Під час останнього великого обміну, який відбувся напередодні Великодня, з ворожого полону повернулися 32 мешканця Запорізької області.
Але в неволі продовжують знаходитися ще дуже багато військовослужбовців, особливо з Маріупольського гарнізону, тому запоріжці продовжують щотижня проводити акції-нагадування про всіх бранців кремля, а також зниклих безвісти захисників України.
3 травня учасники акції вишикувалися вздовж центрального проспекту навпроти Фонтану життя. Вони тримали у руках банери з назвами частин та портретами своїх близьких, плакати з написами «Полон вбиває», «Моє серце в полоні», «Поверніть сина з полону», «Не мовчи – полон вбиває», «Free Azov» тощо.
І скандували: «Чекаємо кожного. Обов“язково дочекаємося”, “Перші на захист, останні на обмін”, “Поверніть героїв додому”, “Ми кричимо, але нас не чують”, “Не мовчи — полон вбиває”, “Гине цвіт нації”, “росія кат, весь світ мовчить!”.
На підтримку їх вимог звільнити захисників України водії щосили натискали на клаксони. Це було так щемливо!
Зазвичай на акції приходять переважно рідні захисників Маріуполя — військовослужбовців частин Нацгвардії 3033 і 3029, Запорізького зонального відділу ВСП і частини “Сармат”, 36 бригади морської піхоти, 55 артбригади, бригади “Азов”, загонів Держприкордонслужби та інших підрозділів.
До акцій також долучаються родичі військових, які потрапили у ворожий полон на Курщині і перебувають у ньому кілька місяців.
Традиційні щотижневі акції з травня минулого року організовує разом з родинами військовополонених військова волонтерка Стелла Орел.
“Проводимо акції перш за все на підтримку оборонців Маріуполя, які вже майже три роки знаходяться у ворожому полоні. У катівнях, де над ними жорстоко знущаються, де вони зазнають адських мук. Ми кричимо на весь світ за катування українських військовополонених — їх б’ють, морять голодом! Багато хлопців не витримують і вмирають — від знущань, від хвороб, не витримує серце. Обміни йдуть дуже повільно. Ми кричимо за важкопоранених із Оленівки, які після терористичного акту 35 місяців перебувають у полоні. І ми знаємо, що вони там без медичної допомоги. Ми вимагаємо їхнього обміну в першу чергу. На жаль, прогресу немає», - щоразу підкреслює Стелла Орел.
У той же день у Запоріжжі відбулося відкриття оновленого меморіального простору "Прапорець пам’яті" на майдані Волі. На банері розміщені фото 196 полеглих Героїв з інформацією про них.
Близькі загиблих мали можливість розмістити на фото QR-коди, які ведуть на сторінку пам’яті захисника на всеукраїнській платформі "Меморіал" або інших подібних платформах.
На жаль, цим банером оновлений меморіальний простір не обмежиться, бо перелік загиблих значно довший. Невдовзі буде встановлено ще один.
А сьогодні, 4 травня, у Запоріжжі відбулися автопробіг і акція вшанування загиблих героїв, присвячені 11-річчю створення "Азову".
Візьміть до уваги
З 1 травня в усіх областях України, згідно з рішенням Ради Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими від 15 квітня 2025 року, розпочали роботу додаткові представництва Координаційного штабу, куди можуть звертатися рідні та близькі.
Жителі Запорізької області можуть звертатися у представництво, яке працює у Дніпрі за адресою: проспект О.Поля, 2Д.
Фото: Тетяна Ромаха