Через десять років після початку спротиву проросійським силам у Запоріжжі, місто повертає собі одну з найяскравіших культурно-громадських подій — фестиваль «Запоріжжя — місто з яйцями». У 2025 році організатори вирішили відновити ініціативу, що стала символом гідності, ідентичності та м’якого, але потужного спротиву. 
Про те, чому саме зараз було вирішено відродити цей захід, і які події заплановані у його межах у Центрі журналістської солідарності в Запоріжжі розповіли членкині «Лотка» (саме так організатори називають оргкомітет фестивалю) Ольга Вакало, Наталія Бабенко, Олена Ольшанська та Ярина Геращенко.

«Яйце як символ спротиву»

Фестиваль народився ще у 2015 році як відповідь на події 13 квітня 2014-го — «Яєчну неділю». Саме тоді запоріжці зупинили проросійські сили, вийшовши на вулиці та закидавши сепаратистів… яйцями.

«Це була така потужна відповідь «руському міру», який ліз уже по всьому сходу і півдні України. Запоріжці тоді перемогли ворога. Дуже чітко дали зрозуміти, що Запоріжжя — це Україна, була, є і буде», — розповідає одна з ініціаторок фестивалю Ольга Вакало.

«Ми більше не кидаємо яйця — ми пишемо їх»

Фестиваль 2015 року перетворив яєчний символ на новий, сакральний — писанку.

«Ми не могли дозволити собі деструкцію. Ми відновлюємо — конструктивно й креативно. Україна — писанкова країна. А в Запоріжжі досі не було писанкового фестивалю», — розповідає Вакало.

Фестиваль провели 2015, 2016 і 2017 року повністю на волонтерських засадах. Потім — пауза. Відновлення відбулося цьогоріч з кількох причин: у 2024 році українську писанку визнано ЮНЕСКО нематеріальною спадщиною людства; 2025-й — рівно 10 років з моменту першого фестивалю; цьогорічна Вербна неділя припадає на 13 квітня — саме ту дату, коли все почалося.
«Це вже був знак. Ми зібралися старим складом — лотком», — каже Ольга.
До оргкомітету – лотка  входить десятеро учасників: ветеранів фестивалю та нових активістів.
Фестиваль сьогодні: два дні, десятки локацій і потужний сенс
12–13 квітня 2025 року у хабі «Незламний Титан» відбудеться повноцінний фестиваль із мистецькими студіями, майстерками, локаціями для дітей, виставками, музикою та аукціоном на підтримку ЗСУ.
З ключовими подіями фестивалю ознайомили його організатори.
Писанкові студії. Про них розповідає співорганізаторка Наталія Бабенко: «Ми зібрали майстрів, які працюють саме в традиційному напрямі писанки. Ми хочемо, щоб Запоріжжя стало писанковим. Це наша надзадача».


До участі залучили як запорізьких писанкарів, так і майстриню Наталю Войтенко з Кривого Рогу — вона покаже традиції Катеринославщини.
Аукціон «Не-Фаберже». «Фаберже — кацап, тому в нас «Не-Фаберже» — із запорізькими яйцями й колекційним шампанським», — жартує  Ярина Геращенко.

На аукціоні будуть картини, писанки, вироби крафтовиків, книги. Усі кошти спрямують на закупівлю дронів для ЗСУ.
Виставка «365 писанок» у художньому музеї. «30 років людина збирала писанки. Виставка триватиме місяць, стартувала 4 квітня», — уточнює Наталя Бабенко.
Літературна локація «Гоголь-моголь». Цього року це буде вистава “Вірші, гартовані війною” за сценарієм Наталі Ігнатьєвої», — розповідає Олена Ольшанська.


Актори театру молоді читатимуть вірші поетів, які нині на фронті.

Концерти. «Гурт «Хорта» виконає нову пісню. А також ми очікуємо гостей із культурного десанту ЗСУ», — повідомила Ірина Геращенко.
Фотовиставка Катерини Клочко. Світлини подій 13 квітня 2014-го, які стануть основою для хронологічної виставки й екскурсій. Її планують зробити мандрівною.
Локації для родин загиблих і зниклих. «Це буде арт-терапія через писанку. Окремо працюватимуть студії для матерів і дружин полеглих та зниклих», — зазначає Геращенко.
Дитячі локації «Яйця курчат». Виступи театральних колективів, майстер-класи, фотозони.
«Яйце-Райце» — простір крафтовиків. «Учасники фестивалю домашньої консервації пригощатимуть борщами, закрутками, солодощами, які також підуть на продаж для донатів», — зазначає Вакало.
З докладною програмою фестивалю можна ознайомитися за цим посиланням 

«Цей фестиваль — не просто про яйце. Це про силу, пам’ять і єдність»

Усі виступаючі підкреслювали, що головний меседж заходу — це об’єднання громади, переселенців, волонтерів, митців і воїнів.
«Це відповідь на російську пропаганду. Це наша інформаційна зброя. Нам треба ще раз нагадати, що ми переможці», — каже Ольга Вакало.
«Ми хочемо виростити в Запоріжжі нових писанкарів. І нових громадян. Це — громадянське суспільство в дії», — наголошує  Наталія Бабенко.

Безпека і благодійна мета

Фестиваль проходитиме переважно в укриттях. «Найважливіше зараз — безпека. Після подій 21 березня ми вирішили не ризикувати», — наголошують координатори.
Усі події об’єднані спільною благодійною метою — збором коштів на дрони для ЗСУ.
«100% зібраних під час фестивалю коштів підуть на дрони. Будемо прозоро звітувати за кожну гривню. Це наша маленька, але дуже важлива місія», — підсумували організатори.

Фото авкторки та Дар'ї Зирянової