У Запорізькому обласному художньому музеї працює виставка писанок "Воскресіння писанкове", на якій демонструються 365 писанок авторів з різних куточків України, які працюють у різних техніках і художніх напрямах.

У вихідні у Запоріжжі проходитиме фестиваль "Запоріжжя – місто з яйцями", який відродили після кількарічної перерви. Виставка писанок з колекції відомої народної майстрині і громадської діячки Наталії Бабенко - перший захід у його рамках.

Гармонійним доповненням писанкової колекції на виставці стали авторські писанки і панно з трави й ниток з серії "Хрести" (хрест символізує обличчя ляльки-мотанки) керівниці Запорізького обласного художнього музею Інги Янкович.

Виставка гарно оформлена рушниками, які вишили Євдокія Цюпка (це мама народного майстра Віталія Бабенка, чоловіка Наталії, чиї унікальні писанки також можна бачити на виставці) І Катерина Зарівняк, яка представляє об“єднання вишивальниць “Цвіт калини”.

Пані Катерина надала музейникам рушники «Святковий», “Дерево життя”, “Весільний”, “Старовинний”, “Обереговий” та інші. Про деякі свої роботи вишивальниця розповіла відвідувачам виставки під час її відкриття.

«Виставка присвячена Великодню, великоднім писанкам. Великдень — це завжди свято оновлення, свято нової надії, нового життя. І кожного разу, коли пишемо писанки, ми думаємо про це свято. Думаємо про те, що починається новий етап і далі все буде добре. На цій виставці ми можемо побачити весь спектр, всю красу української писанки”, - зазначила, відкриваючи її, керівниця музею Інга Янкович.

Колекцію писанок Наталія Бабенко - відома майстриня, голова громадської організації "Запорізький колорит", почала збирати у 1992 році, коли стала учасницею першого писанкового форуму у Києві. Її роботи запоріжці бачили, але вперше Наталія виставила свою колекцію — це писанки й декоровані яйця інших майстрів, які потрапляли до неї різними шляхами. Колекція, як розповіла пані Наталія, складалася випадково.

«Для нас це подія, адже це перша виставка у Запоріжжі повної колекції писанок, - підкреслила під час відкриття Наталія Бабенко. - Виставка “Воскресіння писанкове” відкрита у межах фестивалю “Запоріжжя — місто з яйцями”, який проходитиме 12-13 квітня у Незламному хабі “Титан”.

Не зробити виставку було б неправильно ще й тому, що в кінці минулого року українську писанку визнано культурним надбанням людства і внесено до культурної нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Це значна подія для України! Тому увага до писанки у цьому році дуже велика!”

Представлені на виставці писанки вражають різноманіттям орнаментів, технік і матеріалів. В основі - курячі, гусячі та качині яйця. Є й декілька робіт закордонних майстрів — зокрема, з Угорщини.

«У кожному регіоні - свій орнамент, він є душею території, де живуть люди. Так, писанка Гуцульщини — жовтогаряча, дрібна, Січеславщини — з яскравими великими квітами, Східного Поділля — в чорних та червоних кольорах. Це зумовлено традиціями в орнаменті, адже вони передавалися з покоління в покоління”, - розповіла власниця колекції.

Розповідаючи про фестиваль “Запоріжжя - місто з яйцями”, Наталія повідомила, що була ідея назвати його “Запоріжжя писанкове”.

- Але поки що, на жаль, воно не писанкове. Ті традиції, які, можливо, тут були, не збережені. У Запоріжжі ми не маємо сталих писанкових традицій. Ми популяризуємо писанкарство, тому що хочемо, щоб Запоріжжя стало писанковим. І щоб у цьому залі були представлені роботи наших майстрів, з запорізькими особливостями, - поділилася своєю мрією Наталія Бабенко.

Власниця колекції розповіла, що на виставці всі авторські роботи оригінальні і по-своєму унікальні. «Дуже подобаються роботи Наталки Дребод з Рівного — поєднання в одній писанці дряпанки, традиційної писанки, авторського розпису і різблення по шкарлупі. Дуже цікава шкіряна писанка з тисненням з Космача. Коли я її побачила, то для мене було не дуже зрозуміло, як це робиться", - розповіла майстриня.

Сама Наталя представила на виставку писанки, виготовлені у двох авторських техніках декорування яєць — це зернова писанка,або зернівка, та "малювання нитками".

За словами майстрині, першим експонатом її майбутньої колекції стало дерев'яне яйце, подароване батьками, коли їй було 3-4 роки. Писанкарством як видом творчості Наталія захопилась, звісно, вже у дорослому віці.

"Мала честь бути на багатьох форумах, коли за часів Незалежності почали збирати писанкарів. Перший відбувся у Києві у 1992 році. Тоді не було інтернету, навіть не було літератури з цієї теми. І все, що робилось на яйці, вважалось писанкарством. Вже потім я зрозуміла напрями, стилі.

Але все починалося із зерна. Мені хотілося декорувати яйця саме зерном, нашим, українським. Зерно вдавлюється у суміш на основі глини. Поки вона не застигла треба встигнути вдавити. Потім закріплюється лаком. Основа, звісно, не справжнє яйце, бо треба ж давити, а муляж. Ця техніка не має аналогів.

У 2001 році у мене була виставка в Музеї писанки. Тоді мої роботи випадково потрапили в Коломию, де відкривався Музей писанки. І там відбулась перша велика знакова виставка моїх зернівок та взагалі зернової техніки - були також панно, вази. Через пів року виставка переїхала в Косів. Було дуже багато відгуків. Для мене це було дуже знаково, я зрозуміла, що це дійсно привертає увагу.

Мені вдалося здивувати Західну Україну новим напрямком у писанкарстві, це, підкреслю, декорування яєць. До речі, багато хто дивувався, що я зі сходу України, із Запоріжжя. Після того мене багато разів запрошували у Київ, були зустрічі з першими особами нашої держави, з міжнародними делегаціями.

Брала участь у з'їздах писанкарів у Космачі, на фестивалі "Великодня писанка" у Вінниці. До речі, тоді я і почала активно збирати колекцію писанок з різних регіонів. Мінялась з майстрами, купувала", - розповіла про початок своєї роботи з писанками і зародження колекції Наталія.

Зернові писанки майстрині вражають красою і довершеністю. Оригінальні і писанки, які виконані в техніці “малювання нитками”, вони також займають цілу виставочну вітрину.

"Техніка "малювання нитками" з'явилась випадково, під час пандемії. Зазвичай, ми проводили до Великодня майстер-класи з писанкарства, а тут нічого не було. Я ностальгічно дістаю свої коробки, підготовлені для майстер-класу і на яйце падає кольорова ниточка. Я подивилась - цікаво! З цього й почалось. На видуте або висушене яйце намотується джут. А малюнок прикріплюю клеєм", - говорить Наталія Бабенко.

До речі, свою любов до писанок майстриня передала чоловікові Віталію, відомому народному мастру з різьби по дереву. На виставці є його велика дерев'яна різьблена сувенірна писанка «Тризуб», на якій зображені герб України, сонечко, соняшник, зуби вовка і козацький хрест.

“Це мені замовляли військові, - розповідає Віталій Бабенко. - Вони різні замовляють — і зі слов’янською тематикою, і обереги. Десь тиждень робив. Це кропітка робота — треба вирізати, зачистити, фон набити — а це треба зробити 5000 ударів. Писанка зроблена в техніці “різьблення по дереву”. Форму, це дерев’яне яйце, замовляв у майстра”.

А два місяці тому Віталій почав освоювати нову техніку — випалення на дерев’яному яйці. Раніше, під час ковіду, він почав займатись технікою гравіювання на курячому яйці.

“Я ж більше ріжу по дереву, а тут Наталя надихнула. Подивився в інтернеті, ніхто не випалює. Думаю, попробую, - згадує народний майстер. - Унікальна техніка! Вибираю спеціально, щоб фактура була. Випалював спочатку наперстки. А чого б не зробити яйце? Попробував. Не відразу, але вийшло. Є у мене традиційні писанки — орнамент вирізаю на яйцях скребочками. Перший раз, щоправда,  штук 5-6 яєць загубив, уже закінчував, а воно лопалось. Зараз розробляю тематику для страусиного яйця.

Які регіони й писанкові техніки представлені

  • Традиційна писанка Івано-Франківської області (село Космач, місто Коломия, Косів).
  • Писанка Катеринославщини.
  • Писанка Східного Поділля.
  • Авторська шкіряна писанка села Космач.
  • Мистецька писанка, Рівне.
  • Традиційна лемківська писанка.
  • Традиційна та авторська (декорована солоним тістом), Львів.
  • Авторська писанка в техніці "дряпанка", Могилів-Подільський Вінницької області.
  • Авторські писанки техніки "травлення оцтом".
  • Писанки, декоровані нитками – Донецьк, Кремінець Тернопільської області.
  • Каракована писанка.
  • Солом’яна сувенірна писанка.
  • Скляна сувенірна писанка, Львів.
  • Авторські керамічні писанки різних регіонів України.
  • Сувенірні дерев’яні писанки–мальованки з України, Угорщини, Сербії.
  • Авторські писанки київських майстрів.

Запорізька писанкова творчість представлена такими авторами та художніми напрямами:

  • Інга Янкович – авторська писанка, виконана в традиційній техніці писанкарства;
  • Галина Павлів – авторська писанка-мальованка;
  • Світлана Чайка – мальованка з петриківським розписом;
  • Тетяна Олексенко – писанка з бісеру;
  • Віталій Бабенко – різьблення по дереву, сувенірні дерев’яні писанки в техніці випалювання;
  • Наталія Бабенко – авторська писанка-зернівка, та зроблені в новій авторській техніці "малювання нитками".

Графік роботи

Запорізький обласний художній музей відкритий для відвідувачів з вівторка по неділю з 10.00 до 17.00. Адреса: вул. Незалежної України, 76-Б (зупинка транспорту "ТЦ "Україна").