосіву – екстремальний дефіцит вологи восени і взимку; збільшення площі обстрілів внаслідок збройної агресії російської федерації, на яких неможливо проводити посіви сільськогосподарських культур, і весняні заморозки, які сталися у першій декаді квітня.

- Внаслідок заморозків пошкоджено та втрачено посівів зернових, зернобобових та технічних культур на площі 1810 гектарів. Багаторічні насадження пошкоджені на площі 283 гектари, – поінформувала посадовиця.

Тим часом в області вже стартувала зернозбиральна кампанія. Всього очікується зібрати ранніх зернових (ячмінь, пшениця, жито, овес), зернобобових (горох) та технічних культур (ріпак, кукуруза, гірчиця) на площі 153,7 тис. га.

На збиранні врожаю задіяно 400 комбайнів. Середнє навантаження на один становить 320 га.

Станом на 1 липня ранні зернові обмолочені на площі 1118 га, намолочено 3009 тонн зерна при урожайності 26,9 центнера з одного гектара. Зокрема, озима пшениця зібрана на площі 320 га, її урожайність становить 44,4 цнт/га. Урожайність зібраного ячменю — 25,5 цнт/га, гороху — 16,7 цнт/га.

Зібрано також 120 тонн озимого ріпаку (на площі 80 га), урожайність якого становить 15 центнерів з гектара.

Погода вплинула на хід жнив - через рясні дощі аграрії в деяких господарствах призупинили збір зернових.

– За сприятливих погодних умов активне збирання врожаю планується почати вже на наступному тижні. Прогнози щодо валового збору зернових є дещо суперечливими. В деяких господарствах очікується зниження врожаю зернових порівняно з 2024 роком, особливо через весняні заморозки.

Прогнози можуть змінюватися залежно від погодних умов, ситуації на фронті та інших факторів. Попри це, потреби області у продовольчому зерні будуть забезпечені у повному обсязі, – запевнила директорка департаменту агропромислового розвитку ЗОДА Валентина Крамаренко.

Вже є перші суттєві  втрати нового урожаю  - через ворожі обстріли виникло дві пожежі на хлібних полях Степногірської громади.  Огонь знищив  посіви на загальній площі 50 га.