Станом на 9 квітня мешканці Оріхівської громади подали 219 заяв на отримання компенсації за знищені об’єкти, по усім зупинено розгляд.

Погоджено у наданні компенсації — 0, відмовлено у наданні компенсації — 0, кількість виданих сертифікатів — 0. Такі цифри оприлюднила комісія з обстеження пошкодженого майна, яка провела вже 30 засідань.

Причина зупинення розгляду заяв — комісія не може виїжджати в Оріхів для обстеження зруйнованого житла через безпекову ситуацію.

Війна залишила без житла тисячі людей - понад 4500 мешканців Оріхова подали через застосунок Дія та Центр надання адміністративних послуг інформаційні повідомлення про пошкоджене чи знищене майно. А руйнація міст і сіл продовжується.

Як зазначив голова Запорізької ОДА, начальник ЗОВА Іван Федоров, “масштаби руйнувань в Оріхові настільки значні, що фактично вимагають після припинення бойових дій повного з нуля, відновлення”.

Переважна більшість оріхів’ян виїхала з міста, яке ворог перетворює на купи каміння та бетону. Вони орендують квартири чи будинки, живуть у модульних містечках, шелтерах та гуртожитках, сподіваючись отримати від держави компенсацію за пошкоджене чи знищене майно. Але наразі така можливість відсутня. Коли розпочнуться виплати і чи зможуть усі отримати кошти — невідомо.

Комісія в Оріхів не виїжджає

Мешканці Оріхова не дуже активно подають заяви на компенсацію: за останній місяць надійшло 19 електронних заяв, збільшивши загальну кількість до 219.

Їх розглядає комісія з питань фіксації пошкоджень, зумовлених збройною агресією російської федерації, будівель і споруд приватної та комунальної форми власності, що знаходяться на території населених пунктів Оріхівської міської ради, яку утворено розпорядженням начальника Оріхівської міської військової адміністрації від 28.06.2023 № 77. Цим же положенням затверджено склад комісії та Положення про неї.

«Функції комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України покладено на нашу комісію.

Комісія є консультативно-дорадчим органом виконавчого комітету та окрім вищезазначених функцій надає консультації та інформацію з питань отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна», - зазначає заступник голови комісії, керуючий справами виконавчого комітету Оріхівської міської ради Олександр Кульбак.

- Олександре Сергійовичу, коли можливе поновлення розгляду заяв?

- Враховуючи, що на сьогоднішній день територія Оріхівської міської громади знаходиться в зоні активних бойових дій, що визначено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (зі змінами), перебуває під постійними масованими артилерійськими, ракетними обстрілами, авіаударами, нальотами безпілотних літальних апаратів, керування якими здійснюється за допомогою FPV-пілотування, засміченість території нерозірваними боєприпасами та у зв’язку із неможливістю членами комісії здійснити обстеження знищеного об’єкта нерухомого майна через відсутність безпекової ситуації, відповідно до п.15 Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 (далі – Порядок № 600),  Комісією зупиняється розгляд заяв щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.

Поновлення розгляду заяв, проведення обстежень можливе тільки після настання безпекової ситуації на території Оріхівської громади та за умови виконання заходів, передбачених пунктом 8 Порядку № 473”, - розповів заступник голови Комісії.

- Яка черговість розгляду заяв? Пільгові категорії будуть першими, як того вимагає закон?

  Реєстрація заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна здійснюється автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна з присвоєнням реєстраційного номера в цьому Реєстрі. Заява направляється на розгляд Комісії автоматично.

Розгляд заяв здійснюється у порядку черговості їх надходження. Облік черговості надходження заяв здійснюється автоматично. При реалізації положень Закону 2923-ІХ не допускається застосування привілеїв чи обмежень до осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови або іншими ознаками (п.2 ст.2).

А от пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна мають:

1) учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені частиною першою статті 10, частиною першою статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

2) особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідно до Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX, та яким не надано статус учасника бойових дій;

3) багатодітні сім’ї;

4) особи з інвалідністю I та II груп; 5) внутрішньо переміщені особи відповідно до критеріїв, визначених Кабінетом Міністрів України.

Облік осіб, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, здійснюється з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

- Які документи треба подати разом з заявою?

- До заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна додаються:

1) щодо знищеного об’єкта нерухомого майна, визначеного підпунктом "а" пункту 4 частини першої статті 1 Закону 2923-ІХ, у разі якщо отримувачем компенсації є власник об’єкта нерухомого майна, - копія документа, що підтверджує право власності на об’єкт нерухомого майна (крім випадків, якщо право власності на відповідний об’єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно);

2) щодо знищеного об’єкта будівництва, визначеного підпунктом "б" пункту 4 частини першої статті 1 Закону 2923-ІХ, у разі якщо отримувачем компенсації є замовник будівництва, - копія документа, що підтверджує право на виконання будівельних робіт (за наявності), у разі якщо в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відсутні відомості про право на виконання будівельних робіт;

3) щодо знищеного об’єкта будівництва, визначеного підпунктами "б" і "в" пункту 4 частини першої статті 1 Закону 2923-ІХ, у разі якщо отримувачем компенсації є особа, відмінна від замовника будівництва: а) копія договору або іншого документа, що підтверджує придбання неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, та документ, що відповідно до законодавства підтверджує сплату грошових коштів за такий об’єкт, - у разі подання заяви особами, визначеними підпунктом "в" пункту 1 частини першої статті 2 Закону 2923-ІХ; б) копія договору або іншого документа, що підтверджує інвестування/фінансування будівництва об’єкта, та документ, що відповідно до законодавства підтверджує сплату грошових коштів за такий об’єкт, - у разі подання заяви особами, визначеними підпунктом "г" пункту 1 частини першої статті 2 Закону 2923-ІХ;

4) щодо знищеного об’єкта нерухомого майна членів житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили об’єкт нерухомого майна, визначений пунктом 4 частини першої статті 1 Закону 2923-ІХ, але не оформили право власності на нього, - копія документа, що підтверджує, що громадянин України є членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу та викупив такий об’єкт, сплативши за нього повну вартість;

5) копія свідоцтва про право на спадщину щодо компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна - у разі подання заяви спадкоємцем особи, визначеної підпунктами "а"-"ґ" пункту 1 частини першої статті 2 Закону 2923-ІХ;

6) копія документа (документів), що підтверджує (підтверджують) пріоритетне право на отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна, - у разі наявності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна;

7) документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) об’єкта нерухомого майна до/після знищення (за наявності). Документи, визначені цією частиною, засвідчуються особистим підписом заявника або його електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

У разі подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна у паперовій формі заявник пред’являє адміністратору центру надання адміністративних послуг, посадовій особі органу соціального захисту населення або нотаріусу оригінали документів, що додаються до такої заяви (за наявності).

- Чи є кінцевий термін подачі заяв?

- Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна.

- Що заважає мешканцям громади отримати компенсацію?

- Відсутність безпекової ситуації на території громади, засміченість території нерозірваними боєприпасами, - зазначив Олександр Кульбак.

Як вважає заступник начальника Оріхівської міської військової адміністрації Олександр Біллерис, треба чекати “або якісь зміни від Верховної ради, від Президента України Володимира Зеленського, або зміни на фронті, нашу перемогу”.

Ситуацію, напевно, зможе змінити можливість обстеження зруйнованого житла із застосуванням інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі. Так, за інформацією Мінрозвитку громад, відповідний проєкт постанови Кабінету Міністрів Українирозроблено та подано на розгляд уряду.

Бліц-опитування

Чи подавали ви заяву на компенсацію за зруйноване житло?

Людмила (Оріхів):

- Наш 9-поверховий будинок зазнав руйнувань після ворожого обстрілу 23 серпня 2023 р., а після чергового бомбардування, 3 січня 2024 –го наша квартира повністю вигоріла, все знищено. Повертатися нікуди! Заяву на компенсацію подавала. Всі документи в порядку. Але комісія з обстеження пошкодженого та зруйнованого майна для мешканців Оріхівської громади не працює, бо місто знаходиться у зоні бойових дій. Мені відомо, що станом на 31 січня 2025 р. до цієї комісії подано 163 заяви, однак розгляд їх призупинено. І коли це буде відновлено, невідомо. А для мешканців нашого будинку ситуація складна, бо в ньому 144 квартири і було створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. У цьому випадку механізм виплати компенсації поки що не розроблений.

Любов (Оріхів):

- Заяви не приймають без Реєстру. А в Реєстр не вводять без всіх співвласників. У нас їх троє, то мені можуть тільки 1/3. А приватний будинок непридатний для проживання через руйнування. Хоча є інформація, що для власників приватних будинків процедура виплати компенсації простіша, ніж для тих, хто проживає у багатоквартирних будинках. Надія (Оріхів): - Наш приватний будинок в Оріхові дуже пошкоджений ще й розграбований мародерами. Заяву на компенсацію ми подавали, але коли ми її отримаємо – невідомо. Чи дочекаємося? Поки що комісія з обстеження пошкодженого і зруйнованого майна Оріхівської громади призупинила розгляд заяв.

Яна (Оріхів):

- Моя сім’я — я, чоловік і двоє дітей — в Оріхові жили в багатоквартирному 9-поверховому будинку по вулиці Лесі Українки, 45, там ще поруч “Гарячий хліб”, інші магазини. Це мікрорайон “Заводський”. У Запоріжжя виїхали 12 квітня 2022 року, жили у родичів, з часом винайняли житло. Ситуацією в Оріхові, звичайно, цікавлюсь. Спочатку наш будинок сильно горів, у сусідів навіть бетонна плита ввігнута. А потім прилетів КАБ... Два під’їзди є, півтора немає. Я довго вагалася перед тим, як подавати заяву на отримання компенсації за втрачене майно, адже відразу треба подавати і документ на відмову від нього. Але наша квартира вщент зруйнована, тому все ж таки вирішила подати заяву в Дію. Через дні отримала відмову — квартира не може бути оглянута, оскільки будинок знаходиться в зоні активних бойових дій. Написали: “Чекайте!”.

Олена (с. Зарічне Комишуваської громади):

 - 3 листопада 2023 року наше селище потрапило під обстріл російськими військовими. У той день унас полетів дах будинку, шифер увесь, дерево, дошки полопалися на горищі, випав один фронтон, повилітали усі вікна, тріснули стіни, повідходили від стін опалювальні батареї, так само постраждали усі інші господарчі будівлі у дворі. Оформлював чоловік документи на є-Відновлення через застосунок Дія. А я в цей час перебувала у лікарні,бо під час обстрілу отримала серйозні поранення.

У кінці листопада приїхав оцінювач, який все фотографував і занотовував,а вже під кінець грудня прийшли кошти. Ми витратили ці кошти на всі вікна, зробили фронтон, замінили декілька дошок, купили 30 листів шиферу, але поки що не міняли, бо через тиждень після прильоту чоловік з друзями накрили б/у шифером, тому що оцінювач частково не зарахував пошкодження.

Також у чотирьох житлових кімнатах обшили стіни і стелю гіпсокартоном, залатали та вирівняли грубки в двох кімнатах, пічку, зашпаклювали все, поклеїли шпалери, постелили ламінат. За ремонт платили самі, тільки за вікна узяла організація все з коштів програми є-Відновлення. Витратили всі кошти, їх вистачило тільки на матеріали.

Багато чого не було прописано в чек-листі, але ми зробили так, як вважали за потрібне. Все рівно ми задоволені, що так швидко прийшли кошти. Однак ремонт довго робили, цілий рік, бо не все так було просто. Я лікувалася і син перебував у реанімації, а потім після виписки почали робити потроху, коли був час у людей, а у нас-- кошти за виконану роботу.

Зверніть увагу

Графік надання консультацій комісією з обстеження пошкодженого та зруйнованого майна для мешканців Оріхівської громади

  • Особисто: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 43А, кабінет 10 - кожного понеділка та середи з 10:00 до 12:00 та з 14:00 до 16:00
  • Телефоном: 095-409-33-29 щочетверга з 9:00 до 12:00